כל מה שחשוב ויפה

כסא הוא כסא הוא כסא

לפני 15 שנה בערך קראתי את הספר הבוקר הראשון בגן עדן שכתבה אלאונורה לב. האמת, אני לא זוכר הרבה מהספר. אני רק זוכר שמאד מאד אהבתי אותו ושקראתי אותו כמה וכמה פעמים. בכל אופן, שלושה דברים אני כן זוכר ממנו:

1. ההתחלה: "רציתי דווקא להיות האשה שאני לא יודעת להיות. שנים של חלומות מפורטים, התכוונות עיוורת אל מה שמתעקש לא להגיע. רק אליך מעולם לא התכוונתי". כבר עושה לי חשק לקרוא שוב (אולי באמת הגיע הזמן לחזור אל הספר הזה).

2. הסוף. אני לא בטוח אם זה ספוילר או לא (כך שאם אתם חוששים אל תמשיכו לקרוא) אבל המשפט שמסיים את הספר הוא זה: "הרעב הזה הוא שהכריע את הכף".

3. אנקדוטה מהספר: אני לא זוכר בין למי מתרחש הדיאלוג, לדעתי הייתה שם ילדה קטנה, אבל היה דיון בקשר למטריה שבורה – האם היא עדין יכולה להיקרא מטריה. כלומר, הרי מה זו מטריה? חפץ שאמור להגן מפני גשם. וברגע שהוא שבור, והוא כבר לא ממלא את תפקידו, האם הוא עדין זכאי להיקרא בשם המקורי שלו.

אני לא יודע למה אבל אני סוחב את הדימוי הזה איתי מאז ועד היום, ואפילו יצא לי להשתמש בו לא מעט. אתמול התפרסמה ביקורת שלי על התערוכה "כסא הוא כסא הוא כסא" שנפתחה בשבוע שעבר בגלריה פרדיגמה בתל אביב. 17 כסאות מוצגים בה, המשותף לרובם הוא הבסיס שנשאר נאמן לצורה המוכרת: ארבע רגליים או משטח רחב שמשמש בסיס, מושב ומסעד לגב. וכאן נכנס הדימוי מהספר: האם די בכך בשביל לקרוא לאובייקטים שמוצגים בתערוכה כיסאות? ומנגד, האם אפשר לקרוא לאובייקט כיסא רק אם הוא משמש לייעודו המקורי – להושיב בנוחות בני אדם? לא מדובר בשאלה חדשה, והיא דומה לשאלה פילוסופית אחרת: האם כיסא שבור זכאי להיקרא אף הוא כיסא, גם לאחר שאיבד מהפונקציונליות שלו.

אין תשובה אחת לשאלה מן הסתם, ועדין אני חושב שמדובר בשאלה מעניינת ורלבנטית במיוחד לעולם העיצוב. מה מגדיר אוביקט – הצורה שלו או הפונקציונליות שלו? גם לזה אין תשובה אחת, ובכל מקרה אם אתם רוצים לקרוא את כל הביקורת היא נמצאת, כאמור, כאן. והנה עוד שתי תמונות מתוך התערוכה:

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אפרת

    יו! גם בספר הטרילוגיוה הניויורקית של פול אוסטר יש את הדיון על המטריה השבורה, שהשפיע עליי מאוד בגיל התיכון…

    מעניין מאיפה נלקחה הדוגמה במקור

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden