כל מה שחשוב ויפה

הכלב היהודי

לפני שבוע וקצת יצא לאור הספר הכלב היהודי, ספרו האחרון של אשר קרביץ. העטיפה שעיצבתי לספר מופיעה פה למעלה, אבל היא רק תירוץ לנסות לגרום לכם לקרוא את הספר, שהוא אחד הכיפיים שקראתי לאחרונה, מעורר חיוך ומרגש בעת ובעונה אחת.

ההתחלה לא הייתה פשוטה. קיבלתי תדפיס של הספר על גבי נירות A4 שצורפה אליו הבקשה אם אפשר לא להשתמש בעטיפה באלמנטים יהודיים או בדימויים של כלבים, מכיוון שבהוצאה לא רצו להסגיר יותר מדי פרטים מהעלילה. לא פשוט בכלל: קודם כל השם שהור טעון וחוץ מזה תחשבו שאתם צריכים לספר על הספר מבלי להזכיר את צמד המילים כלב ויהודי. היו כל מיני סקיצות שלא עבדו עד שירדנו מעניין אי אזכור הכלב והבנו שאין ברירה. עכשיו נשאר רק להחליט איזה כלב.

עברנו על המון צילומים של כלבים, החל מספר צילומי הכלבים הנהדר של אלכס ליבק ועד צלמים אנונימיים שלא היה לי מושג איך לאתר אותם אפילו, אבל מהר מאד ירדנו גם מעניין הצילום (למרות שהיו לא מעט מתמודדים ראויים) מכיוון שהייתה תחושה שצילום הוא ריאליסטי מדי. ההרגשה הייתה שאף צילום לא משקף באמת את גיבור העלילה. השלב הבא היה לחפש איור.

את התוצאה הסופית אתם יכולים לשפוט בעצמכם. אני מאד אוהב את העטיפה, היא מאד שונה ממה שעשיתי עד היום לידיעות ואני חושב שהיא מאד מתאימה לרוח הספר. היו מי שהזכירו את הדמיון לעטיפה של ספר אחר שגם הוא יצא בהוצאת ידיעות, וגם הוא עוסק בכלב, ספר שאפילו קראתי בזמנו שיצא אבל שככה יהיה לי טוב הוא אפילו לא עלה לי בזכרון בתהליך העבודה. מאד דומה? קצת דומה? תגידו אתם. כך כו כך לסיום אני רוצה שוב להמליץ: קיראו את הספר ותזכו לכמה שעות של כיף והתרגשות מנקודת מבט די שונה….

*כוכבית מייצגת שדות חובה

5 תגובות על הכתבה

 1. יד שניה

  לטעמי העטיפות מאד דומות ועוד כשהזכרתי את זה קודם, תהיתי אם המעצב הוא אותו אחד לשניהם. מסתבר שלו, אבל אני חושבת שזה כבר היה התפקיד של ההוצאה לעשות את המיון הזה.

  הספר נהדר.

 2. יובל

  נדמה לי שההוצאה הייתה מודעת לדמיון, אמנם לאחר שהצעתי את הכלב הספציפי אבל לפני שהעטיפה הודפסה, אבל כך או כך אני עדין מאמין ששתי העטיפות מספיק שונות זו מזו ובתחושה שהן מייצרות. נכון שעל פניו מדוב רבשני כלבים מאוירים על רקע כחול אבל סגנון האיור והטיפוגרפיה הם מספיק שונים לטעמי כדי ליצור שתי עטיפות שונות

 3. רויטל

  שהוא אחד המצויינים שיצא לי לקרוא בכלל.
  גם אני מנסה לשדל הרבה אחרים לקרוא אותו מאז שסיימתי את הספר.
  רויטל,
  מעצבת גרפית.

 4. רויטל

  לפונט שבחרת משקל גדול מאוד בעיצוב, גם הכחול הוא כחול של הדגל.
  הקשר בין שני העיצובים מסתכם בזה ששניהם כחולים עם איור של כלב. אין להשוות.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden