כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לפורטפוליו

ספרו לנו על פרויקטים חדשים ומלהיבים. ליצירת קשר ולפרטים נוספים – hi@prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

איור עכשיו. מפגש 01: מרב סלומון

את הפגישה הראשונה לקראת התערוכה יצא שקיימתי עם מרב סלומון, ראש תחום איור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. כפי שתכף תראו בחרתי להעלות קטעים ממה שהיא אמרה, לא בהכרח בסדר מסוים, לא בהכרח הדברים הכי חשובים, אבל כן מה שהיה לי מעניין במיוחד, מה שחשבתי שכדאי לתעד כנקודות למחשבה שבעתיד יהיה אפשר להתייחס אליהן. כפי שבוודאי תשימו לב כל פוסט ילווה בכמה צילומים נחמדים שיתעדו את המאיירים וכמה מעבודותיהם. בואו נתחיל:

Photo-28-11-12-20-13-03

מרב סלומון
בת 45, ראש תחום איור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, שנה שישית בתפקיד
בוגרת המחלקה לעיצוב גרפי, בצלאל

Photo-28-11-12-20-07-23

״חייבים להפריד בין זירת האיור האישית/אמנותית לבין הזירה המקצועית/מסחרית שבה מאיירים יכולים להתפרנס בארץ. לפני 20-15 שנים היתה תקופה שהייתה בה המון עבודה בעיתונות ובמקביל המילה "איור" החלה להופיע לא רק בהקשרים המסורתיים אלא גם ככלי ביטוי אמנותי-ספרותי לגיטימי. עוד לא היה אינטרנט אבל היה אם-טי-וי והגיעו יותר מגזינים מחו״ל, אני זוכרת כתה שלמה נוסעת לפסטיבל הקומיקס באנגולם שבצרפת, שנחשפה ככה לאיור גרמני, צרפתי וספרדי מסוג אחר, הרבה יותר אמנותי, מצוייר, אקספרסיבי, כנגד המסורות ישראליות של ציור יפה באקוורלים או של קריקטורות בקו״.

Photo-28-11-12-20-09-54

״דור המאיירים הצעיר העכשווי הוא דור שלמד שאפשר לחיות בארץ ולהצליח בחו"ל, דור של מאיירים יוצאים מן הכלל שעושים איור יוצא מהכלל, אבל לא רק בארץ. היום כל סטודנט בלחיצת שנים ורבע כפתורים יכול לשלוח עבודה לכל תחרות בעולם, יכול לשים פורטפוליו בכל אתר בעולם ובמחיר של 450 יורו לעלות על מטוס ולטוס לברלין״.

זה לא מוקדם מדי, החשיפה, הפרסים, הספרים?
״יש כאלה שאולי באמת יישרפו מהר ויש כאלו שזו רק התחלת הדרך שלהם. כמאייר אין גבול למה שאתה יכול לעשות, מלכתחילה מדובר ברצי מרתון שמציירים שערה שערה, פס פס. החשיבות בפרסים היא בפידבק, בחיזוק, בדרבון, לפעמים יש להם גם משמעות גדולה בפרנסה. בכל מקרה אם מישהו ישתעמם או שהוא יהפוך למאייר גרוע או שימצא דרך לעניין את עצמו. אני רוצה להאמין שחלק מהכלים שאנחנו משתדלים לתת יש גם אורך נשימה, שהם יודעים שהעיקר זה לא הפרס אלא הפרויקט, התוכן, האתגר״.

Photo-28-11-12-20-07-50

״תור הזהב שקורה עכשיו באיור במידה רבה הוא תוצאה של דור צעיר שלמד בבתי הספר לעיצוב גישה אחרת של איור, גם מבחינה אמנותית וגם בהבט של יצירת תוכן, יזמות. זו גישה ששמה את האיור כדיסציפלינה שהיא ענף בתקשורת חזותית, וככזו היא דורשת תשתיות אחרות. כשאני למדתי בבצלאל עיצוב גרפי, לא היה לנו מסלול איור. עם הזמן המחלקות גדלו והיה צורך לפצל כל מחזור. הפיצול נעשה באופן תמטי לפי דיסציפלינות, וזה איפשר יותר ויותר שימת דגש על מתן תשתית איורית והעמקה יותר גדולה בהוראת האיור. היום, במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, הורדנו את המחיצות החד משמעיות בין המסלולים ויצרנו תוכנית הרבה יותר מגוונת ובינתחומית, אבל שמרנו על קורסי יסוד יחודיים למי שרוצה להתמחות באיור.

״גם התרבות הוויזואלית שלנו הלכה והתקדמה. המחשב והרשת הם כלים נהדרים לחשיפה לאיור, הרבה יותר קל לראות מה נעשה, כל המרחקים התקצרו. אין הגמוניה, אפשר להגיע לאיור הכי טוב (או הכי רע, או הכי מוזר) בקוריאה, בגרמניה ובארצות הברית. הכלים ואנשים יותר נגישים, כל העבודה מול רפרנסים פשוטה יותר וגם תהליך ההפקה קל ופשוט יותר. וגם, יש באיור מין משוואה פשוטה שככל שמאיירים יותר, מאיירים טוב יותר״.

Photo-28-11-12-20-08-51

ראש מחלקה לאיור בצרפת נגיד, היה עונה אותו דבר על השאלה מה השתנה בעשור האחרון?
״הוא היה מדבר הרבה על המחשב אבל במקרה שלנו אנחנו מדלגים על ימים ואוקיינוסים. האומה הנוספת שמאד דומה לנו באופן לא מפתיע היא האירניים, שגם להם יש מוטיבציות מטורפות. האיור האירני הוא איור מרתק ולא סתם הוא כובש כל תחרות כל תערוכה״.

Photo-28-11-12-20-09-21

פוסט זה פורסם כחלק מהמחקר לקראת התערוכה אומת האיור שעתידה להתקיים בבית האמנים בתל אביב בשנת 2014. בלינק אפשר למצוא את כל הפוסטים שהתפרסמו עד כה בנושא.

9 תגובות על הכתבה

 1. לי

  מעניין אבל חבל שנורא קצר…….

  1. yuval saar

   צריך להשאיר משהו לתערוכה… וברצינות: תחשבי שיהיו לך כמה עשרות של פוסטים כאלו. אל תדאגי

   1. לי

    כמה עשרות פוסטים על איור?
    …יאמי 😉

 2. עומר

  בהחלט יאמי. יש למה לחכות

 3. מיכאל

  מצוין!

  1. DesignBreak

   חייבת להודות שאני ממש אוהבת את מה שקורה פה וסקרנית לחוות את האיור הישראלי דרך העיניים המעוצבות שלך!

   1. yuval saar

    תודה תודה. כיף לשמוע!

 4. טל

  בהחלט מעניין, וגם המאיירת מוכשרת וחכמה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden