כל מה שחשוב ויפה
בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: שי אפשטיין
בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: שי אפשטיין

בונסאי נגרות אדריכלית: אומנות כפיים מסורתית כהיי־טק של ממש

פורטפוליו Promotion: מדירות ובתים פרטיים ועד אולמות תצוגה ומרכזים רפואיים, ״בונסאי נגרות אדריכלית״ מפגישה קדמה טכנולוגית עם מקצוענות אנושית וקשר אישי יקר ערך, ומגשימה חלומות למציאות מעוצבת

הכניסה למבנה של בונסאי נגרות אדריכלית באזור התעשייה ציפורית, מתעתעת לרגע. החלל שמקבל את פני הבאים מזכיר בחזותו ובעיצובו המושקע חלל של חברת היי־טק משגשגת, ולנוף הצרוב בתודעה של נגרייה מאובקת אפופת נסורת – אין כאן זכר. הרמז היחיד לעשייה נגרית הוא אולם ייצור מרשים שנשקף מאחורי קיר מסך, וזהו בדיוק הסיפור. אומנות כפיים מסורתית המשויכת לעולם הלואו־טק נחשפת כאן כהיי־טק של ממש; שילוב מנצח של איכויות נגרות אומן מוקפדות עם יכולות טכנולוגיות מתקדמות.

מאחורי הסיפור, שהחל את דרכו לפני 22 שנים בלול תרנגולות, עומדים מעוף, חזון והרבה תשוקה של שמוליק בלומנפלד, הבעלים והמנכ״ל. ״הגעתי לעולם הנגרות לגמרי באקראי, אבל התאהבתי״ הוא מספר, על מה שאכן מתברר כאן כסיפור אהבה.

בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: שי אפשטיין

בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: שי אפשטיין

צילום: שי אפשטיין

צילום: שי אפשטיין

בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: אלון לויטה

בונסאי נגרות אדריכלית. צילום: אלון לויטה

שנים אחורה, כשבנה את ביתו, הנגר שביצע עבורו עבודות נקלע לקשיים, ובלומנפלד, יזם נמרץ בנשמתו, חילץ אותו מהם כשחבר אליו ורכש את הנגרייה. ״שכרתי לול, ובליווי שלו צללתי ללימוד רזי עולם הנגרות ויצאתי לדרך״. כל השאר, כפי שהעיניים רואות, מתברר כהיסטוריה רחוקה. 

הלול אמנם היה צפוף מאד, לדברי בלומנפלד, אבל תפיסת האיכות ללא פשרות של בונסאי והחזון המנתב את דרכה נחקקו כבר שם; פריצת גבולות המוכר והידוע בתחום הנגרות ומינוף העשייה המסורתית למקום חדש בעליל – כזה המפגיש קדמה טכנולוגית עם מקצוענות אנושית וקשר אישי יקר ערך, ומאפשר להגשים חלומות, גם את המורכבים שבהם, למציאות מעוצבת. 

״כבר בתחילת הדרך הבנתי שאם אני רוצה להגשים את החזון שראיתי לנגד עיני, אני צריך לפעול למענו ולייצר יתרון יחסי״. תפיסה זו ממשיכה להניע את בלומנפלד מאז, ובחתירה למימוש חזונו הוא אינו שוקט על השמרים; מקפיד לשמור את האצבע על דופק הפיתוחים בתחום – מרבה לבקר בתערוכות בינלאומיות ברחבי העולם, להתעדכן מקצועית ולצייד את בונסאי במיטב החידושים.

שמוליק בלומנפלד: פרויקטים מורכבים מסוג רק מזינים את העשייה שלנו, יוצקים לתוכה עניין שאנחנו כל כך אוהבים, ומאתגרים אותנו למציאת עוד ועוד פתרונות יצירתיים

באותה נשימה הוא פורש את האני מאמין שלו בתרבות ארגונית ובהון אנושי כנכס משמעותי ביותר, שמיישר קו גם עם השיח העכשווי בנושא העצמה נשית. ״אני מאמין גדול ברוח נשית, והצוות שלנו כולל הרבה נשים מוכשרות שממלאות תפקידים מגוונים״. 

ביקור ב״נגרייה״ והתרשמות מרצפת הייצור מעידים עד כמה חזונו של בלומנפלד לקדם את העשייה המסורתית למקום חדש של תעשייה 4.0, קרם עור וגידים. במבט ראשון נראה שמדובר במפעל מצויד לעילא במיטב הטכנולוגיות המתקדמות, שאוחז בתקן האיכות ISO 9001 ומתנהל תחת בקרת איכות מוקפדת. בה בעת, שלא כבמפעל ״רגיל״ כאן אין ״מאס פרודקשן״ או פסי ייצור של יחידות סטנדרטיות כאלה או אחרות.

צילומים: עמית גירון

צילומים: עמית גירון

האוביקטים והאלמנטים המיוצרים בו מתבצעים כקאסטם־מייד עבור לקוחות פרטיים ופרויקטים פרטניים, תוך ליווי אישי צמוד של מנהל פרויקט ייעודי, המטפל בו מהשלב הראשוני ביותר של הגשת התכניות, ועד השלב שבו המוצרים מותקנים בחלל. סדרי הגודל של הפרויקטים מגוונים, נעים מדירות ובתים פרטיים ועד חללי משרדים, אולמות תצוגה, מרכזים רפואיים ועוד בהקפים גדולים ביותר, ובונסאי ערוכה לספק מענה מיטבי לכולם.

המפעל נושא תו כחול לבן של תעשייה מקומית ומתנהל תוך שמירה על עקרונות ירוקים; גגו הסולארי של המבנה מכסה ב־100% את צריכת החשמל שלו. פעילותו מתייחדת כ־ONE STOP SHOP: המיכון החדשני, הידע הרב והיכולות המקצועיות מאפשרים לחבר בין חומרים ומערכות מעולמות תוכן שונים, ולממש עיצובים משולבים ומורכבים.

מערך הייצור בבונסאי ערוך לשלב בעבודות הנגרות זיגוג, מתכות שונות, ובכלל זה פליז (סגסוגת של נחושת ואבץ) ואלמנטים בעבודת מסגרות, טקסטיל וריפודים, תאורה, חומרים כקוריאן, שיש ואבן ועוד. ״כך אנחנו מקלים על המתכננים שלא צריכים להתרוצץ בין ספקים שונים כדי לממש את העיצוב המיוחד שהגו. היתרון של ריכוז הכול אצל ספק אחד מעניק להם שקט. ככלל, פרויקטים מורכבים מסוג רק מזינים את העשייה שלנו, יוצקים לתוכה עניין שאנחנו כל כך אוהבים, ומאתגרים אותנו למציאת עוד ועוד פתרונות יצירתיים״. 

מעבר לעץ, חומר הגלם המסורתי של עולם הנגרות, המנעד החומרי שמוצע בבונסאי רחב ביותר, ולצד מבחר סוגי עצים, כולל מגוון עשיר של פורנירים ופורמייקות, ואף סוגי פרזולים שונים המאפשרים התאמה מדויקת לסוג המוצר ולעיצוב הנתון. יתרה מכך, כפי שבלומנפלד מציין ״אם אדריכל.ית מעצב.ת מחפשים עץ מסוים שהוא נדיר במיוחד, אנחנו נדאג לייבא את המבוקש אד הוק״.

העבודה בבונסאי מתנהלת כתהליך סדור ומובנה, שמתחיל בתכניות הנגרות שמוגשות לחברה לקבלת הצעת מחיר, תוך הכללת מידע רלוונטי כתכנית אדריכלית של השטח הנתון, הדמיות, מערך הריהוט וכדומה. בהתבסס על כך מוגשת הצעת מחיר מפורטת, המתייחסת גם למפרט הטכני והחומרי, ועם אישורה על ידי המתכנן.ת נשלחת הזמנת העבודה, הכוללת את העלויות וצפי לזמני אספקה.

שמוליק בלומנפלד. צילום: סמנטה קרצמר

שמוליק בלומנפלד. צילום: סמנטה קרצמר

מי שיגיע אלינו יחוש בתשוקה ובחדוות העשייה. יחוש שהוא הגיע למקום הנכון, לבית פתוח, ויחווה אותו ככזה

בפגישת חומרים נבחרים החומרים, הצבעים וסוג הגמר הרצוי, ולאחריה מגיע שלב המדידות. לטובת הדיוק ההנחיה של בונסאי היא שהוא יתבצע כשהחלל כבר מצוי אחרי ריצוף, טיח ובינוי פנימי (הנמכת תקרות, קירות גבס), ובכלל זה נקודות חשמל, אינסטלציה ומערכות שונות המותקנות בו. 

מנקודה זו העבודה נכנסת למהלך הביצועי שתחילתו ב־SD (״שופ דרואינגס״) – יצירת שרטוטים חדשים של התכנית האדריכלית בהתאמה לנתוני השטח שנמדד. ״מדובר בתכניות לביצוע, שנשלחות לאישור סופי של האדריכל. לאחר אישורן הן מועברות לבנייה בתוכנה הנדסית המפיקה קבצים הכוללים את פעולות העיבוד הנדרשות, שנשלחים ישירות למכונות, לייצור.

״התוכנות שבהן נעשה שימוש הן מהחכמות והמתקדמות מסוגן, כמו טופסוליד ואימוס, שמייעלות עד מאד את הקשר הישיר בין התכנית לבין המיכון/ייצור, בדיוק שלהן לגבי כל פרט ופרט ובכך גם במניעת טעויות״. הליך חדשני נוסף הוא שימוש שנעשה במדפסת תלת־ממד ליצירת דוגמאות לפרטים מיוחדים, כמו קרניזים וסרגלים צורניים, ידיות מיוחדות ועוד, על מנת לוודא שהם מדויקים עוד לפני שליחתם לייצור.

ברצפת הייצור המסלול עובר דרך ״תחנות״ קבועות; חיתוך במסור גשר, קנטים, CNC, נגרות – הרכבת החלקים – צביעה ואריזה. על ההתקנה וההרכבה בשטח אמונים צוותים מיומנים של בונסאי המסתייעים בתכנית ההעמדה בחלל. בסיומן מוודאים שתקינותן מוחלטת ללא פשרות, כרגע המספק והמרגש בו מיתרגמת היצירתיות התכנונית למציאות בשטח. 

בסדר יום שמונע מתשוקה אמיתית, חדוות עשייה אינה בבחינת מליצה פואטית בבונסאי. לא בכדי בלומנפלד מציין שהשאיפה שלו היא ״שמי מגיע אלינו יחוש בה. יחוש שהוא הגיע למקום הנכון, לבית פתוח, ויחווה אותו ככזה״.

בתוך כך הוא גם אינו שומר את הקלפים קרוב לחזה; נהפוך הוא – כמי שקידום תעשייה 4.0 בצפון הוא בנפשו, הוא משקיע בכך את מרצו ופעיל בפורום ההנהלה של התאחדות התעשיינים. לדידו של בלומנפלד השמיים הם הגבול והתנהלות נכונה ומושכלת היא הדרך לשם, ועוד יותר מכך כשהיא באה מאהבה.

birds

*כוכבית מייצגת שדות חובה

הוסיפו תגובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden