כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב 16: צבע טרי

המפגש ה-16 בסדרה יתקיים ב-21/5, יום הפתיחה של יריד האמנות צבע טרי, הכולל לראשונה גם את יריד עיצוב טרי, ויתארחו בו המעצב יעקב קאופמן (!); נירית נלסון, אוצרת עצמאית ומנהלת אמנותית של תוכנית הרזידנסי JCVA; ורדית גרוס, מבקרת האמנות של "ידיעות אחרונות".

ומה הפעם?

בשנת 2011, כשנחנך האגף החדש של מוזיאון תל אביב, אחת מהתערוכות שנפתחו במוזיאון הייתה תערוכת יחיד של יעקב קאופמן. הבחירה בקאופמן לחנוך את הבניין החדש ואת גלריות העיצוב שלו חיזקה את מעמדו כאחד מבכירי המעצבים בארץ. באותה שנה השתתף קאופמן בתערוכה "פריסקופטיבה" שאצרה זיויה קיי בבית האמנים בתל אביב. בראיון ל"גלריה", שבו התייחסה למייסדי העיצוב המקומי, אמרה קיי על קאופמן כי הוא אחד מהמעצבים "שמנסחים לאורך תקופה ארוכה את האמירות המשמעותיות ביותר, שנהפכו למשפטי המפתח. גוף העבודות שלהם הוא הטקסט המיתולוגי של העיצוב המקומי. ביניהם לבין כל האחרים יש פער. הם חלק מהגדרת השיח של העיצוב המקומי, מעצבים שיש להם מה להגיד על התחום".

בתערוכה ההיא, לרוץ במעגלים, קאופמן המשיך את העיסוק במורפולוגיה שמלווה את עבודתו מראשית דרכו ומציג פיתוח של תערוכה באותו השם שהציג בסטודיו שלו ביפו שנתיים לפני כן. הוא הציג מאות אובייקטים מעגליים – עיגול, טבעת, מעגל – המתייחסים לחומריות, מבנה ומכניקה. תהליכי החיפוש והפיתוח של המבנים משקפים מצב ביניים בתהליך השגור של פיתוח מוצרים, בין השלב המופשט לשלב היישומי.

את דרכו המקצועית החל קאופמן בלימודי פיסול במכללה לאמנויות בבת-ים. לאחר מכן המשיך בלימודי עיצוב תעשייתי מטעם המכון ללימודי חוץ של הטכניון. כבר מתחילת דרכו הציג עבודות עיצוב ואמנות בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בכל העולם, זכה בפרסים רבים ובמלגות ורשם פטנטים כחלק מעבודתו. ב-1975 החל ללמד במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל ועד לאחרונה הוא שימש בה כמרצה בכיר. הכמיהה לאסתטיקה היא מוטיב חוזר בעבודותיו: הן מתאפיינות בחצייה חוזרת ונשנית של קו התפר הדק בין עיצוב ואמנות, ונדמות לא פעם כהרהור פילוסופי על תהליך העיצוב. כך, בראיון שהתפרסם ב"גלריה" לקראת פתיחת התערוכה, אמר קאופמן ש"כל הדיאלוג אם זה עיצוב או לא, לא מעניין אותי, ואני גם לא מנסה להוכיח מה זה עיצוב".

גם ביריד עיצוב טרי יציג קאופמן עבודות שיציעו נקודת מבט עדכנית על עולם העיצוב הישראלי העכשווי. איפה עובר אם כך הגבול בין העיצוב לאמנות ומדוע אנו נדרשים לאבחנות האלו? מה מקומו של עיצוב ביריד שהוקדש עד היום לאמנות בלבד? מה המשותף ומה המפריד בין הכוחות שמניעים את שדות העיצוב והאמנות? ומה ההשפעה של ירידים מסחריים בארץ ובעולם על הנעשה בעולמות תוכן אלו?

שאלות אלו ואחרות יעמדו במרכז הערב ה-16 בסדרת המפגשים "פורטפוליו בבית העיר", שיתקיים ביום הפתיחה של יריד האמנות צבע טרי, הכולל לראשונה גם את יריד "עיצוב טרי". במפגש ה-16 בסדרה ישתתפו המעצב יעקב קאופמן; נירית נלסון, אוצרת עצמאית ומנהלת אמנותית של תוכנית הרזידנסי JCVA; ורדית גרוס, מבקרת האמנות של "ידיעות אחרונות".

יום שלישי, 21 במאי, בשעה 20:30, בית העיר, רח' ביאליק 27, תל אביב.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. ben

  כנראה מחר יהיה לי חופש אני יקפוץ לראות קצת יצירה … תודה

 2. טל הוברמן

  מעניינת להרשם ל-
  יום שלישי, 21 במאי, בשעה 20:30, בית העיר, רח' ביאליק 27, תל אביב

  1. yuval saar

   הי טל. אין צורך להירשם, מספיק להגיע רבע שעה קודם כדי לתפוס מקום טוב

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden