כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב 12: אופנה. חברה. סביבה.

במהלך שנות ה-70 שהתה מעצבת האופנה תמרה יובל ג׳ונס בגוואטמלה במשך תשעה חודשים במטרה לשכפל את המודל המקומי של משכית, שעיקרו היה שימוש בטכניקות עבודה מקומיות והעברתן לשדה האופנה העכשווי. הניסוי אמנם לא הצליח, וגם משכית המקומית נסגרה בשנות ה-90, אולם אף שחלף זמן רב מאז, השאלות שאיתן התמודדו משכית ויובל ג'ונס נשארו רלבנטיות גם כיום (בתמונה למעלה: תמרה יובל ג׳ונס בעבור משכית. צילום: בן לם).

לפני שלוש שנים, בספטמבר 2009, הוצגה בשבוע האופנה במילנו קולקציית הביכורים של מותג האופנה קאנג'רי, שנוסד לפני כעשור במחוז קלבריה שבדרום איטליה. מטרתו של בית האופנה לשמר את מלאכות הטוויה והאריגה המסורתיות במחוז קלבריה ולשפר את התנאים הסוציו-אקונומים שלו, הידוע כאזור מוכה פשע, אבטלה ועוני, הנמצא בשליטת המאפיה. קנג'ארי הוא בית האופנה הראשון והיחידי בשדה האופנה הגבוהה באיטליה הפועל על פי ערכים אתיים: הוא יצר מודל ייחודי הדוגל באחריות חברתית, הבא לידי ביטוי בשיקום הקהילה המקומית על ידי מתן פרנסה לקהילות מוחלשות, ייצור מקומי, אורגני וביולוגי, לצד פעילות קבועה בזירת האופנה המסחרית. הוא זכה במספר פרסים על פעילותו הידידותית לסביבה והוא חלק מאיגוד עסקים בעלי אג׳נדה חברתית באזור קלבריה הפועל למען שינוי ושיקום הקהילות המקומיות, ושחרורן מהתלות הכלכלית בארגונים הלא חוקיים הפועלים באזור.

השימוש בדגל החברתי לא זר לשדה העיצוב, במיוחד לא בשנים האחרונות, אולם פעמים רבות הוא משמש כעלה תאנה שמטרתו למכור. כך, מוצרים רבים מוצגים כ״ירוקים״ או כ״חברתיים״, לעתים מבלי שיש לכך כיסוי. גם בישראל פועלים ארגונים רבים שמטרתם לתמוך באוכלוסיות מוחלשות, או כאלו שמניפים דגל חברתי, גם בעולם האופנה. המפורסם שבהם הוא ככל הנראה בית האופנה קום איל פו, שספג לאורך שנות קיומו ביקורת רבה על העירוב שהוא עושה בין שני העולמות. האם עולם האופנה והעיצוב צריכים בכלל לשאת את הדגל החברתי? האם אפשר בכלל לשאת את שני הדגלים, גם האופנתי וגם החברתי? איך אפשר לשלב בכל זאת בצורה חכמה בין עולם הצריכה העכשווית לבין האחריות הסביבתית? והאם לפרויקטים מסוג זה יכול להיות קיום כלכלי עצמאי מבלי להסתמך על תרומות ותמיכה ממשלתית?

סוגיות אלו ואחרות יעמדו במרכז הערב ה-12 בסדרת המפגשים ״פורטפוליו בבית העיר״, שיתקיים ביום שלישי 20.11 בשעה 20:30 בבית העיר, ביאליק 27 תל אביב. במפגש ישתתפו בנוסף לתמרה יובל ג׳ונס גם עדיטל אלה, בעלת הסטודיו ״עיצוב חושב סביבה״, ונעם גל, מרצה לתרבות חזותית וסביבתנות. המפגש ייערך במקביל לתערוכה ״מאנו-א-מאנו״ שמבקשת לחקור כיצד משמשת אופנה ככלי מגשר בין החברתי והפוליטי לבין אוכלוסיות שונות, דרך למידת המסורת ועבודת מלאכת היד מתאפשר תהליך שיקומי של שכבות הנמצאות בדיכוי והשתקה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden