כל מה שחשוב ויפה

הטיול שלי לירושלים

ביום שני האחרון השתתפתי בסיור עיתונאים בירושלים לקראת פתיחת עונת התרבות בירושלים, יוזמה רחבת היקף ששמה לה למטרה להעמיד את העשייה התרבותית המתקיימת בירושלים בקדמת הבמה, ולעודד יוזמות אמנותיות חדשות בעיר בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם העירייה. העונה תשיק מדי קיץ סדרה של הצעות תרבותיות שיתרחשו ברחבי העיר ויופקו בשיתוף עם מוסדות התרבות בעיר ועם האמנים היוצרים בה. העונה נולדה כיוזמה של קרן שוסטרמן ישראל מיסודה של הפילנתרופית היהודייה לין שוסטרמן, שהעיר קרובה לליבה. שוסטרמן, החולקת את זמנה בין ארה"ב וישראל, מאמינה בכוחה של האמנות להביא לשינוי חברתי והחליטה בצעד אמיץ ויוצא דופן לעשות מעשה ולחולל שינוי; ביוזמתה, החל במאי 2011 ולמשך חודשי הקיץ, מידי קיץ, תתקיים בירושלים "עונת התרבות" שתציג תפריט תרבותי עשיר ומגוון, מהארץ ומהעולם, השואב השראה מהטעם והדי.אן.איי הירושלמי.

היה נחמד, היה מעניין, יש כמה אירועים שנשמעים מאד מסקרנים, וככלל נדמה היה שלאיתי מאוטנר, המנהל האמנותי של העונה, ביחד עם נעמי בלוך פורטיס, שמכהנת כיועצת אסטרטגית בכירה של המיזם, היה חופש אמנותי וכלכלי מעורר קנאה. עכשיו צריך לבדוק מה הערך של כל זה. אני חייב להודות שהתגובה הראשונה שלי הייתה התגובה הצינית הצפויה: שזה קצת חסר סיכוי – לשפוך כל כך הרבה כסף על אירועי אמנות בירושלים זה כמו כוסות רוח למת. נכון, יש יצירה בירושלים, ויש תרבות אלטרנטיבית לעומת מה שקורה בגוש דן, אבל העיר הזו כל כך קשה וכל כך מסובכת, שבאופן אישי לא נראה לי שהמצב שם יהיה אי פעם יותר טוב, מכל הסיבות הידועות.

מצד שני, אז מה, לא לעשות כלום? יוזמות כמו עונת התרבות, כמו שבוע העיצוב שהתקיים לפני חודש וחצי, וכמו הרבה דברים אחרים, מעוררות מדי פעם שביב תקווה שאולי יש סיכוי לעיר הזו (בעירבון מוגבל). קצת היה קשה להתרשם מהתוכניות כי כל הזמן דיברו על מה הולך להיות, ולא היה כל כך מה להראות, אבל אם היה משהו בסיור שנתן קמצוץ של משהו ויזואלי היה המפגש הקצר עם קותימאן.  בכל שנה ייבחר על ידי העונה אמן אחד, שילווה את העונה ויציג בהשראת העיר יצירה חדשה בבכורה בין לאומית. העונה הראשונה תיפתח עם קותימאן, היוצר הישראלי שהעבודה האודיו ויזואלית שלו, Thru-You – נחשבת לאחת היצירות החשובות ופורצות הדרך במוזיקה של השנים האחרונות. עבודתו הוגדרה על ידי טיים מגזין כאחת ההמצאות החשובות בעולם לשנת 2009, ועבודות נוספות שלו הוצגו במקומות שונים בעולם, בין היתר במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק. קותימאן ייצור במיוחד בעבור עונת התרבות עבודה חדשה השואבת את השראתה מירושלים, וקמצוץ ממנה אפשר לראות בוידאו שנמצא כאן למטה.

יש לי עוד הרבה מחשבות לגבי עונת התרבות בירושלים (ונתחיל עם השם – עונה), אבל הן עוד לא לגמרי מגובשות כך שאני מניח שעוד אחזור לכך. בכל מקרה תסתכלו על הקליפ של קותימאן. אף שמדובר בקליפ בן שתי דקות בלבד, קותימאן הצליח לגרום לירושלים להיראות סקסית, אקזוטית, מסקרנת, מסוג המקומות שהייתי שמח לבקר בהם…

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נוף

    השימוש בעדשת עין הדג פשוט גאוני.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden