כל מה שחשוב ויפה

מלחמות הפונטים

פתאום נהיה מעניין.

מי חשב שטיפוגרפיה ופונטים יכולים לעורר כל כך הרבה יצרים, ולהגיע לבתי משפט.

אבל קודם כל הבהרה – מכיוון שמדובר בעניינים שמתבררים בבתי משפט, אני נדרש פה למשנה זהירות, מהסיבות הברורות מאליהן. הבהרה נוספת – אני האחרון שחושב שצריך לוותר בנושאי זכויות יוצרים, אבל הסיפור הזה של מאסטרפונט לאורך השנים לא ממש מריח טוב.

בפרקים הקודמים

לא מעט מעצבים גרפים שמעו את הסיפורים על חברת מאסטרפונט ומלחמתה במי שהשתמש בפונטים שלה באופן לא חוקי. די לחפש את שמה של החברה בגוגל, על מנת לגלות שלאורך השנים הייתה צצה מידי פעם מודעה בפורום כזה או אחר (על מעצב צעיר בדרך כלל), שקיבל טלפון מאיים מהחברה, שאמר שאם לא ישלם כך וכך מידית יתבעו אותו בבית משפט. בעיתון מעריב פורסמה על כך כתבה בחודש שעבר, מאת עמית גולדנברג.

הנה סיפור אחד מהכתבה:

מעצבים צעירים נוספים מספרים על תגובתה האגרסיבית של מסטרפונט. "לפני חצי שנה הם התקשרו אליי", מספר אחד מהם, "ושאלו אם אני רוצה לקנות גופנים. אמרתי שלא. לאחר כמה חודשים התקשרה אליי פיקי ואמרה שראתה אצלי עבודות עם גופנים שלהם שלא קניתי – ועליי לשלם לה עוד היום 5,000 שקל". לדבריו, הוא הבהיר לה שאין ביכולתו לשלם לה מיד. "אמרתי לה: 'תני לי לברר'. היא השיבה: 'לא, אני חייבת את זה עכשיו. מחר זה יהיה פי 2, ואם לא – נתבע אותך על 100 אלף שקל".

התפתחות בעלילה

ביום שישי פורסמה בעיתון הארץ כתבה של עפרה אידלמן, שמאירה את מאסטרפונט באור נוסף. אם לא היה מספיק סיפורה של מיכל סהר למשל, שפורסם במעריב, כעת מספרת אילה טל, נכדתו של הנרי פרידלנדר (מי שעיצב את הפונט הדסה) (אחד היפים והקלאסיים שיש), שמאסטרפונט סחרה בפונט זה ללא הרשאה.

הנה חלק מהכתבה:

טל טוענת כי בינואר 2008 פנתה אליה חברת מסטרפונט והודתה כי במשך שנים עשתה שימוש בגופן ללא הרשאה. בין השאר, סחרה בו בקטלוג גופנים למחשבים המוצעים למכירה, וכן מכרה רישיונות לשימוש בו. לטענת טל, החברה ביקשה ממנה להסדיר את השימוש המפר בגופן ולהגיע להסכם. לטענתה, בחלק מגרסאות הגופנים שמכרה אף נעשו שינויי עיצוב המסלפים את היצירה.

מה עכשיו?

שאלה טובה. דעתי לא היתה נוחה אף פעם מהסיפורים על מאסטרפונט, ואם הסיפורים נכונים – ההתנהלות שלהם לא ממש משאירה טעם טוב. בכל מקרה, גם כמי שסבור שחובה לשמור על זכויות יוצרים, אני סבור שאת רוב המקרים אפשר היה לפתור בטונים יותר נעימים.

עכשיו צריך להמתין בסבלנות ולראות מה יהיה לבית המשפט להגיד על כל הסיפור.

[פה הייתה אמורה להופיע תמונה של פונט הדסה מתוך האתר של מאסטרפונט אבל הפונט נעלם משם באורח פלא. מפתיע]

*כוכבית מייצגת שדות חובה

19 תגובות על הכתבה

 1. רעות

  בתור סטודנטית לעיצוב גרפי, ששמעה על אי אילו טלפונים לסטודנטים, אני חייבת להגיד שמדובר בחברה בריונית שמזהה את הפוטנציאל הכספי של הסטודנטים – ובגלל זה – לוחצת אותו לקיר. אני מכירה חברות אחרות שהתקשרו לסטודנטים וביקשו מהם בצורה מכובדת לרכוש את הפונט או להוריד את העבודה..הרי כולנו עובדים בביזנס הזה יחד. לחברות גדולות מאסטרפונט לא תפנה, כי ניפנוף של סכומים כאלה לא מפחידים אף אחד, אבל קחו סטודנט ש5000 שקל עבורו זה כמעט שכר לימוד, ותבינו לבד את האסטרטגיה.
  פשוט עצוב. עצוב עוד יותר לראות אותם עם הדוכנים שלהם במכללה שלנו..

 2. איתי

  זאת לא חוכמה להפחיד ולהלחיץ סטודנטים, אני מקווה שבית המשפט יכה בהם בעוצמה כזאת שיגרום להם לשנות את הטון כלפי סטודנטים.

  הרי בואו לא נשלה את עצמנו –
  הסטודנטים של היום הם הלקוחות שלהם מחר,
  ויחס גורר יחס.

 3. איילת פנחסי

  ופרוץ בגלל הזמינות של הפונטים ברשת, חבל (אם האמור הוא נכון) שחברות מנצלות את האנשים שמבינים את החשיבות של העניין.
  שמעתי על חברה אחרת (לא אציין את שמה כדי למנוע בלבול) שמזהירה על שימוש לא חוקי בפונטים שלה, מקווה שהיא מתנהלת בצורה יותר הגיונית.

 4. תותי

  אם יש לי עבודות שעשיתי בזמן היותי סטודנטית, והפונטים ניתנו לי מהמכללה שבה למדתי, ואני מפרסמת את עבודותיי בפורומים/אתרי אינטרנט וכו' לאחר סיום לימודי וזאת על מנת להגיע ללקוחות- האם השימוש הזה הוא חוקי, או שעליי לרכוש את אותם פונטים?? האם עלולים לאיים עלי בתביעה שכזו למרות שהשימוש נעשה בתם לב ובמהלך לימודים?

 5. רוני

  בחרו לכתוב את כותרת הידיעה המקורית בגופן הדסה. היה בזה הרבה הומור וחן.
  מסטרפונט מתנהלים בבריונות כבר זמן רב, ולא ממש כואב לי עליהם

 6. אלמה

  סטודנטים רבים שזה עתה סיימו מתים מפחד להעלות את תיק העבודות שלהם לרשת. כסטודנטים, מן הסתם, לא רכשנו פונטים.

  אם יש מישהו שיודע את התשובות, נשמח מאוד לדעת.

 7. הזוייה

  שלחו אותנו לקנות לטרסט עוד בטרם עידן המחשבים, למדתי כתב אומנותי עם צִיפּוֹרֶן ודיו כגון פונט "נרקיס ואריאל" אף אחד לא ביקש שום זכויות. הרי היום בכל תוכנה גראפית קיימים סוגי כתב שונים, ואפשר להוריד אותם במרמה. מצד שני אולי זה המחיר שצריך לשלם על שימוש פִּירָאטִי.

  נשאלת השאלה האם באמת איזשהו סטודנט הלך וקיבל צו מבית משפט על גניבת הפונט. כי זה מזכיר לי את האיומים של חברת הוט שדפקה על דלות הבתים לראות למי שיש חיבור פיראטי, ואיימה בתביעות. בפועל לא קרה כלום.

 8. עדי

  אלי פנתה פיקי פעמיים לאורך השנים בטענה שאנחנו משתמשים בפונט גנוב, בשני המקרים היא לא טרחה לבדוק שהפונטים נקנו כחוק, ההתנהלות שלה גם רשלנית וגם בריונית, הבעיה היא שפונטים הכרחיים (אורון, נרקיס וכו') שייכים להם משום מה ואנו נאלצים לרכוש מהם. על הפונטים שהם מעצבים לבד אפשר לוותר.

 9. לימור

  לבדוק טוב טוב את הפונטים אצלם. כשקניתי מק משומש לשימוש ביתי מחקתי ממנו את כל הפונטים והתקנתי רק את הפונטים שרכשתי (בצורה חוקית, מחברת פונטביט, שהם הרבה יותר נחמדים).
  מנסיון, עדיף להזהר ולעשות הכל בצורה חוקית כדי לא לקבל טלפונים כאלה, שגם אם לא יגיעו לתביעה בסופו של דבר, הם מאד לא נעימים.
  כנ"ל לגבי שימוש בתמונות! לא להוריד מהאינטרנט!

 10. תותי

  תודה מראש

 11. greyscale

  תודה יובל על הכתבה המעניינת ועל העלאת המודעות בנושא. חברת מאסטרפונט וגברת תיקי באופן אישי בחרו בדרך פעולה מאפיונרית וכוחנית. אני באופן אישי התמודדתי עם השרות המזעזע שלהם, הדיבור המאיים, למרות שאני התחלתי את תהליך הרכישה, ואף הייתי עדה להתנהגות הזוי זו כלפי עמיתים שלי לעבודה ואפילו מעסיקים שלי. אני חושבת שזה המקום יובל לקרוא לכולם, סטודנטים ואנשי מקצוע לדרוש יחס ראוי מנותני שרות או פשוט להחרימם (דרך שאני באופן אישי נאלצתי לבחור במקרה הזה). במקביל הייתי שמחה לראות קצת יותר התייחסות לנושא זכויות יוצרים עוד בשלבים מוקדמים של לימודים ושמחה תמיד לקרוא שזה גם צף במקומות כמו הפוסט שלך

 12. יובל

  תותי – אין לי מושג ואין בינתיים תשובה

 13. גלית חתן

  לא שאני מבינה בזה, אבל איך לא קמה מתחרה לחברה הזו? עוד יש אצלנו מונופולים?

 14. יוסי

  גם אני ניכוותי מפיקי הזאת היום בטלפון
  אני בניתי אתר אינטרנט מסכן וראיתי את הפונטים האלה באינטרנט בחינם(אני גם בטוח שהם אחראים לשים אותם) אחרי שנה היא מיתקשרת ואומרת שהיא תתבע אותי על הפרת זכויות
  אמרתי שאני לא ידעתי בכלל של מי הפונט הזה ושאני יחליף אותו אם זה בעייתי
  היא אמרה לי "לא אני לא רוצה שתוריד אני רוצה שתשלם לי על כל הזמן שזה היה שם"
  אנשים זה ניקרא סחיטה ואיומים אני מיתכוון לטפל בעניין הזה

 15. אפרת

  אז עכשיו, כשהאיומים עבדו ובאמת מסטרפונט הורידו את פונט הדסה מהקטלוג שלהם,
  מישהו יודע מאיפה אפשר לקנות אותו היום?

  1. אברהם

   גם אני ביררת בשביל לקוח שצריך את דווקא את הפונט הדסהוהגעת למשפחה ונאמר לי שכרגע יש צו עיכוב אבל זה ישווק ב"ה בחברת פונטייפ

 16. יעל

  גם אני בעד שמירה על זכויות יוצרים + התנהגות נאותה
  השתמשתי בפונט של מאסטרפונט ללא ידיעה שיש עליו זכויות יוצרים- באמת בתמימות.
  קיבלתי טלפון מפחיד, זועם ומאיים בתביעת ענק.טון מתנשא, תוקפני ולא נעים מפיקי רוזנברג.
  ביקשתי לבדוק – ניסתה ללחוץ עליי- שאין לי מה לבדוק – ושהסכומים יגדלו.
  אמרתי שעם כל הכבוד – אני לא בטוחה שיש ממש במה שהיא אומרת- ושהיא מתקילה אותי בסכומים מטורפים שאין לי לתת לה מהרגע להרגע.
  הוצאתי איזה שהוא חלק מפסק דין לגבי שימוש
  ללא ידיעה בחומר שיש עליו זכויות יוצרים, ביקשתי שינהגו בי בעדינות- כי לא ידעתי, ואני מוכנה להסיר את התוכן שנכתב בפונט הנ"ל, ואני סטודנטית ו… ו…
  ובסוף שילמתי איזה 400 שקל וסגרתי את העניין
  גם הם היו מיותרים – אין לי שום בעיה להשתמש עם פונטים רגילים מהוורד
  לסיכום:
  שם טוב יותר משמן טוב ומאסטר פונט לא יודעת לייצר את זה- לא צריך את מאסטרפונט גם אם מנסים למכור לנו אותם בכוח:
  מצורף קישור לתוכנת פונטים חינמית
  http://www.neuber.com/twister/download.html

 17. פגוע מאסטר פונט

  2 דברים!!!:
  1) לגבי פיקי ה…, לדעתי היא סתם מאיימת ולא שמעתי על מקרה אחד שבו פנתה הוגשה תביעה בנושא – הרבה יותר קל ונוח לה להוציא "היום" 5000 ש"ח מסטודנט בלי מאמץ, ועוד ב3 תשלומים
  2) יש קבוצה בפייסבוק שמתארגנת נגדם:
  http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%90%D7%A1%D7%98%D7%A8-%D7%A4%D7%95%D7%A0%D7%98-%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%A3-%D7%A2%D7%93%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%9F-%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%A2%D7%94-%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%92%D7%99%D7%AA-%D7%A0%D7%92%D7%93%D7%9D/121878081225546?sk=wall

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden