כל מה שחשוב ויפה

הגברת עם החרציות

מתוך ארכיון לאה גוטליב

מתוך ארכיון לאה גוטליב

מוזיאון העיצוב חולון יציג באביב הקרוב תערוכה מקורית המוקדשת ללאה גוטליב, מייסדת בית האופנה "גוטקס", מעמודי התווך של האופנה הישראלית, שהפכה לחלוצת אופנה ישראלית בעולם כולו, ומי שהביאה לשינוי פניו של ענף בגדי הים המסורתי. גברת גוטליב עסקה בכל התפקידים גם יחד – חזון, השראה, עיצוב, קניינות, חדשנות חומרית וחדשנות ייצור, פתיחת שווקים חדשים ואיתור שותפים – מפעל ציוני שלם בדמות קטנה ונמרצת. תערוכת המחווה ללאה גוטליב ז"ל, נערכת בשיתוף חברת "גוטקס סווימוור ברנדס בע"מ".

העבודה לקראת התערוכה החלה בקיץ האחרון, כחצי שנה לפני מותה של גב' גוטליב ז"ל. התערוכה תיפתח ב-19 במרץ, לקראת חג הפסח, ותעמוד במרכזו של שבוע העיצוב חולון 2013, שיתקיים במהלך חול המועד פסח (26.3 – 30.3). במסגרת שבוע העיצוב חולון מקדיש המוזיאון מדי שנה תערוכה למעצבים בישראל, ומוצג חזונם הייחודי והמקצועי, הן בקשר עם התעשייה המקומית והן בהקשרים הבינלאומיים.

לאה גוטליב הפכה לסמל הצלחה בענף הטקסטיל, בארץ ובעולם. היא הפכה בכישרונה וביזמותה בית מלאכה קטן למפעל  בקנה מידה בינלאומי – גוטקס. כבר מההתחלה ריכזה גוטקס, תחת הנהגתה של גוטליב, את מאמציה בכיוון שווקי היצוא, וייצגה את האופנה הישראלית בתצוגות אופנה וירידים בינלאומיים בפריז, לונדון, קאן, דיסלדורף, ניו יורק, לוס אנג'לס, סינגפור ועוד. בשנת 1972 זכתה לאה גוטליב בפרס ראשון בפסטיבל האופנה הבינלאומי בקאן, כאשר לאורך כל הדרך היא מביאה תהילה ומוניטין בינלאומיים לאופנה ישראלית "כחול לבן". לאורך השנים מתנוססים הדגמים של לאה גוטליב על גבי שערים צבעוניים של המגאזינים היוקרתיים לאופנה בכל רחבי העולם. בין הדמויות הבולטות שלבשו את עיצוביה לאורך השנים – המלכה אליזבת, הנסיכה דיאנה, המלכה נור, גב' ננסי קיסינג'ר, כוכבות קולנוע כמו אליזבת טיילור וברוק שילדס.

במשך שנות עבודתה פיתחה גוטליב כתב יד ייחודי ואישי, המבוסס על מקורות השראה מתחומים שונים: מקורות אתניים, יצירות אמנות, מקומות בהם ביקרה, אופרה ומחזות, נופים ועוד. לכל קולקציה שעיצבה קדם מחקר רחב של חומרים, הדפסים, טכניקות-תפירה ופיתוחי גזרות, שכתוצאה מהם נוצרו שיתופי פעולה עם מיטב היצרנים בעולם והוכנסו לשימוש הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מסוגן.

נרטיב התערוכה הנוכחית, "הגברת עם החרציות", ממשיך את רעיון שבוע העיצוב חולון, במסגרתו נושא התערוכה הוא קולם של מעצבים. השנה, באמצעות קולה וסיפורה של לאה גוטליב ז"ל, אנו מתוודעים לפרק נוסף בעיצוב וביזמות ושומעים את קולה של תקופה. גוטליב הביאה לשינוי פניו של ענף בגדי הים המסורתי. אל מול שיטות הקונפקציה שהיו נהוגות עד אז, הדגמים הייחודיים שעיצבה יוצרו  בשיטות של תפירה עילית.

בשנתיים האחרונות עוסקת חברת גוטקס באיסוף, קיטלוג ורישום של עבודותיה של גב' גוטליב, החל מתיעוד עשרות הקולקציות שיצרה ועד לארכיון האישי שלה. עם ההבנה כי מדובר בהיקף יוצא מגדר הרגיל ובעל חשיבות בהסטוריה של התעשייה והעיצוב הישראלי נעשתה פניה למוזיאון שהכיר בחשיבות האוסף ובתיעודו – ונענה לאתגר.

מקור השם "הגברת עם החרציות" הוא בסיפור חייה של לאה גוטליב כפי שתיעדה אותו חביבה פלד-כרמלי, אוצרת בכירה לחפצים, מנהלת מחלקת חפצים במוזיאון יד ושם:  "הדבר היחידי שנשאר לגברת לאה גוטליב מתקופת המלחמה הוא תצלום אחד שלה עם שתי הילדות. אבל יש לה את הסיפור שלה: כיצד נהגה לבקר את בעלה שהיה עצור במחנה עבודה, וכדי שלא יזהו אותה כיהודייה, היתה לוקחת איתה זר פרחים ענקי אליו הכניסה את הראש, וכך הייתה מגיעה אליו עם שתי בנותיהם. בתצוגה שמתייחסת אליה יש בגדי ים ושמלות חוף כולם בהדפסי פרחים – מוטיב חוזר בכל העבודות שלה. הפרחים הצילו את חייה וכך היא מתייחסת אליהם. זו דוגמה לדברים שאנחנו אוספים מהתקופה של אחרי המלחמה כשאין שום דבר מתקופת המלחמה".

מאז ועד למותה השנה בתל אביב, הקיפה עצמה גברת גוטליב בפרחים. בקולקציות, בציורי האמנות התלויים בביתה בעציצים העצומים במרפסת הגג, ובזרי הפרחים הניבטים מכל תצלום ישן של חדרי עבודתה במפעל.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden