כל מה שחשוב ויפה

פארק ספר

השבוע יצא לי לשבת בפעם הראשונה עם יואב עינהר, מעצב רב פעלים, בעל סטודיו עינהר, שתורם את חלקו למאבקים וקהילתיים סביבתיים חשובים. ביקשתי ממנו שיספר קצת על הדברים שהוא עושה, במיוחד על המאבק של מתחם קריית ספר, ובמיוחד על הצד הגרפי של כל הסיפור.

לטובת מי שלא מכיר, הנה קיצור תולדות המאבק עד כמה שניתן, בדבריו של יואב:

האדמה עליה אנחנו נאבקים כבר יותר מעשור, היא קרקע ציבורית והיא עתודת הקרקע הפנויה האחרונה באזור הצפוף של לב העיר, עליה ניתן להקים פארק ירוק. מינהל מקרקעי ישראל והעירייה (למרות הבטחה מתועדת ומפורשת של חולדאי משנת 2000 שיקים שם פארק) מייעדים אותה לחנייה ולבנייה, בניגוד לעמדתנו, בניגוד לתב"ע ובניגוד להנחיות הממשלה בנוגע להקצאת שטחים ציבוריים פתוחים וירוקים לרווחת הציבור הרחב. המאבק שלנו הוא על ההזדמנות האחרונה לשטח ירוק עבור תושבי לב תל אביב כולה.

וכאן קצת על החלק שלי בכל הסיפור. אני מתגורר בשכונה הסמוכה לפארק. כאב לילדה בת חמש ולאחת הממשמשת ובאה, הצורך בשטחים פתוחים ללא בטון, רעש, זיהום וסכנת דריסה ברור לי מאד. אין בכל איזור לב העיר, למעט גן מאיר, מפלט אמיתי (בטווח הליכה סביר) מהעיר הסואנת.

שנים שאני עובד עם ארגונים ירוקים הפועלים בתל אביב-יפו, כמו החברה להגנת הטבע-קהילת תל אביב-יפו, מרכז השל למנהיגות סביבתית ועוד. שותף לפרוייקטים ומאבקים סביבתיים רבים, כמו הקמפיין להקמת פארק איילון על הר הזבל בחירייה, פרוייקט לעידוד הליכה ברגל- ה"מטרו-רגל", עלונים לעידוד שבילי אופניים, הרכבת קלה, "הכדור בידינו"-מגזין לחינוך סביבתי לבתי"ס יסודיים, מאבקים של ועדי שכונות, לדוגמא "נוה עפר" במפגעי זיהום ורעש.

את כניסתי לפעילות הירוקה אני חב ליאיר אנגל, שהוא סוג של גורו בתחום העיצוב הסביבתי המקיים (Sustainable Design), והוא גם זה שרתם אותי לפעילות ב"עיר לכולנו". אני מניח שנטמעה בי האידאולוגיה הירוקה דרך העשייה – לא עבדתי בחינם, אבל ביקשתי תמורה מינימלית, הבנתי שאין כאן תקציבים גדולים ושרבים מהפעילים, המשוגעים לדבר, עושים במלאכה בהתנדבות. כמו כן אני מניח שחיפשתי לעצמי מפלט "ירוק" מהעשייה המסחרית המותגית שהיא למעשה “האוייב”. חיפשתי דרך לתת, כדי לאזן את השותפות שלי לנזק הסביבתי והחברתי הנגרם מקידום עיסקיהן של חלק מהתעשיות האלה.

המאבק בקריית-ספר חדר לי לוורידים במקביל להתעוררות הפוליטית של תנועת "עיר לכולנו" (שאני חבר בה) והתמודדותה בבחירות לרשויות המקומיות האחרונות מול שלטון היחיד של רון חולדאי. בשניהם מצאתי את עצמי מעצב, כותב ופועל בו זמנית. לא מסתפק בעיצוב העלון אלא גם מחלק אותו בלילות לתיבות הדואר, צובע אספלט בצבע ירוק לכבוד ט”ו בשבט, מעלה פוסטים חדורי אמונה, מעצב חולצות, מדפיס ולובש אותן. מצאתי פרשנות משלי ל"עיצוב טוטאלי", הזדהות מוחלטת עם המותג אותו טרחתי לגבש. מחד זה נשמע כמעט כמו טקסט דתי ומאידך ניסיתי לשמור על הניטרליות המקצועית שלי גם אם אני בסופו של דבר “הלקוח".

את צורת המחומש המוזר גזרתי ממפת הרחובות המקיפים את הפארק, שהופיעה על פלאייר שבישר על מבצע נטיעות בשטח. ה"מחומש" הפך לבאנר ירוק כוחני ובעל נוכחות וזכירות. ומאותו רגע מכונן הפך למוטיב המוביל בכל פעילות הקשורה למאבק. להבדיל ממיתוג אדוק ופשיסטי המשמר את חוקי “ספר המותג”, ניסיתי לאמץ במותג הפרטי שלנו גישה מתירנית יותר עם הומור, גיוון וחיוניות.

יתרון גדול נוסף, מאחר וכל הפעילות הזאת נעשית בהתנדבות, נעדרים בה יחסי התלות שמאפיינים מעצב-לקוח, חוויה משחררת מאין כמוה, לצידה פירגון ותודה אמיתיים ונטולי אינטרסים. שכר ראוי מאין כמוהו, לא כן?

———————

מפה זה עוד פעם אני.

מה אפשר להגיד חוץ מסחתיין וכל הכבוד. ואם כבר אז שכחתי לציין שיואב גם נשוי למעצבת ולסופרת המוכשרת ענת עינהר, שהעטיפה של טורפים של קיץ, הספר שהוציאה השנה וזכה לשבחים רבים, היא מסוג העטיפות שבכל פעם שאני נתקל בה אני נעצר ומתפעל מחדש. פשוט יופי של צילום.

והנה עוד קצת מפארק ספר:

*כוכבית מייצגת שדות חובה

6 תגובות על הכתבה

 1. תומר

  טוב לראות שעיצוב זה לא רק פירסום אלא גם משהו שאנשים עושים בשביל אנשים באמת.

 2. ד"ר א.

  המחומש איכשהו בניחוח צפון-אמריקאי.
  בהצלחה במאבק על הפארק!

 3. ננס

  עינהר הוא באמת משהו מיוחד.
  איש אמיתי.

 4. ray-v

  הטוטאליות שלו והפאשן
  משמעה שעדיין אולי לא הכל רקוב
  בממלכת ת"א / ישראל
  ואולי – עוד יש תקווה לשינוי.
  עוד יש תקווה לאסתטיקה, לניקיון מבפנים ומבחוץ
  וזה יפה שהאיש מצליח לרתום אחריו
  לא מעט אנשים

 5. מתרשם

  לא מכיר את המעצב אבל לדעתי העיצוב קולע בול, גם ידידותי (לסביבה ולתושבים) וגם נראה לי מקצועי. שמעתי על הפארק ואני מקווה שהם יצליחו במאבק הזה גם למען תושבים אחרים

 6. דפנה

  תודה על פוסט מלא בתקווה, שיש מקומות עבודה מעניינים…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden