כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב 13: מי שמצביע משפיע

בעוד שבועיים בדיוק, ביום שלישי ה-22/1, יתקיימו במדינת ישראל הבחירות לכנסת. שישה ימים לאחר מכן יחגוג הבלוג שמונה שנים. תודו שאלו שתי סיבות מצויינות להתכנס ביחד ולהגיע למפגש ה-13 של פורטפוליו לייב בבית העיר, ובאותה הזדמנות גם לחגוג שנה לסדרה. בתוכנית: הרבה עיצוב, קצת פוליטיקה, ואז השוס הגדול – לראות ביחד את המדגמים של תוצאות האמת ולהרים כוסית אלכוהול טובה לאור התוצאות.

וביתר פרוט:

מדי כמה ימים מעלה המעצב הגרפי להב הלוי לעמוד הפייסבוק שלו תגובה חזותית למצב במדינה. אם פעם היינו רגילים לראות תגובות מסוג זה בדמות כרזות מודפסות על גבי לוחות מודעות, העידן הדיגיטלי שינה את חוקי המשחק והזירה שאליה עברו הכרזות היא פייסבוק והרשתות החברתיות. הלוי לא מסתפק רק בלהיות מעצב: בבחירות הקרובות הוא שותף פעיל במפלגת דע"ם ונמצא במקום השביעי ברשימת התנועה לכנסת. במקביל הוא ממשיך בעבודתו כמרצה במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל וכמעצב שבין לקוחותיו אפשר למצוא את רשת המסעדות הבראסרי, הקופי בר, מלון מונטיפיורי, הדליקטסן ועוד.

לעומת הלוי, שקשה להפריד בין עבודתו המקצועית לעמדתו הפוליטית, המקרה של איתן ברטל שונה. ברטל, לשעבר ראש המחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון, קיבל את פרסומו הראשון כמעצב הקמפיין הביקורתי והפיקטיבי של "האיש ההולך", שהתפרסם בעיתון העיר בין השנים 1988-1993. לאחר מכן עבר ברטל לעולם "האמיתי" ושימש כארטדירקטור שעיצב את שפת התעמולה בקמפיין הבחירות של בנימין נתניהו בשנת 1996 ("פרס יחלק את ירושלים"), בקמפיין הבחירות של אהוד ברק בשנת 1999 ("ישראל רוצה שינוי"), בקמפיין של ברק בשנת 2001 ושוב בקמפיין של נתניהו בשנת 2006. מאז שנת 2008 הוא מלווה גם את קמפייני הבחירות של תנועת הירוקים ואפילו היה מעורב בקמפיין בחירות ברומניה.

775668_7

האם ואיך אפשר להפריד בין העמדה הפוליטית האישית לבין העבודה המסחרית? אם פעם התעמולה הפוליטית – תשדירי הבחירות, הכרזות ושלטי החוצות – הייתה אפקטיבית, האם בשנת 2013 היא עדין עושה את העבודה? האם אפשר היה להסתפק בתעמולה רק ברשתות החברתיות? האם קמפיין בחירות יכול לשנות עמדות ועד כמה עיצוב יכול להשפיע כשהמוצר שהוא מנסה למכור בעייתי?

שאלות אלו יעמדו במרכז הערב ה-13 בסדרת המפגשים פורטפוליו לייב בבית העיר. במפגש ישתתפו המעצבים הגרפים להב הלוי ואיתן ברטל והמבקרת ליאת אלקיים, שמפרסמת מדי שישי במוסף "גלריה" את הטור "קופסה שחורה", שעוסק בביקורת טלוויזיה. בסיום הערב יוקרנו תוצאות מדגמי הבחירות בשידור חי וייערך קוקטייל חגיגי לציון שנה לסדרת המפגשים "פורטפוליו לייב" בבית העיר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden