כל מה שחשוב ויפה

חושפים את מאובני העתיד

White Jaw, יובל שאול

מוזיאון העיצוב חולון יציג את "POST FOSSIL: חושפים את מאובני העתיד", שאוצרת חזאית הטרנדים הבינלאומית לי אדלקורט. התערוכה, הרביעית במספר מאז נפתח המוזיאון לקהל במארס השנה, תוצג בין 27 ינואר – 30 אפריל 2011. התערוכה מגיעה לישראל לאחר שהוצגה באביב האחרון במוזיאון 21_21 DESIGN SIGHT בטוקיו, יפן. בהזמנת מוזיאון העיצוב חולון הורחבה התערוכה ע"י אדלקורט ויוצגו בה למעלה מ-60 מעצבים בינלאומיים, ובהם גם תשעה ישראלים. אדלקורט, המכונה "ארכיאולוגית של העתיד", היא חזאית הטרנדים המשפיעה ביותר בתחומי האופנה, הטקסטיל, המזון, הפרחים, הקוסמטיקה והרכב בעולם, שהפכה את חיזוי הטרנדים למקצוע.

אדלקורט בודקת את השינויים שחלו בעולם העיצוב בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ואת האופן בו הם באים לידי ביטוי: לא עוד עיצוב למען עיצוב והלכי רוח שאפיינו את המאה הקודמת, אלא זן חדש של מעצבים, המעצבים חפצים שנעשו בעבודת יד, בחומרים צנועים הנבראים מן האדמה, הם חוזרים אל תחילת הזמן. במסגרת התערוכה בוחנת אדלקורט מחדש את מערכת הערכים שנבנתה במהלך המאה הקודמת, על ידי הצגת עבודות של מעצבים מזן חדש המהוות אתגר ומשנות לחלוטין את המושג המוסכם של עיצוב: "הגיע הזמן", כותבת אדלקורט "להיפרד מראיית עולם חומרית, ולהחליף אותה בחפצים שנעשו בעבודת יד, ובחומרים צנועים הקשורים לאדמה והמורכבים יחד בכדי ליצור צורות חדשות. מעצבי הדור החדש תרים אחר השורשים שלהם, ופועלים לטהר ולזקק את אדמתם ולחקור את ההיסטוריה שלהם. לעיתים, הם חוזרים אחורה אל תחילת הזמן. בתהליך הזה, המעצבים יוצרים ומגדירים עיצוב המתמקד בחומרים טבעיים וברי-קיימא. כמו אנשי מערות חדשים, הם יוצרים מקומות מחסה, כלים ומכונות, וטקסים ארכאיים המשרתים סגנון חיים צנוע, מסופק ומוכל יותר. כאילו היה כל אחד מהם בן-דמותו של פרד פלינסטון החי בעתיד".

בתערוכה יוצגו כ-120 עבודות של למעלה מ-60 מעצבים עכשוויים, מהארץ והעולם, שימחישו איך העיצוב של העתיד מושפע מאסתטיקה פרה-היסטורית, מחומרים אורגניים ותהליכים פואטיים שמקורם בעבר. האובייקטים שיוצגו ישקפו מגמות חדשות האופייניות למאה ה-21 ויציגו לצד מגוון רחב של חומרים טבעיים ובני קיימא כמו עץ, עור, עיסה, סיבים, אדמה ואש, גם שימוש בכלים ובטכניקות פשוטות המורות על אורח חיים צנוע ומרוסן.

בתערוכה מוצגות עבודותיהם של מעצבים עכשוויים כגון פיקה ברגמנס (Pieke Bergmans) ו-סטודיו ג'וב (Studio Job) מהולנד, נאצ'ו קרבונל מספרד (Nacho Carbonell), הישראלי אריק לוי (Arik Levy) הפועל מצרפת, פיטר מריגולד הבריטי (Peter Marigold), טניה סאטר מנורבגיה (Saeter Tanja), וכן מארטן באס ההולנדי (Maarten Baas).

בתערוכה יוצגו גם 12 עבודות מישראל שבחרה אדלקורט, וביניהם המעצבים: טל גור, נועם דובר, אורי יקותיאל, שיר אתר, רפאל נבות (שפועל באירופה), שמואל בן שלום, יובל שאול, סטודיו רדיש (נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן) וסטודיו Raw Edges של יעל מר ושי אלקלעי, הפועלים בלונדון, ועוד.

Spilt Box Shelves, פיטר מריגולד

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden