כל מה שחשוב ויפה

משחקים באוכל

פורטפוליו News: התערוכה ״משחקים באוכל״ תוצג בגלריית המשכן בית מאירוב, חולון, בתאריכים 15.1-5.3.2011. אוצרת: מיה דבש

אוכל מספר סיפור, משקף את פני המקום בו אנו חיים והתרבות שלנו, חושף מסורת ומחייה היסטוריה. הוא מחובר לחושים, לזיכרון ולתחושות שלנו. מעצבים העובדים עם מזון נקראים לעתים קרובות ״מעצבי מזון״, אבל ישנם מעצבים רבים החושבים שהמזון מעוצב היטב כבר על ידי הטבע ואלו מתמקדים בדרכים אחרות לעשות שימוש באוכל ובעיצוב.

אוכל הופך להיות אחד הטרנדים המלהיבים ביותר בעולם העיצוב לאחרונה. אין הרבה תחומים המוציאים מאנשים כל כך הרבה רגשות כמו אוכל. הכנת אוכל וצריכתו היא בין הפעולות הבסיסיות ביותר בפעילויות האנושיות. בה בעת מעצבים עכשוויים מסתייגים מעיצוב המזון עצמו. בתקופה האחרונה המזון המולקולרי יוצא מהאופנה ומעצבים נוטים יותר לעבר גישה טבעית, לא פורמאלית וחושנית.

בשנים האחרונות יותר ויותר מעצבים מוקסמים מהפוטנציאל הגלום באוכל ויכולתו לשמש כחומר גלם, בדיוק כמו פלסטיק או עץ. למעשה בעודם מוקסמים מהפוטנציאל של אוכל כחומר, מעצבים עכשוויים  מסויגים מעיצוב המזון עצמו. הם חשים שהמגמה של אוכל מעוצב היא דוחה ופועלת נגד הטרנד העכשווי החוזר לתהליכים טבעיים בסיסיים ומקדש  את המסורת והעבר.

במקום לעסוק באוכל עצמו ישנם מעצבים הבוחנים את האופן בו מכינים אותו, איך הוא מוצג ואיך נהנים ממנו. מעצבים אוונגרדיים המתעניינים בחקר דרכים חדשות בעיצוב יוצרים אובייקטים המושפעים מתהליכים קולינריים.

התערוכה תבחן נקודות מפגש שונות בין עיצוב לבין אוכל:

אוכל כחומר גלם לעיצוב – אורי זוננשיין יציג כלים עשויים פרי הדר, יעל פרידמן תציג תכשיטי ירקות, רועי וספי יציג אובייקטים עשויים מחצילים.

אוכל ככלי לביקורת חברתית – סתו אקסנפלד תציג תהליך של הפרכת מיתוסים ישראלים באמצעות אוכל, ניצן דבי תאתגר את דרכי החשיבה שלנו באמצעות מפה מונבטת ומכשירים חשמליים אפויים ודוד קלר יציג כלי פיקניק לרוסים.

קשר בין אדריכלות ואוכל – אירנה קרוננברג ואלון ברנוביץ, מבכירי מעצבי המסעדות בארץ יראו כיצד מרכיבי המזון במסעדה מיתרגמים לחומרי העיצוב ונעמי אניליוביץ, אדריכלית בעבר וקולינרית בהווה – תציג צילומי מזון אדריכליים.

אוכל כמעורר חוויה יבוא לידי ביטוי בכלים של ניר המאירי, אדווה נוח, ליאורה רוזין, מיכל המר, טל מרגלית, דני הוכברג ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden