כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב 10: טשטוש גבולות

ההתרגשות גדולה, זה קורה עוד שבועיים: פורטפוליו לייב חוזר!

כן, כן: עונה שנייה לסדרת המפגשים פורטפוליו בבית העיר. האמת, אני מרגיש כאילו המפגש הראשון התקיים רק אתמול, ובהזדמנות הקרובה אולי אפרסם פוסט נפרד שיעסוק בעונה הראשונה, אבל הנה מגיע תורה של העונה השנייה ושל המפגש העשירי, והפעם – טשטוש גבולות – בהשתתפות אריק לוי, אחד המעצבים המפורסמים והמצליחים בעולם; האדריכל גל גאון, המייסד והמנהל הקריאייטיבי של מותג העיצוב "טאלנטס דיזיין"; וחגית פלג רותם, כתבת ומבקרת העיצוב והאמנות של העיתון "גלובס".

מתי ואיפה? יום שלישי ה-11 בספטמבר בשעה 20:30, בית העיר, רח' ביאליק 27, תל אביב

ומה בתוכנית?

דרך ארוכה ואינטנסיבית עבר אריק לוי מאז שהשתחרר מהצבא ועד שהגיע למעמדו הנוכחי כאחד המעצבים המפורסמים בעולם. במהלך הקריירה שלו הוא כבר הספיק לעבוד ולעצב פריטי ריהוט, בקבוקי בושם, מופעי מחול, שילוט מבני ציבור, תכשיטים, גופי תאורה ועוד, בעבור חברות כמו איסי מיאקי, ויטרה, לין רוזה, אדידס, קאסינה, פיאט, איקאה, מולטני & סי, סווארובסקי ועוד. פריטים אלו מוצגים תדיר באתרי אינטרנט, במגזינים לעיצוב, בירידים מסחריים ובתערוכות ברחבי העולם. אולם לוי לא מסתפק בשנים האחרונות בעיצוב: למרות שעל כרטיס הביקור שלו לא מצויין מקצוע, רק השם, בחתימת המייל שלו מופיעים מלבד הפרטים הרגילים גם כתובות של שלושה אתרי אינטרנט. כל אתר מציג תחום עיסוק אחר של לוי: האחד מציג את הסטודיו לעיצוב של לוי, שפועל בפריז ב-15 השנים האחרונות; השני מציג את המיזם החברתי שהוא מעורב בו; והשלישי, אולי המפתיע ביותר, מציג את יצירות האמנות שלו.

בראיון שפורסם בגלריה לפני שלוש שנים סיפר לוי שמבחינתו אין הבדל בין עיצוב בקבוק בושם בעבור איסי מיאקי לבין עבודה על תערוכה אישית. לדבריו, "בכולם יש פרמטרים שהם לגמרי זהים כמו נוכחות, הרמוניה, פרופורציות, איכות של צבע, כל מה שמעסיק כל אמן". הוא אינו מבחין בין יצירת אמנות לאובייקט מעוצב, ואומר ש"כסא לא חייב להיות נוח. אנשים היום מתייחסים לא פעם לכסא כמו לפסל. אתה יכול להיכנס לבתים ויש שם כסא אחד בפינה. כן נוח, לא נוח, זה לא משנה. מישהו שם אותו שם, הוא התאהב בתכונות הפיסיות שלו – בצורה, בצבע, בחומר. אבל אם נקח אגרטל, התפקיד שלו זה להחזיק את המים ואת הפרחים. מה קורה לאגרטל כשהפרחים מתו? ב–90 אחוז מהמקרים לוקחים את האגרטל ושמים אותו בארון. אבל אם האגרטל נקנה מאמן זכוכית הוא קודם כל פסל, וגם כשאין בו פרחים יש לו איכויות שמדברות למי שקנה אותו, משהו שאנשים רוצים לחיות איתו". ומה באשר לפונקצונליות? "יופי זה פונקציונליות, רגש זה פונקציונליות, כמו גם ארגונומיה או אהבה", הוא קובע.

העובדה שלוי נע בין העיצוב לאמנות, נע ונד בין התחומים, בין יצירה אמנותית לתערוכות מסחריות, בין פרויקטים אישיים לפריטים בייצור המוני, התקבלה כבר מזמן כעובדה מוגמרת. והוא לא לבד: בעשור האחרון התפתח זרם חדש בעולם העיצוב, "דיזיין ארט". לא מדובר בהכרח בחפצי אמנות או בפריטים שיוצרו בעבר ועם הזמן נעשו נדירים; אלה יכולים להיות גם אבות–טיפוס שלא הגיעו לשלב ייצור סדרתי, או כאלה שהוצגו בגלריות ובתערוכות. המאפיין הבולט של מגמה זו הוא ערכה הכלכלי והאספני, ולא בהכרח האמנותי. אולם לוי מתכחש להגדרות, ואת עבודותיו הוא מציג פעמים רבות בגלריות לאמנות. כך לדוגמה לפני שנתיים הוא הציג תערוכת יחיד בגלריית אלון שגב בתל אביב בשם חוסר–סדר טבעי. זו הייתה תערוכה שנעה על הגבול בין אמנות לעיצוב. ב-15/9 יפתח לוי תערוכת יחיד נוספת באותה הגלריה, אינטימיות גנטית, אולם מבחינתו הפעם מדובר בתערוכת אמנות לכל דבר.

איפה עובר אם כך הגבול בין העיצוב לאמנות והאם ההגדרות של פעם מתאימות למאה ה-21? מדוע בכלל אנו מבקשים לדעת האם מדובר בפריט עיצוב או ביצירת אמנות? למה זה משנה? למה המעבר בין שני העולמות הוא בדרך כלל מעולם העיצוב לעולם האמנות ולא להפך? ולמה אמנים רבים מסתכלים על כך בזלזול.

סוגיות אלו ואחרות יעמדו במרכז הערב העשירי בסדרת המפגשים "פורטפוליו בבית העיר". במפגש ישתתפו כאמור המעצב והאמן אריק לוי; האדריכל גל גאון, המייסד והמנהל הקריאייטיבי של מותג העיצוב "טאלנטס דיזיין"; וחגית פלג רותם, כתבת ומבקרת העיצוב והאמנות של העיתון "גלובס". המפגש ייערך במקביל לפתיחת התערוכה "‏בודיקה – רגע בודד במעגל", המעלה שאלות פילוסופיות מהותיות על מחזוריות הקיום האנושי. התערוכה כוללת פרטי לבוש, סרטים, חפצים, צילומים, הדפסים, עבודות סאונד, פסלים ואובייקטים בעיצוב בית האופנה הבריטי בודיקה ואמנים נוספים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. שמרית

  נשמע מעניין ממש! אני אנסה להגיע. אין כמו טשטוש גבולות טוב בין עיצוב ואומנות, זה מתח שתמיד קיים והוא חלק כל כך גדול מהיופי של שני התחומים האלה (שאולי הם בעצם אחד..)

 2. Daniel

  any chance these meetings are recorded and uploaded for those of us who cant attend?

  1. yuval saar

   unfortunately these meetings are not recorded
   sorry

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden