כל מה שחשוב ויפה

הסיכוי האחרון של סיסיל

danalon3

צילומים: אברהם קורנפלד

בסיפור הקומיקס "הסיכוי האחרון של סיסיל" נתקלתי לראשונה בתערוכת הבוגרים האחרונה של שנקר, וכבר במבט ראשון הוא מצא חן בעיני. דן אלון, בעל הבלוג שום פלפל ומין אנאלי, יצר בהנחייתה של המאיירת בתיה קולטון בפרויקט הגמר שלו ספר קומיקס בפורמט קלאסי של רומן גרפי, מצויר בטכניקה של אקריליק וטוש. מקורי, משעשע וחכם, ואם רוצים – גם פילוסופי ומעמיק (אבל לא חייבים…).

במרכז הסיפור ניצבת דמותו של סיסיל, ילד מקובל, שנקלע לקטטה עם שני ילדים שדוחפים לו את הראש לשירותים. כתוצאה מכך הוא חולה במחלת עור חשוכת מרפא. כשהוא גדל, הוא עובד בתור לבורנט בבית חולים ובדיקת שתן שהוא בודק נשפכת עליו. הוא מגלה שהשתן הזה מעביר לו את המחלה. בהמשך הוא מגלה שהשתן הוא של זקנה חולה, שמביאה בדיקות כל יום. הם מתיידדים והוא מחליף את השתן שלה בשלו, דבר שגורם לרופא שלה לחשוב שהיא מבריאה. החיים מחייכים אליו, ולמרות הדילמה המוסרית הוא לא מוכן לוותר על הרצון להיות נורמטיבי. בסוף היא מתה.

דן  מספר ש"מקורות ההשראה לפרויקט הם בעיקר סיפורים אוטוביוגרפיים, והכנסה של השראות של מאיירים, ציירים ואמנים שאני אוהב לתוך היצירה, בעיקר בטכניקה ובצבעוניות. ההשראה למקומות בהם הספר מתרחש, הם דברים שקרובים ללבי: קופת החולים שלי בנתניה (קיבלתי אישור מיוחד מהנהלת מכבי לצלם במעבדה ואפילו הציעו לי 'להדפיס את הספר שעוסק בלבורנט ולתת אותו מתנה לכל הלבורנטים במכבי על חשבונם'!), השכונה שבה אני גר ברמת גן ועוד ועוד.

"השפה הגרפית שלי היא פרועה, מקושקשת וצועקת. אני אוהב אותה ככה. אני מכניס לתוכה השפעות של ציירים שאני אוהב: ואן גוך (שאפילו יש לו מחווה בספר, ציירתי יצירה שלו באחד הפריימים), אקספרסיוניזם גרמני, ואפילו מאנגה. השפה המילולית שלי פשוטה, בדרך כלל בגוף ראשון. חשוב שכל דמות תגיד מה שמתאים לה להגיד, ושכל דמות תהיה שלמה. חשוב לי לא ליפול לסטראוטיפים.

"אני תמיד אוהב את הצד הלא נעים של החיים: להודות שאין שום דבר נכון או לא נכון, שהכל ניתן לפירוק שכולנו עושים טעויות, כולנו חארות שעושים פשעים קטנים ומעגלים פינות ומדחיקים מה שנוח לנו, צופרים בפקק ודופקים אחד את השני שאפשר. אולי זה לא נוח לשמוע – אבל זה מה שאני חושב".

מסקרן? בא לכם עוד? ניתן יהיה להשיג את הספר בפסטיבל הבינלאומי לאנימציה קומיקס וקריקטורה שייערך בין ה- 19-22 באוגוסט בסינמטק תל אביב. ויש גם עמוד בפייסבוק עם כל הפרטים במחיר מיוחד לרגל הפסטיבל.

לסיום, הנה כמה צילומים מתוך הספר.

danalon2 danalon4

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. אסתי

  ואני רוצה להצטרף ולהמליץ בחום על הפסטיבל הבינלאומי לקומיקס ואנימציה. להגיד שזה פסק זמן מרענן ומרחיב דעת ובעיקר משעשע בימים האלו של חום אוגוסט.
  אני נושאת איתי וכנראה אשא לתמיד את הפגישה שהיתה לי בשנה שעברה עם הקרטוניסט סטיב ברודנר שהביא לחיי את "הקמפיין העירום" המרהיב והחכם והמקורי שלו (על המתמודדים לנשיאות ארה"ב – במסע הבחירות האחרון)
  http://www.newyorker.com/online/nakedcampaign/videos

 2. מיכל

  כהלכתו 🙂
  אוהבת. תודה.

 3. גלית חתן

  גם הסיפור וגם האיור, וכמובן – רומנים גרפיים הם הלהיט של השנתיים האחרונות יותר מתמיד

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden