כל מה שחשוב ויפה

איור עכשיו. מפגש 17: מיקי מוטס

המאייר מיקי מוטס, בן 34, מעולם לא למד איור באופן רשמי. הוא למד מחשבים באוניברסיטת תל אביב ועבד חמש שנים כמתכנת עד שלפני שש שנים הבין שזה לא בשבילו והחליט להתמסר לאיור. בראשית דרכו אייר במשך כשנה קריקטורה יומית באתר נענע בנושאי אקטואליה ובמקביל אייר "כל מיני דברים של מתחילים".

mmotes

כיום הוא עובד בעיקר עם סטארט-אפים בתחום ההיי-טק: סרטוני תדמית, אתרים מאוירים, תדמית לחברות ועוד. לצד הפן המסחרי הוא עובד גם על פרויקטים אישיים כמו הצמד המפורסם רבטוס וקאמבר.

YouTube Preview Image

"את רבטוס התחלתי לצייר בגיל צעיר, ובשנים האחרונות אני מצייר ומפיץ מדבקות של שניהם ברחבי העולם על תמרורים, על עמודי חשמל ועוד. יצרתי גם משחק שנקרא stop the vom, כי רציתי ליצור המשך לדמויות האלו ולנצל את האפשרויות שהאייפון מציע. המשחק פשוט: רבטוס יושב על נדנדה, קאמבר גורם לו להקיא, וכל מה שצריך לעשות זה למנוע ממנו את ההקאה. בנוסף אני עובד עכשיו על תערוכה שישתתפו בה כ-40 מאיירים מהעולם ומהארץ. הם מאיירים את רבטוס בסגנון שלהם ואני בוחר בדמות של כל אחד מהם ומאייר אותה בסגנון שלי. בתערוכה כל זוג עבודות יוצג אחד ליד השני".

427179_474914225861442_1330764822_n

"רוב העבודות שלי מיועדות לעולם הדיגיטלי. יש דברים שיוצאים גם לפרינט אבל גם הם מאוירים באופן דיגיטלי (לפעמים שלב הסקיצות הוא ידני). אני עובד כרגע על ספר דיגיטלי מאויר שופע אינטראקציות, ולמרות שהוא מיועד לילדים גם שם שולט הסגנון שלי, שתמיד כולל קוצים ופרופורציות מוזרות. אני לא עובד עם נושאים רציניים. אפילו עכשיו כשאני מעורב במשהו כביכול די רציני, פרויקט של מכון ויצמן לבדיקת גלוקוז בדם, גם שם העבודה כוללת איורים מטופשים וירקות עם פנים. אני אף פעם אני לא אעשה משהו רציני, זה לא כיף. אני גם לא אוהב לאייר דיוקנאות. תן לי לעבוד עם היצורים שלי קטועי הרגליים והשיניים הבולטות ואני אהיה מאושר".

559677_525794214106776_99656632_n

"היום קל יותר ללמוד כלים של איור, גם לעומת לפני עשר שנים. כמעט את הכל למדתי לבד, ומאז שזה קרה האינטרנט עוד יותר התפתח. יש היום המון מאיירים שאפשר לקבל השראה מהדברים שהם מעלים לרשת. אצלי זו הייתה התנסות איטית במשך השנים, למידה מעבודות של אחרים ומעט טוטוריאלס. בעיקר התנסות עד שזה מצליח.

"אני מרגיש שהגעתי לעולם הזה בזמן הנכון. צמחתי בתוכו, הוא מאד התפתח בשנים האחרונות, וממשיך להתפתח גם מבחינה טכנולוגית וגם מבחינת שיטות ההפצה. הרבה פעמים בזמן שאני עושה עבודה ללקוח אני מעלה לעמוד הפייסבוק שלי חתיכת עבודה בלי שום הסבר ודרך הפידבקים מנתח אם עשיתי משהו נכון או לא – לפי כמות התגובות, עד כמה זה תופס אנשים בתוך הפיד העמוס שלהם, אם זה מצחיק אותם, אם זה מעורר דיון וכן הלאה. מזה אני מסיק את המסקנות שלי, משאיר או משנה".

479735_524304354255762_954710829_n

"בתחום הסטארט-אפים יש היום הרבה יותר מודעות להעברת מסרים ולכן הם מוכנים לשלם יותר, הם מבינים כמה זה חשוב. הסיבה שהם בוחרים באיור היא גם כי זה טרנדי וגם אפשר להעביר בעזרתו מסרים בצורה הומוריסטית ובקלות יותר. בנוסף, קל יותר להפיק סרטון מאוייר, עולם הדימויים הרבה יותר פתוח, הרבה יותר קל להפיק סצינה מאויירת מאשר לצלם יוזרים אמיתיים (או פיקטיוויים). אפשר ליצור דברים הרבה יותר פתוחים וסצינות מומצאות".

397495_547495878603276_813557883_n

"לפני חצי שנה פתחתי חנות ב-etsy. אני מוכר שם בינתיים את מדי הגובה שלי ופוסטרים מאויירים. אחד הדברים שמאד רציתי מהתחלה היה לעבוד לא מול לקוחות שמזמינים עבודה אלא קונים מוצר מדף מוכן שלי. יש בזה הרבה סיפוק כשמישהו רואה משהו יפה שלך והוא רוצה אותו ומשלם עליו. זה כיוון שהייתי שמח לפתח. בינתיים זה עובד, גם אם מאד קשה להתבלט בין מאות אלפי החנויות באתר. באופן יחסי לחנות חדשה ולכך שלא פרסמתי בתשלום בשום מקום, זה הולך די טוב. אני מתכוון בקרוב לעשות שיווק ולראות איך זה הולך, לפרסם באתרים שמוכרים דברים לילדים, שמתעסקים בהורות ובילדים".

il_fullxfull.364677662_72eq

פוסט זה פורסם כחלק מהמחקר לקראת התערוכה איור עכשיו שעתידה להתקיים בבית האמנים בתל אביב בשנת 2014. בלינק אפשר למצוא את כל הפוסטים שהתפרסמו עד כה בנושא.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. גל

    מיקי תעשה לי אנסי!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden