כל מה שחשוב ויפה

תערוכות עיצוב חדשות בהשקת הבניין החדש של מוזיאון תל אביב

ארבע תערוכות עיצוב חדשות יפתחו מחר עם פתיחת הבנין החדש של מוזיאון תל אביב לאמנות

אקס ליבריס, חנן דה לנגה. צילום: אריאל קן

העיסוק במורפולוגיה מלווה את עבודתו של המעצב יעקב קאופמן מראשית דרכו. בתערוכה "לרוץ במעגלים", מציג קאופמן מאות מבנים מעגליים – עיגול, טבעת, מעגל – המביאים לידי ביטוי תכנים הנוגעים לחומריות, מבנה ומכניקה. תהליכי החיפוש והפיתוח של המבנים משקפים מצב ביניים בתהליך השגור של פיתוח מוצרים, בין השלב המופשט לשלב היישומי. אוצרת: מאיה ויניצקי.

בתערוכה "אקס-ליבריס" ממשיך המעצב חנן דה לנגה את העיסוק רב השנים שלו בספריות. דה לנגה מציג בתערוכה ספרייה ריקה המורכבת משני מבנים מעגליים, שיכולה להכיל 20,000 ספרים. העבודה מעלה שאלות על אופן ו"נוחות" הנחת הספר על המדף ועל התנהלות המבקר/המשתמש במרחב הספרייה. אוצרת: מאיה ויניצקי.

ראיון משותף שלי עם קאופמן ודה לנגה פורסם היום בגלריה.

בחלון הראווה של המוזיאון הפונה לרחוב י"ד ברקוביץ מציגה המעצבת גליה רוזנפלד את העבודה "דרך הרבה נקודות". רוזנפלד יצרה בטכניקה ייחודית ללא תפירה, עבודת טקסטיל מודולארית מבד ממוחזר באורך תשעה מטרים. חלון הראווה החדש מאפשר לעוברי אורח ברחוב לחוות את חווית הביקור במוזיאון בעודם מצויים מחוצה לו.

התערוכה "חמישה רגעים" תתמקד באדריכלות המבנים של מוזיאון תל אביב לאמנות, מבית דיזנגוף ועד הבניין החדש. התערוכה מציגה את מבני המוזיאון באמצעות חמש פריזמות אדריכליות המהוות חמישה רגעי מפתח בתולדותיו. במסגרת התערוכה יעשה חתך רוחבי להיבטים האדריכליים של המבנים; תעשה סינתזה היסטורית לתקופתו של כל מבנה; בד בבד יוצגו פרטים מתוך המבנים, רגע בנייתם, תכולתם והקונטקסט שסביבם. אוצרים: ד"ר יעקב (יאשה) גרובמן ואדר' אריאל בלונדר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. יותם ה.

  ונשאלת כמובן השאלה –
  איפה העיצוב הגרפי?

  התעלמות גורפת ומתמשכת מצד הגלריות, אגפי העיצוב במוזיאונים, וכמובן גם, אם לא בעיקר, מצד מוזיאון העיצוב היחיד בסביבה.
  שווה אולי לציין שפעם זה לא היה ככה; לאורך השנים התקיימו תערוכות עיצוב גרפי רבות במוזיאונים בישראל – אני ספרתי מעל 40 תערוכות מוזיאליות המוקדשות לעיצוב גרפי בין 1980 ל-2000.
  מיותר לציין שמדובר במגמה מקומית – בשאר העולם התחום פורח וזוכה לתערוכות רבות ואינסוף אירועים.

  מה יהיה?

  1. yuval saar

   מה יהיה? שאלה טובה.
   והאמת שמבחינתי אתה מתפרץ קצת לדלת פתוחה: זה אחד הנושאים שהחלטתי להתמקד בהם בשנה הקרובה. לא שאני חושב שזה מה שיעשה את ההבדל אבל זו בהחלט התחלה. אני פתוח להצעות ולתובנות כמובן כמו תמיד

 2. יותם ה.

  מעולה, אחלה טיימינג.

  שלב ראשון בתכנית – להביא לארץ את תערוכת הענק המקיפה שנפתחה עכשיו בארה"ב (ומתעתדת לנדוד בעולם)
  Graphic Design: Now in Production

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden