כל מה שחשוב ויפה

קבוצת ארבע וחמישה: נכון להיום

הפעם הראשונה שבה פגשתי את חברי קבוצת ארבע וחמישה הייתה לפני שנה. התשעה – ארבע בנות (נעה הימלפרב, נעם טבנקין, שירה קרת, הדס שלם) וחמישה בנים (עדי זפרן וייסלר, רון יוסף, איתי לניאדו, בועז מנדל וינון רטיג) – סיימו לפני כמעט שנתיים את לימודיהם במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. אז גם החליטו לפתוח חלל עבודה משותף, שכרו האנגר ברציף הדייגים בנמל יפו, והתחילו לעבוד בו.

אני זוכר שמאד הסתקרנתי, היה בזה משהו מאד מרענן, תשעה חבר'ה שמחליטים לשמר במשהו את אווירת הלימודים ומנסים להילחם ביחד בכוחות השוק. הייתה פגישה מאד נחמדה, התרשמתי לטובה, אבל הרגשתי שעדין מוקדם מידי לכתוב עליהם. לפעמים יש את ההתלבטות הזו, האם להיות הראשון שכותב על מישהו ו״מגלה״ אותו, או שכדאי לחכות קצת ולראות עוד קבלות. ביקשתי מהם שישמרו על קשר ושימשיכו לעדכן בדברים שהם עושים.

לפני חצי שנה עיצבו חברי הקבוצה את מזכרות האגף החדש של מוזיאון תל אביב: סימניות, סיכות דש, משקולת נייר, אגרטל, מחזיקי מפתחות ועוד, שהיוו מחווה צורנית למבנה החדש. אולם, מה שמצא חן בעיני במיוחד יותר מכל עיצוב כזה או אחר היה שחברי הקבוצה לא מסתפקים בעבודה המשותפת, ומעבר להיותם פעילים בסטודיו המספק שירותי עיצוב, הם מעוניינים להיות חלק מן ההתרחשות בשדה העיצוב הישראלי.

ביום חמישי האחרון נפתחה בחלל העבודה המשותף של הקבוצה בנמל יפו תערוכת עיצוב עכשווי שיזמה הקבוצה: נכון להיום, תערוכה לעיצוב מקומי. בתערוכה, ששטחה כ־100 מ״ר, מוצגים 16 פריטי ריהוט שהוכנו במיוחד עבורה. בנוסף לעבודות של חברי הקבוצה מציגים בה גם מעצבים פעילים אחרים הנמצאים בתחילת דרכם, וביניהם סטודיו בייקרי (רן אמיתי וגילי קוצ׳יק), יואב אבינועם, מיכל פרגו, קובי סיבוני, הדר שניר, איציק אסקיו ונגה ברמן.

ולשמחתי, ביום חמישי גם התפרסמה בגלריה כתבה שלי על הקבוצה ועל התערוכה, שפתוחה עד ה־19 במאי והתבררה כמוצלחת במיוחד. ההצבה שלה מרעננת, הפריטים שמוצגים בה – כפי שאפשר להתרשם בתמונות פה למטה – ברובם מוצלחים ומעניינים אף הם, והעובדה שמדובר ביוזמה של חבר׳ה צעירים ולא ממוסדים מעודדת במיוחד. לא מדובר בתערוכה גדולה במיוחד, אבל כזו שאם אתם בסביבה מומלץ בחום להיכנס לרגע ולהגיד שלום. חוץ מזה נמל יפו בתקופה הזו של השנה הוא מקום מלבב במיוחד כך שאין לכם באמת מה להפסיד.

מתוך התערוכה. צילומים: רון יוסף

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden