כל מה שחשוב ויפה

כתב חידה: לקראת המפגש הראשון של פורטפוליו לייב

אחד הנושאים שיעמדו במרכז המגש הראשון של פורטפוליו לייב בבית העיר יהיה השאלה האם יתכן שבעתיד הלא כל כך רחוק נפסיק לכתוב. הזכרתי את זה בפוסט הקודם כשכתבתי על כל המפגש הראשון: תנסו רגע לחשוב, כמה זמן מהיום שלכם מוקדש להקלדה על המחשב וכמה לכתיבה עם עט או עפרון? נדמה לי שהתשובה תהיה פחות או יותר זהה אצל רובנו. בעידן שבו התקשורת בין בני אדם נעשית על גבי צגי מחשב – בהודעות סמס, בדואר אלקטרוני ובאפליקיציות שונות – האם יתכן שיום אחד כבר לא יהיה טעם ללמד ילדים לכתוב? שיום אחד נשכח גם אנחנו לבצע את אחת הפעולות הכי בסיסיות, שמעידה על אינטלגנציה וכישורי חיים בסיסיים?

התשובה הראשונה שלי היא שכן, יכול להיות שנפסיק לכתוב. אבל אז עולה השאלה האם זה טוב או רע?

האינסטינקט הראשון שלי הוא להגיד שזה רע. לא סתם אומרים על יוצרים שיש להם כתב יד מזוהה, גם כשמתכוונים לסגנון ולא לכתב יד באמת. זה בכל זאת משהו כל כך מזוהה איתנו, הרי כל אחד מכיר את כתב היד שלו, של ההורים שלו, של בני המשפחה האחרים, של בני הזוג. אם כל זה ייעלם – מה יקרה לכל הפתקים שאנחנו משאירים אחד לשני? ומה יעשו כל הגרפולוגים? האם גם הם יצטרפו לרשימת המקצועות הנכחדים?

כשדיברתי עם המשתתפים במפגש הראשון, לכל אחד מהם הייתה תשובה משלו לשאלות האלו. אני כמובן לא מתכוון לגלות לכם מה הם אמרו, בשבל זה תצטרכו להגיע ביום שלישי הבא לבית העיר. בינתיים ביקשתי מהם – מהמעצב והטיפוגרף עודד עזר, ממנהלת בית הספר לאמנויות של סמינר הקיבוצים ד"ר טל בן צבי, ומדידי חנוך, שערך במשך ארבע שנים את "וואלה!TECH" ועורך ומתרגם ספרי מדע בדיוני – לכתוב טקסט זהה על פתקית פוסט איט צהובה. גם אני כתבתי, ונראה אם תוכלו לנחש מי כתב איזה פתק. מי פה הטיפוגרף? מי חוקרת האמנות? מי עורך מדע בדיוני ועוסק בטכנולוגיה? ומי העיתונאי והמעצב שכותב את הבלוג הזה?

אם תבקשו יפה אולי נגלה לכם לפני המפגש הראשון.

01

02

03

04

– – – – – – –

פורטפוליו לייב בבית העיר מפגש 01
יום שלישי, 13/12, בשעה 20:30
בית העיר, ביאליק 27, תל אביב
פתיחת קופות: 20:00
מומלץ להגיע מוקדם כדי להבטיח מקומות ישיבה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

23 תגובות על הכתבה

 1. יעל ר.

  זו לא שאלה כל כך עתידנית, האם אנחנו שוכחים איך לכתוב – כמי שמקלידה שעות על שעות ביום, נוכחתי שבפעמים המעטות שכן יוצא לי לכתוב הכתב קצת פחות מסתדר לי, והיד גם מתעייפת מאוד במהירות. זה כבר משפיע.

  1. yuval saar

   כן, יש בזה משהו

 2. מתי

  זאת אומרת שבאים, ועומדים בתור ואולי יהיו כרטיסים (או שאולי נחזור הביתה בלי כלום?). להבדיל מהאורחים, זה נשמע הרבה פחות מבטיח

  1. yuval saar

   נתחיל בזה שאתה צודק.
   בכל מקרה, מרגע שכל מקומות הישיבה נתפסים, מי שרוצה יכול לקנות כרטיס ולעמוד. אני יודע שזה לא פתרון אידיאלי ואני מקווה שיהיו לי תשובות טובות יותר בימים הקרובים.

  1. yuval saar

   אתה קצת מתפרץ לדלת פתוחה, בודקים עכשיו בבית העיר כל מיני אפשרויות. כמו שאמרתי, מקווה שיהיו לי תשובות יותר טובות בקרוב

 3. סמדר

  אז כרטיסים זה רק במקום?

  1. yuval saar

   בינתיים כן, ובכל מקרה אכתוב פוסט מסודר בימים הקרובים שבו אסביר ואפרט הכל

 4. רון

  לא רוצה להיות נודניק, אבל בהחלט ממליץ על כרטיסים, כי לא נראה לי שאני אטרח להגיע מחיפה בלי מקום ישיבה מובטח.

  1. yuval saar

   אתה לא נודניק ואתה צודק לגמרי. לצערי אין לי בינתיים תשובה סופית בענין

 5. אלעד

  כמה זה עולה?

  1. yuval saar

   20 שקלים

 6. גיא

  01 כותב הבלוג
  02 חוקרת האומנות
  03 הטיפוגרף
  04 עורך המד"ב

  1. yuval saar

   אני אענה בקצרה: לא, לא, לא ולא…

 7. סמדר

  01 – חוקרת האומנות
  02- עודד עזר
  03 – עורך מד"ב
  04 – אתה
  ?

  1. yuval saar

   כל הכבוד!

 8. אורית עריף

  היה נהדר:
  קודם כל מעניין ואח"כ גם רהוט, זורם ובאווירה מצויינת. גם הלוקיישן תרם את שלו.
  מוצלח במיוחד היה השלב בו התדיינו שלושת הדוברים ואתה כשכל אחד מביא את נקודת המבט שלו ומגיב (לא טריוויאלי!) לדברי שותפיו.
  היה שווה לבוא ממרחקים…

  1. yuval saar

   תודה, תודה! כיף לשמוע, וכיף שבאת!!!

 9. עידן

  היה נחמד ומעניין, אירוע יפה ומכובד. רק חבל שטל בן-צבי היתה חייבת לדחוף את השמאלנות יפת הנפש שלה לדיון ולהעיק עם זה לאורך כל האירוע.

  1. yuval saar

   הי עידן, תודה שבאת ושנהנית.

   לגבי טל – אני חושב שיש מקום לשמוע גם דיעות שלא מתאימות לאג'נדות הפוליטיות שלך. אני סבור שטל העלתה סוגיה מעניינת בנוגע ליחס שלנו מול טיפוגרפיה ערבית, יפנית, הודית וכדומה, ואשמח אם להבא הביקורת תנוסח באופן מכובד יותר מאשר התגובה שלך.

   1. עידן

    מצטער אם התגובה שלי נשמעת לא מכובדת, ואין לי בעייה לשמוע על טיפוגרפיה ערבית. להיפך, אני מאוד אוהב קליגרפיה ערבית. לא הבעתי שום דיעה פוליטית. אבל כן, זה היה אירוע תרבותי ולא פוליטי, ולא באתי לשמוע דיעות פוילטיות כאלה או אחרות, וכשהיא מדברת חמש דקות על פלסטינים ובסוף מתברר שהיא התכוונה לערבים-ישראלים, כאילו זה היה אמור להיות ברור לכולנו, אז זה האג'נדה הפוליטית שלה, אותה היא המשיכה לדחוף לאורך השיחה מהיבטים שונים. ולי לא היה נעים לשמוע את זה, כמו שלא היה לי נעים לשמוע דיעות ימניות, לחילופין. אז סליחה שנפגעת, אבל אני עומד מאחורי דברי.

    1. yuval saar

     הי עידן. לא נפגעתי מההערה שלך, אני פשוט חושב שהיה אפשר לנסח אותה אחרת.

     ומבלי להיכנס לויכוחים פוליטים, יש לי בעיה עם ההגדרה של "אירוע תרבותי ולא פוליטי". אני לא חושב שאפשר להפריד בין השניים, ואין כזה דבר (בעיני) אמנות טהורה. אני חושב שאי אפשר להתעלם מהקשר בין מה שקורה מסביב לתחום התרבות, וגם אם אפשר אני אגיד בכנות שזה לא משהו שנראה לי נכון לעשות.

 10. עידן

  וכן, לא ידעתי שעכו נחשב ל"פלסטין", לדברי טל. אבל חלילה שאני אעליב פה מישהו. כמו שאמרתי, יפות נפש.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden