כל מה שחשוב ויפה

החנות הכי מגניבה בתל אביב

אחרי מסע ממושך להכרת האמנות האורבנית, הקימו קלייר ואמיר פוגלמן את Urbanix, חלל המשלב גלריה וחנות, המוקדש לעבודות של מעצבים ואמנים עירוניים

 

ההפתעה מתחילה כבר בחלל הכניסה הקטן: קיר גרפיטי צבעוני ומרשים, בקצהו גרם מדרגות שמוביל לחלל המרכזי המתפרש על פני 130 מ"ר. שם מתרחש הקסם, שיכול לבלבל גם את מי שנדמה לו שצעצועים הם עניין לילדים בלבד. העין נמשכת מיד לקיר תצוגה שבו אוסף גדול של בובות עשויות ויניל בשלל גדלים וצבעים. בהמשך הקיר מגוון מצומצם ואיכותי של חולצות טי, אביזרים, ספרים ומגזיני עיצוב. התחושה היא שבחנות הזאת, שנמצאת במקום שבו שכנה מערכת העיתון "דבר", דבר אינו ניצב במקרה בחלל וכל פריט נבחר בקפידה; לרגע נדמה כאילו זו אינה חנות תל-אביבית חדשה אלא חנות מסוגננת בניו יורק, לונדון, ברלין או טוקיו.

"Urbanix" הוא חלל ראשון מסוגו בישראל, שילוב של גלריה וחנות בבעלותם של הזוג קלייר ואמיר פוגלמן. קלייר נטשה את עולם הפרסום ואמיר פרש מהפקות האירועים, ואת השנים האחרונות הקדישו השניים למסע אספנות בעקבות אמנות אורבנית, ששואבת את השראתה מהמרחב העירוני, מגרפיטי, קומיקס, פופ-ארט, היפ-הופ ואופנת רחוב. זו אמנות צבעונית, מלאת הומור ודמיון, שבשנים האחרונות צוברת קהל מעריצים רב בעולם.

המסע של הזוג התחיל לפני כשלוש שנים במפגש מקרי עם ספר שהציג את הבובות של חברת קיד רובוט (שאותה הקים ב-2002 המעצב פול בודניץ, אחד האמנים המפורסמים בתחום). שורשי התחום, הפופולרי בקרב אספנים רבים, בהונג קונג; לפני כעשור יצר האמן מייקל לאו דמויות היפ הופ מוויניל, חומר פלסטי שמתגמש בחימום ולכן אפשר ליצור בו הבעות פנים מדויקות, קפלים בבגדים ושאר פרטים קטנים. הבובות עשויות בתחכום ובהומור, ולכל אחת סיפור משלה שבדרך כלל כתוב על האריזה. המכורים לדבר מייחסים להן ערך אמנותי, ולכן רבים מהפריטים מיוצרים במהדורות מוגבלות שמחירן יכול להגיע לאלפי דולרים. בובות ויניל הן אחד מתחומי האמנות האורבנית המשגשגים בעולם כיום, והן שוברות את הגבול בין עיצוב, אמנות וגרפיקה שימושית.

לצד הבובות נוהגים מעצבים ואמנים אורבנים מובילים לעצב קולקציות פריטים משלימים כמו חולצות טי, כובעים, תיקים, ארנקים, תכשיטים, סקטבורדים, גלויות וספרים. "כל הפריטים הנלווים שמוצגים בחנות קשורים לבובות בצורה כלשהי, בין שעיצבו אותם במיוחד ובין ששיתפו פעולה עם חברות מסחריות או אמנים אחרים", מסבירים בני הזוג. "זה לא שסתם קנינו טי שירט מאיזה ספק בסין כי היא נראתה לנו מגניבה", מציינת קלייר פוגלמן. "חשוב להם להדגיש שהפריטים והבובות לא מיועדים רק לאספנים או למביני דבר. השאיפה היא שאנשים ייכנסו לחנות ושיהיה מה שידליק אותם ברמה האינטואיטיווית. זה יכול להיות כל דבר – החיבור לילדות, החומר הפלסטי, משהו בצבעוניות".

"יש לנו בובות שכבר אי אפשר להשיג בשום מקום בעולם", מוסיף אמיר פוגלמן. "לכן המלאי בחנות מוגבל ויתחלף כל הזמן. מי שיבוא בעוד שבועיים יראה דברים אחרים ממה שיש בה היום". המחירים נעים מ-80 ל-8,000 שקל, תלוי בגודל הבובה, במעצב ובמספר היחידות שיוצרו.

החנות משמשת גם כחלל תצוגה לאמנות עירונית, מתוך רצון של בני הזוג לתת במה לאמנים האורבנים הישראלים ולהציג אותם לקהל המקומי ולשאר העולם (באמצעות אתר האינטרנט שלהם, www.urbanix.co.il, שאינו פועל בינתיים ואמור להעלות בקרוב).

כעת מוצגת במקום התערוכה "The Wall", שאצרה סאלי הפטל נוה, ומציגים בה שלושה מאמני הרחוב המוכרים והבולטים בתחום בתל אביב: Klone ,Know Hope ו-Zero Cents (כמו אמני רחוב אחרים בעולם הם אינם מזדהים בשמם המקורי). השלושה מציגים ציור קיר משותף בחלל הכניסה שנוצר במיוחד לתערוכה, ועבודות בטכניקות שונות, בהן מיצב, ציורים על בד ועל עץ ורישומים. בחלק מהעבודות בולטים דימויים מתוך איקונוגרפיה נוצרית ואלמנטים אירוטיים. בני הזוג שואפים להציג תערוכה חדשה כל חודשיים, ובעתיד לקיים במקום פעילויות נוספות, כמו הרצאות וסדנאות, שיהיו קשורות לתחום האמנות העירונית.

פורסם במקור במוסף גלריה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. לגי

  כתבה נפלאה ותחום שתופס תאוצה, כמה חבל שהחנות ממוקמת בשינקין… כנראה שהיא לא מוקפדת עד הסוף
  מה המסר?
  אמנות הרחוב האינדווידואלית ברחוב הכי ממוסחר בתל אביב

 2. יובל

  והם התייסו לכך אגב. לכי תדעי, אולי זו חזרה למה שהיה שם פעם
  היא גם לא על הרחוב אלא קצת צדדית, צריך קצת להתאמץ כדי לגלות אותה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden