כל מה שחשוב ויפה

לראשונה בישראל: תערוכת יחיד למעצב האופנה הבינלאומי יוז׳י ימאמוטו

Yohji Yamamoto, Femme AW 2012-13#30, copyright Monica Feudi

מוזיאון העיצוב חולון יארח את מעצב העל יוז'י ימאמוטו לתערוכת יחיד, ראשונה בישראל, שתיפתח ב5 ביולי 2012. ימאמוטו (Yohji Yamamoto) הוא אחד ממעצבי האופנה החשובים והמשפיעים ביותר בעולם, שבמשך יותר משלושה עשורים מוביל ומאתגר את עולם האופנה בסגנונו האוונגרדי, שאינו מושפע מטרנדים חולפים. השנה מציין בית האופנה ימאמוטו 40 שנות פעילות.

התערוכה שתציג עשרות דגמים בכל חללי המוזיאון, תבחן את הקשר המסקרן בין יצירתו פורצת הדרך של ימאמוטו לבין המבנה האדריכלי הייחודי של מוזיאון העיצוב חולון, שתכנן רון ארד. "הבחירה בישראל כמקום להציג בה את התערוכה הבאה שלי, אחרי לונדון, פירנצה ופריז, הינה מהלך טבעי עבורי" אומר ימאמוטו. "לישראל יש עושר תרבותי רב וכאדם חושב, בעידן שבו אנו זוכים למידע מעובד ומוכן, אני רוצה לראות את ישראל דרך עיניי, להרגיש אותה דרך העור שלי ולחוות אותה באופן ישיר וחי".

בתערוכה יוצגו כשמונים דגמים הבוחנים דיאלוגים בין אנשים, מקומות, לבוש, ועיצוב. על עיצוב התערוכה אחראי מר מסאו ניהיי (Masao Nihei), המלווה את ימאמוטו שנים רבות בעיצוב התערוכות ותצוגות האופנה ברחבי העולם. תכנון ועיצוב התערוכה, נוצר בהתאמה למבנה האדריכלי המיוחד של מוזיאון העיצוב ויאפשר מבט על הקשר המסקרן המתקיים בין הבגדים והדגמים המוצגים לחללי המוזיאון השונים.

הגלריה התחתונה תדמה את מרכזה של עיר סואנת ובה 38 דמויות נעות במקצבים קבועים, כשברקע ילווה את התצוגה פס קול עירוני רנדומאלי. בניגוד לדימוי של ימאמוטו כ"מאסטר של הצבע השחור", כאן החליט להביא לידי ביטוי פן אחר שלו, ולבחור בדגמים העשירים בשפע של צבעים וטקסטורות בתוך הכרך העירוני המדומה: "אני אוהב ערים. אני אוהב אותן, כי הן מאפשרות חופש גדול, בהן אנחנו יכולים להיות אנונימיים, דברים רבים קורים בהן, דברים משתנים בכל רגע נתון. ערים הן תמיד בתהליך של שינוי." אומר ימאמוטו, בראיון עם האוצר העכשווי האנס אולריך אובריסט שנערך ב-2002

הגלריה העליונה תעוצב כחלל רך, ממוקד ומדיטטיבי שבמרכזו עץ רחב המורכב מגופי תאורה ומהווה מוקד של אור ואנרגיה. במרחב הגלריה יוצבו כעשר שמלות ערב בצבעי אדום ושחור. עיצוב החלל יעניק חוויה שקטה, כמעט מיסטית, המזמינה ישיבה והרהור. הבחירה בהעמדה דרמטית זו יוצרת שיח בין חווית הצופה במוזיאון וחוויית הצופה בתצוגת האופנה של ימאמוטו: "הצגת הבגדים בפני קהל, חשובה לי מאוד", הוא אומר "בגלל שהיא חיה, אני לא עורך חזרות, אני ניגש מייד לדבר האמיתי, הרגע בו הדוגמניות נפגשות עם הדגמים, משהו לא צפוי קורה. הן יוצאות לחזית, אל הקהל, ואנחנו, מאחורי הקלעים, יכולים לחוש את התגובה. הרגע הזה, לא יכול להיות מתורגם בשום מדיה – יהיה זה צילום, וידאו או טקסט."

בחלל המעבדה לעיצוב, שיהפוך הקיץ לחלק בלתי נפרד מחללי התצוגה, יוצגו כעשרים דמויות גבריות כשהן בדיאלוג עם דמות לבנה – שמלת פינה באוש. דמויות נוספות יוצבו בחלל הפרוזדור ההיקפי, בחצר הכניסה למוזיאון ובחלל הפאביליון העליון, באופן שאינו מושלם, שנדמה שאינו גמור או תוך כדי תנועה.

במקביל לשיתוף הפעולה בין ימאמוטו למוזיאון העיצוב בחולון, תיפתח חנות קונספט מיוחדת של ימאמוטו במתחם בית בנמל של comme il faut בנמל תל אביב. במשך חודשי התערוכה יימכרו מגוון פריטים של ימאמוטו בחנות comme il faut, זאת לצד סדרת הרצאות שתתקיים במהלך חודשי הקיץ ותתמקד בחיבור בין שני בתי האופנה דרך הנושאים: אופנה וגוף, אופנה ואתיקה, אופנה ומסורת.

התערוכה תינעל עם אירועי שבוע האופנה חולון, HoF12, שיתקיים ב-15-18 באוקטובר, אז ישוב ימאמוטו לחולון לטובת מפגשים עם הקהל ועם מעצבים צעירים. השנה יתמקד שבוע האופנה חולון בתמות הנוגעות ביחסים בין אופנה לאדריכלות, בקשר בין עולם האופנה לכרך האורבני המודרני ובהשפעת יצירתו של ימאמוטו על התרבות העכשווית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. Juliette Gold

    נשמע מרתק! לא יכולה לחכות לפתיחה!

    התערוכה שמוצגת כרגע גם מאוד יפה, היא מעניקה הרבה השראה בעיקר למעצבים צעירים/מעצבים לעתיד. מה דעתך עליה?

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden