כל מה שחשוב ויפה

תיק נעדר

לפני כמה שבועות יצא לאור בהוצאת כתר ספר הפרוזה הראשון של דרור משעני תיק נעדר, שכותרת המשנה שלו הכריזה "אברהם אברהם, החקירה הראשונה". גב הכריכה הבטיח "רומן בלשי נדיר שמשרטט מפה נפשית של החיים בפרוורי העיר הגדולה ובתוכם בלש יוצא מן הכלל ורגיל לגמרי בעיצומה של חקירה פשוטה לכאורה שיוצאת מכלל שליטה". העטיפה (שעיצבה נועה שניר) הייתה אף היא מסקרנת, והציגה דמות גבר הולך על רקע שחור שכולה מלאה בשרטוט או מפה שנעשה להם עיבוד צבעוני יוצא דופן. התחלתי לקרוא את הספר ביום שישי בבוקר, גמרתי אותו בערב.

לא שמאד הופתעתי שהספר טוב, ובכל זאת, זה לא היה כזה ברור מאליו. הפעם הראשונה שבה פגשתי את דרור הייתה לפני משהו כמו שמונה שנים כשעיצבתי את הספר הראשון בחיי, ערבי פריז מאת רולאן בארת, שדרור תרגם. לימים הוא התמנה להיות עורך מוסף ספרים של עיתון הארץ, שם פרסמתי מידי פעם ביקורות ספרים. כיום הוא עורך ספרות מקור בהוצאת כתר, ונדמה לי שפה אפשר להפסיק עם פרץ הגילוי הנאות הזה.

הדבר שהכי אהבתי, מעבר לעלילה המותחת והמסקרנת, הוא הטון המאופק של הספר. בדרך כלל אני לא אוהב שמכניסים לספרי פרוזה מותגים, שמות מסחריים וטכנולוגיות מתקדמות, רק כדי להראות שהסופר מעודכן. איכשהו צ'ט בג'יטוק, הודעות סמס, לייקים בפייסבוק, מיילים טורדניים ועדכונים בטוויטר לא נשמעים טוב כשהם משתלבים בספרות העכשווית, למרות שהם ללא ספק תופסים חלק ניכר מהזמן שלנו. ופתאום, כבר בראשית הספר, בעמוד 19, אני פוגש את מוזיאון העיצוב בחולון ואת זארה (האם זו הפעם הראשונה שהמוזיאון מוזכר בספר? מעניין), ולא הייתה לי בעייה עם זה. להפך, היה אפילו משהו לירי באזכור האגבי הזה.

הנה הפסקה המדוברת:

פעם היו פה רק חולות. עכשיו הכל שקוף, מזכוכית. בדיונות שבין נווה רמז לקריית שרת, שתי שכונות המגורים האפורות שבהן התגורר כמעט כל חייו, צמחו מגדלי מגורים וספרייה עירונית ומוזיאון לעיצוב וקניון שבחושך נראו כמו תחנות חלל על הירח. באמצע הדרך לקריית שרת זרחו משמאלו השלטים של זארה, אופיס דיפו וקפה ג'ו, והוא התלבט אם לחצות הכביש, לקנות קפה הפוך וכריך גבינה ולשבת אל אחד השולחנות הריקים בחוץ כדי להביט בתנועת האור המרגיעה של פנסי המכוניות ולחשוב. כמו בכל ערב כמעט, הוא לא עשה את זה.

כפי שכתבתי, כותרת המשנה של הספר מצהירה שמדובר בחקירה הראשונה. הספר מסתיים בצמד המילים "המשך יבוא". אני כבר מחכה.

מי שרוצה לטעום עוד קצת, וואלה פרסמו את הפרק הראשון, והנה העטיפה במלואה:

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden