כל מה שחשוב ויפה

לחץ גדול של תמיר שפר במוזיאון ינקו-דאדא

tsheffer1

ביום שבת ה-16 במרץ בשעה 15:30 תיפתח במוזיאון ינקו-דאדא (עין הוד) תערוכת יחיד מקיפה של האמן תמיר שפר, ראש המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון. התערוכה "לחץ גדול" תכלול סדרת ציורים גדולי ממדים ועבודות וידאו שנעשו בתקופה האחרונה.

בתיה דונר האוצרת על עבודותיו של שפר: "לעבודות של תמיר שפר יש נוכחות פיזית שאוחזת בך ואינה מניחה לך לחמוק: הן מונומנטליות, הצבעוניות שלהן אקספרסיבית ובוטה, והן מקרינות זיכרון תרבותי הנושא עקבות של מהלך טקסי. מבטך נמשך תחילה אל הצורות, אל הצבעים העזים וקווי המתאר העבים של הדמויות המרכזיות בציור, שעה שהתודעה מקשרת את מראה העין לסוג של פרימיטיביזם מרובד. הציור של שפר הוא ציור "פרימיטיבי" כפי שהתרבות כיום מבקשת לראות את הפרימיטיבי, כלומר כציטוט של ציור או חפץ פרימיטיבי. וכזה הוא גם המהלך הטקסי המוסב על ידי תמיר מטקס פולחני מסורתי, שתכליתו שימור הזהות ותחושת השייכות, לריטואל אובססיבי-כפייתי המנסח בסיס לעמדה תרבותית. הטוטם שמייצג אצל פרויד את האני האחר, את האב המצווה על האיסור, הופך בציור של תמיר לדמות המבקשת תשובות.

דנה אריאלי, דקאנית הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון על עבודותיו של שפר: "הציורים הצבעוניים והמדהימים שלו מפתים – מזמינים – קוראים לצופים להיכנס פנימה, ובכך מייצרים אמנות נגישה. מהשנייה שנכנסת לתוך הציור מפנה שכבת המשמעות הראשונית הזו את מקומה לעולם אחר לגמרי, סמוי מן העין. הפתיינות מתפקדת כאן כסוג של הסוואה כמו מבקשת להעלים מתחת לפני השטח את הסיפור האמיתי שמסתתר מתחת לכל זה; עולם אינטנסיבי, סימולטני, תזזיתי, חסר-נחת, חסר-מעצורים, עולם שבו הדימויים מתפקעים החוצה מתוך הקנאבס כמו וריד שמאיים להתפוצץ, עולם שלא מצליח להירגע לשנייה, משתנה תדיר, עמוס בשכבות, עמוס במקצבים, עולם חסר מעצורים שבו מתאפשרות אינספור קריאות בה בעת".

תמיר שפר, אמן, מעצב וראש המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון. בשנת 1988 חבר שפר לדודו גבע וזאב אנגלמאייר, יחד הקימו את "חבורת החור"- חבורת אמני קומיקס שהחלה ליצור בצורה עצמאית, קיצונית ואנטי-ממסדית, במטרה לשבור את גבולות השיקול ולהגיע לביטוי אמנותי, אותנטי ורחב. את עבודותיו הצבעוניות הוא מציג ומוכר בארץ ובעולם, בעיקר בגרמניה, באמצעות החברה הגרמנית art28 שמייצגת אותו בכמה גלריות בשטוטגרט. במקביל עוסק שפר בסטודיו שלו בציור, איור ובעיצוב מסחרי. לפני כשנתיים זכה במקום הראשון בתחרות העולמית לעיצוב מכונית SMART מבית מרצדס.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden