כל מה שחשוב ויפה

איינדהובן 2012: שתי מחשבות נוספות על תערוכות הבוגרים

לפני חודש ביקרתי בתערוכת הבוגרים של האקדמיה לעיצוב באיינדהובן, שהתקיימה במסגרת שבוע העיצוב של הולנד. מי שקצת עוקב אחרי הכתיבה שלי בשנים האחרונות בטח שם לב שכל הנושא הזה של תערוכות בוגרים די מעסיק אותי.

עם הזמן גיליתי שהוא מעסיק לא רק אותי. לראייה, כמה מהפוסטים הנקראים ביותר בתולדות הבלוג הם פוסטים שעסקו בהבטים השונים של תערוכות הבוגרים. תמיד השתדלתי לבקר בתערוכות אבל מאז שהתחלתי לכתוב בהארץ זה כבר הפך להכרח, ובכל שנה אני תוהה שוב על ההגיון בלקיים את כל התערוכות באותו המועד, על המרוויחים והמפסידים באופן שבו נערכות התערוכות, ובכל שנה אני תוהה למי מיועדות תערוכות הבוגרים ומה אפשר ללמוד מהן.

הביקור באיינדהובן, מעבר לכך שהוא היה מהנה מאד, היה מעניין במיוחד בהקשר הזה. היום התפרסמה בגלריה סקירה שלי של תערוכת הבוגרים של האקדמיה לעיצוב, שהצטרפה לשתי כתבות קודמות שלי מהביקור: סקירה כללית של שבוע העיצוב של הולנד וסקירה של התערוכה המרתקת תרבות המזון: אוכל ועיצוב. אולם, מעבר לעבודות הסטודנטים ולמגמות שאפיינו אותן, עלו שם שתי נקודות ששווה להתעכב עליהן לרגע:

1. התערוכה עולה כסף למי שרוצה לבקר בה. זה אולי דמיוני אבל תארו לכם את הסיטואציה הבאה: החלטתם לבקר בתערוכת הבוגרים של בצלאל או שנקר או חולון או ויצו או שאר בתי הספר שיש בהן יותר ממחלקה אחת. הגעתם לשערי המוסד ואתם מבחינים בתור ארוך בכניסה, ושניה לפני שאתם נכנסים אתם נתקלים בקופה ומתבקשים לשלם 50 שקלים בעבור כניסה חד פעמית. אם אתם רוצים לבקר פעם נוספת בתערוכה בהמשך השבוע, יש לכם אפשרות לשלם 225 שקלים בעבור מנוי שבועי שיאפשר כניסה חופשית בכל אחד מהימים שבהם התערוכה פתוחה. מה אתם עושים?

2. אם בדרך כלל תערוכות הבוגרים נערכות בצמוד להגשות סוף השנה, באיינדהובן לוקחים את הזמן ומציגים בחודש אוקטובר. התוצאה מצדיקה את הסבלנות: כך אפשר לצלם את העבודות ולהוציא קטלוג כמו שצריך, כך אפשר לכתוב טקסטים על העבודות והבוגרים שלא יביכו את המבקרים. וחשוב יותר, כך אפשר לשפר ולתקן את מה שצריך ולחשוב על הדרך הטובה ביותר להציג כל פרויקט ופרויקט. אלו לא רק היבטים טכנים, אלא ניסיון להציג את העבודות בצורה הטובה ביותר שתשרת גם את הבוגרים וגם את האקדמיה.

מעניין מתי יקום בית הספר הראשון שיהיה אמיץ ויחליט שלא לקיים את תערוכת הבוגרים שלו כחלק משאר פסטיבל תערוכות הבוגרים. אין לי מסקנה נחרצת האם זה הימור מסוכן או בטוח, אבל יש לי תחושה שאפשר, אם משחקים נכון עם הקלפים, בעיקר להרוויח מכזה מהלך. מחשבות שלכם? הייתם משלמים?

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden