כל מה שחשוב ויפה

עיצוב מרגש

לפני הכל: מחר, יום שני, בשעה 20:30, פורטפוליו לייב בירושלים עם עודד עזר, עודד בן יהודה ומיה דבש, בעקבות התערוכה עיצוב גרוע (ואם הייתם במפגש עם עודד לפני שנה בבית העיר, מחר נדבר על דברים חדשים ואחרים לגמרי). מחרתיים, יום שלישי בשעה 20:30, פורטפוליו לייב בירושלים עם מיכל צדרבאום, נועם דובר, חיים פרנס וחגית פלג רותם, בעקבות התערוכה עקומת גדילה. תבואו! יהיה כיף, יהיה מעניין, ואל תשכחו להביא משהו חם ללבוש. קר בעיר הזאת…

– – –

ולענייננו: לו הייתי אני עיריית חולון, שנושאת בשנים האחרונות את דגל העיצוב (ועל כך מגיע לה הקרדיט), הייתי מנצל את הימים הקרובים והייתי עולה לירושלים כדי לבקר בתערוכות שנפתחו ביום חמישי האחרון כחלק משבוע העיצוב של ירושלים. אם נשים לרגע בצד את רזולוציה, המיני תערוכה המקסימה של יעקב קאופמן וסטודיו גאגא שמתקיימת בגלריה YH4 (ממנה התמונה שמופיעה בראש הפוסט), ואת סטיית היקף, תערוכת האמנות / עיצוב מעוררת המחשבה שנפתחה בגלריית יפו 23, הייתי מפציר בהם ללכת למתחם הרכבת שמול תיאטרון החאן ולראות מה קורה שם.

ביום חמישי, כאמור, הייתה הפתיחה הרשמית. מה אני אגיד, היה מרגש, ואני לא מדבר על כמות האנשים המרשימה שהגיעה לפתיחה. לא כל יום קורה שקשה לי למצוא את המילים לתאר חוויה, אבל הארוע שהיה שם ביום חמישי היה באמת יוצא דופן ובאמת התרגשתי ממה שקרה מסביבי. האמת? הייתי סקפטי. כששמעתי על היומרה של תערוכות כמו עקומת גדילה ועיצוב גרוע, במיוחד כשמי שאוצר אותן ומארגן אותן הם לא גופים מוזיאלים ותיקים או השמות הרגילים בסצינת האוצרות המקומית. בנוסף, כדי לארגן תערוכות כאלו צריך בדרך כלל זמן, תקציב ואורך נשימה. פרגנתי ככל שיכולתי, והחזקתי אצבעות למרכז לעיצוב בירושלים שעומד מאחורי שבוע העיצוב, אבל בשקט בשקט קיוויתי שלא תהיה פדיחה.

לא יכולתי שלא לטעות יותר. בפועל מדובר באחד משבועות העיצוב המרשימים שהיו בארץ. זה מתחיל כבר בחלל שסמוך לכניסה למתחם, עם התערוכה תופעות לוואי של התמחות אודות עיצוב בתוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל (ולמי שלא יודע, אני מלמד בתוכנית הזו כבר ארבע שנים). מבלי להיכנס בכלל לרזולוציות של אוביקטים כאלו או אחרים, אני חושב שהאוצרות שלה וההצבה של האובייקטים בחלל מאד מרשימות ושהתערוכה מספקת הצצה מסקרנת ומעוררת השראה לתהליכי המחקר של העיצוב האקספרימנטלי שנעשה בתוכנית.

כמה מטרים משם, בהאנגר ענק, מוקמו שלוש תערוכות: עקומת גדילהעיצוב גרוע וסטודיו משלך (שאותה לצערי לא הספקתי לראות אבל אבקר בה בהמשך השבוע). נתחיל בעקומת גדילה: מדובר בתערוכה מוזיאלית כל כך מרשימה, שזה מדהים שלא מוזיאון גדול עמד מאחוריה אלא שני מעצבים צעירים: דני הוכברג ורחלי בוקסנבוים. זה לצד זה מציגים בתערוכה אסף ויינברום, סטודיו DAG – שלומי אזולאי וטל מור, מאיה בן דוד, איתי בר און, טל גור, דב גנשרוא ועמי דרך ז"ל, חנן דה לנגה, נעם דובר ומיכל צדרבאום, איריס זוהר, דור כרמון, סטודיו REDDISH – נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן, ויואב שביט. מעטות ההזדמנויות להציץ בעשייה רחבה ומרשימה של מעצבים מסוג זה, וגם פה ההצבה שמאפשרת ללכת לפי מעצבים או לפי חתך רוחבי, עושה את שלה. ומאחר שפתיחה היא לא המועד המוצלח ביותר להתרשם מתערוכה, אני כבר מחכה להגיע לשם שוב ולהסתובב שם בשקט.

בפינה הנגדית הוצגה התערוכה עיצוב גרוע. מזמן לא ביקרתי בתערוכה חכמה ומשעשעת כל כך, עם קונספט אינטלגנטי כל כך, שעוסקת בנושא מעניין וחוצה גבולות, דיסציפילנות וז'אנרים. יש בה משהו כל כך מרענן, שלא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות, אבל מצליח בו בזמן להגיד משהו מעניין על התחום, כמובן בזכות העבודות של המשתתפים אבל גם בזכות בחירה נכונה של משתתפים ובזכות הטקסטים הרלבנטים ששולבו ביניהם. וגם פה, זה ממש פלא שהעוסקים במלאכה הם מעצבים צעירים – סטודיו גרוטסקה ופופ אף סטודיו – שמוכיחים שיש להם מה להגיד על התחום ועל העולם שבו הם פועלים.

– – –

בעוד שלושה חודשים יתקיים במהלך חול המועד פסח שבוע עיצוב נוסף בחולון. לא הייתי בארץ שהתקיים שבוע העיצוב האחרון, לפני חצי שנה, אבל ממה שהבנתי הרבה עיצוב לא היה שם. כן פעילויות לכל המשפחה, כן הפנינג, אבל לא משהו שראוי להרחיב עליו. ובהקשר הזה, מעניין יהיה לראות מה יקרה שם השנה. אני חושב שאחרי הקרב שירושלים נותנת בתחום, הציפיות מחולון ברגע זה עלו בכמה רמות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden