כל מה שחשוב ויפה
פול סיניאק. צילום: אלעד שריג
פול סיניאק. צילום: אלעד שריג

הרשימה המשותפת // 11.7.24

150 שנה לאימפרסיוניזם במוזיאון תל אביב; לך לך למדבר במרכז לאמנות דיגיטלית חולון; טל אנגלשטיין ומרגריטה מוסקארדיני במרכז לאמנות עכשווית; תמר רודד שבתאי במעבדה לאמנות; ניב גפני בגלריה מזו; עבודת כפר במקום לאמנות; זרעי קיץ בגלריה שלוש

150 שנה לאימפרסיוניזם במוזיאון תל אביב

התערוכה ״לתפוס רגע חולף: 150 שנה לאימפרסיוניזם״ שנפתחה השבוע במוזיאון תל אביב (אוצרות: נטלי אנדריאשביץ׳ והילארי רידר) כוללת יצירות מופת של גדולי האמנים מהתקופה, ביניהם קלוד מונה, פייר־אוגוסט רנואר, אדגר דגה, ברת מוריזו, קאמי פיסארו, פול סזאן, פול גוגן, פול סיניאק, מארי קאסאט, אלפרד סיסלי ואחרים. התערוכה עוקבת אחר האימפרסיוניזם כתופעה פורצת דרך ומציגה את המקוריות הנועזת והחדשנות שאפיינו את הזרם המרדני, שכיום נחשב לאחד מהסגנונות המוכרים והאהובים ביותר בהיסטוריה של האמנות.

כ־80 עבודות מוצגות בתערוכה: ציורים, פסלים ועבודות על נייר שנוצרו משנות ה־60 של המאה ה־19 ועד תחילת שנות ה־30 של המאה ה־20. היא מדגישה את המקוריות הנועזת ואת החדשנות הבלתי מתפשרת שאפיינו את האימפרסיוניזם כתופעה פורצת דרך בצרפת, באמצעות עבודות מרכזיות של גדולי האמנים. בנוסף, היא מציגה את חדשנותם של הנאו־אימפרסיוניסטים ובוחנת את הופעתו של הסגנון מחוץ לצרפת.

ברת מוריזו. צילום: אלעד שריג

ברת מוריזו. צילום: אלעד שריג

לוסיין פיסארו. צילום: מרגריטה פרלין, מוזיאון תל אביב לאמנות

קלוד מונה. צילומים: מרגריטה פרלין, מוזיאון תל אביב לאמנות

לוסיין פיסארו. צילום: מרגריטה פרלין, מוזיאון תל אביב לאמנות

לוסיין פיסארו

ברת מוריזו. צילום: אלעד שריג

אוגוסט רנואר


לך לך למדבר במרכז לאמנות דיגיטלית חולון

התערוכה ״לך לך למדבר״ תפתח ביום שישי (12.7) במרכז לאמנות דיגיטלית חולון (אוצר: אודי אדלמן), ותעסוק בסביבה האורבנית ובחוויה מדומיינת של מדבר בתוככי העיר של ״סטודיו שיתופי״. הנוכחות הממושכת במרכז שבשכונת ג׳סי כהן, על גבול האיילון, יצר עיסוק בסביבה האורבנית ובחוויה מדומיינת של מדבר בתוככי העיר, של קצוות העיר והמפגש שלהן עם סביבות אחרות. השהות הפרטית והקבוצתית בסביבה לא מוכרת חוללה התבוננות ותגובה מתפתחת לאורך זמן.

החוויה העירונית מתגלה כחוויה של שיטוט ויצירת שפה חדשה של נוכחות ארעית, הזדמנות למקום ולסביבה הנחשפת במפגש הבלתי אמצעי שלה. הזהות של הפרטים והקבוצה מתגלים דרך השהות הפיזית והמפגש עם המבנים והאדמה, עם ההיסטוריה הלוקאלית והלאומית והאפשרות של הפעולה המשותפת עצמה.

ביכורים 2024, דימוי מתוך וידאו, דניאל קיצ'לס ונעמי יואלי

דניאל קיצ׳לס ונעמי יואלי. צילומים: מ״ל


טל אנגלשטיין ומרגריטה מוסקארדיני ב־CCA

שתי תערוכות ייפתחו מחר (12.7) במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב (אוצר: ניקולה טרצי). הראשונה, ״אפסילון״, תערוכת יחיד לטל אנגלשטיין, שמוצגת בשני חללים – האחד ציבורי והאחר פרטי. החלל הציבורי הוא הגלריה בקומה הראשונה של המרכז, והחלל הפרטי הוא דירה הממוקמת מול המרכז; הגלריה והדירה גובלים בשוק הכרמל. העבודה במרכז מתפקדת כהזמנה לאתר האחר – הדירה, שבה התגורר בעת יצירת העבודה.

השנייה, Not a Project, But a Promise, תערוכת יחיד לאמנית האיטלקיה מרגריטה מוֹסקארדיני. התערוכה מייצגת את הפרק העכשווי במחקרה הארוך על אתרים המדגימים את המושג ״נחלת הכלל״ – אתרים הקיימים לטובת הכלל ותחת פיקוחו, אך אינם שייכים לאיש. גוף העבודות מציג צלליות מבד המבוססות על מפות של שנים עשר מקומות קדושים בירושלים, בית לחם וחברון הכפופים ל״סטטוס קוו של האתרים הקדושים״.

מרגריטה מוסקארדיני. צילומים: מ"ל

מרגריטה מוסקארדיני. צילומים: מ״ל


birds

תמר רודד שבתאי במעבדה לאמנות

״חיית מדבר״, תערוכת יחיד לתמר רודד שבתאי תפתח הערב (11.7) במעבדה לאמנות (אוצר: שרון תובל). רודד שבתאי מתגוררת בבקעת הקנאים שבלב מדבר יהודה, שם היא יוצאת ללקט חומרים אורגניים, מעין ״שאריות טבע״ כמו נוצות טווס וקוצי דורבן שנשרו לאדמה. עם הזמן, אותו מרחב קיצוני, מושך ומרתיע, מחלחל לגופה ולתודעתה ומקבל ביטוי ביצירותיה.

בתערוכה תוצג סדרתה האחרונה המתאפיינת בצמצום חומר, דיוק פנימי ומונוכרומטיות דומיננטית. יצירותיה חוקרות את המתח בין הדחף הבסיסי של החיה לצמוח, לנוע ולהתקיים, לבין ההשפעה המרגיעה והמצמצמת של המדבר. היא משתמשת בטכניקות ייחודיות כמו ציור במים עכורים, תוך שמירה על עוצמה ונוכחות על הדף.

תמר רודד שבתאי

תמר רודד שבתאי. צילומים: מ״ל


ניב גפני בגלריה מזו

״סיון ותמוז״, תערוכת יחיד לניב גפני תפתח מחר (12.7) בגלריה מזו בחיפה (אוצרת: גל אמויאל). התערוכה היא שיר למשבי הרוח החמים והקרים של חודשי הקיץ. המפגש בין משב הרוח החם למשב הרוח הקר מייצר מערבולת אהבים שעוטפת ומסחררת את כל הגופים שהיא פוגשת במרחב. בעזרת מערכת פשוטה של אובייקטים וסאונד, גפני טווה סיפור על אהבת קיץ בלתי נראית המרחפת בחלל הגלריה.

ניב גפני. צילום: גל אמויאל

ניב גפני. צילום: גל אמויאל


עבודת כפר במקום לאמנות

״עבודת כפר״, תערוכה של יוצרים על הרצף האוטיסטי מסדנת הציור של כפר שמעון, תפתח הערב (11.7) במקום לאמנות בקריית המלאכה (אוצר: יאיר ברק), ובה כ־50 עבודות שנוצרו בסדנת הציור של כפר שמעון, שבו מתגוררים אוטיסטים בגירים. הכפר מתבסס על אורח חיים יצירתי ומייצר לדייריו שגרת יום המורכבת מעבודה יומיומית בסדנאות מסורתיות: ליבוד, עבודת עץ, פסיפס, ציור, תנועה ומוזיקה.

בתערוכה יוצגו עבודות מסדנת הציור שמנחה נבו סבוראי, שפיתח לאורך השנים מודל עבודה ייחודי. הציורים, שהופכים לאמצעי תקשורת בעולם בו התקשורת המילולית מוגבלת – מייצרים עולם צבעוני ואינטנסיבי, עשיר בפעולות רפטטיביות ובריבוי פרטים.

צילומי העבודות: סדנת הציור בכפר שמעון

סדנת הציור בכפר שמעון. צילומים: מ"ל

ן

ן


זרעי קיץ בגלריה שלוש

״זרעי קיץ״, תערוכה קבוצתית של אמני הגלריה תפתח מחר (12.7) בגלריה שלוש (אוצרת: נירה יצחקי). העונה הכי חמה בשנה מעוררת רגשות מעורבים. מחד השמש הקופחת, האיום התלוי לפתחנו והאור המעוור אינם מבשרים טובות, ומאידך, תחושת החופש מתעוררת מול מראה הים והשמיים הכחולים ומאפשרת רגע של אופטימיות זהירה. העבודות בתערוכה כמילות השיר של מאיר אריאל, רומזות איזה קיץ זה הולך להיות.

מיכל חלבין

מיכל חלבין

אורי גרשוני

אמיר נוה. צילומים: מ״ל

יוסי מארק

שי יחזקאלי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden