כל מה שחשוב ויפה

שאלה של השקפה: תכנית 2013 של עונת התרבות בירושלים

עונת התרבות בירושלים פרסמה את התכנית האמנותית לקיץ הקרוב. מאות אמנים מהארץ והעולם ייפגשו הקיץ שוב בירושלים ויבחנו את מגוון פניה של העיר היפה והמורכבת בעולם. החל מה-1 ביולי ועד ה-23 באוגוסט, מכירת כרטיסים דרך האתר תתחיל ב-2 ביוני. ניהול אמנותי – איתי מאוטנר; ניהול כללי- נעמי בלוך פורטיס.

בין השאר צפויים השנה:

אוטואוכל – פרויקט אמנותי-קולינרי-חברתי, בשיתוף אסף גרניט ומסעדת מחניודה, שינוע במשך שלושה שבועות ברחבי העיר ויציע, בכל יום, מנה אחרת בהשראת דמות ירושלמית שתצטרף אל המסע.

לייב אין ג'רוזלם – מחווה לסצינת האינדי הירושלמית: שבוע של שידורים, הופעות, רייבים מפגשים וחגיגות בשיתוף עם רדיו תדר.

אמהוי צגה – חשיפה ראשונה של אמהוי צגה, הנזירה האתיופית בת ה 90, שחיה ויוצרת מהכנסייה האתיופית בירושלים ונחשבת לאחד הסודות השמורים בקרב מוסיקאים בעולם.

פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת – 4 ימים של חגיגה מוסיקלית חובקת עולם, אמונות ודעות באתרים מפתיעים ברחבי העיר. אורחים נכבדים (במיוחד) מאפריקה, ארה"ב, אירופה ואסיה לצד הפקות מקור ואירועים ייחודיים של יוצרים מקומיים.

מתחת להר – פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה המתרחב ומגיע, בין השאר, אל פעולות אמנותיות בכנסת ישראל, כיכר העיר ועוד.

וגם- נקודת מגע במוזיאון ישראל, פסטיבל בבית, כנס הקולקטיבים WE ו"שאלה של השקפה" – יצירתו של טל ארז, אמן העונה, המציג את הייצוגים השונים של ירושלים באמצעות מכשיר ה- Viewmaster בקאמבק נוסטלגי במיוחד.

8827442262_0f6667fa94_o

שאלה של השקפה: טל ארז – אמן העונה
8-28 ביולי

ירושלים היא אמונה, ירושלים היא סכסוך, ירושלים היא בית"ר, ירושלים היא ההר, ירושלים היא חומה, ירושלים היא אלטרנטיבה, ירושלים היא ממסד, ירושלים היא שלג, ירושלים מאוחדת, ירושלים שסועה, ירושלים היא קובה חמוסטה, ירושלים היא געגוע וערגה. החיפוש אחר הסיפור האחד שמגדיר את ירושלים התגלה כמשימה בלתי ניתנת להשגה. כלומר, יש המון סיפורים לעיר הזו, וכל אחד מהם טוען לכתר – כל אחד מבקש לדרוס ולהעלים את כל הסיפורים האחרים מהזירה, אבל אף אחד מהם לא מצליח לאגד את הסיפור המורכב והמרתק של העיר כולה.

בכדי לנסות להתבונן בסיפורים הרבים של ירושלים בדרך שונה ומבטלת היררכיה, דרך שיוצרת הקשרים ובידולים בו זמנית – בחר המעצב והאמן טל ארז במשקפת ה-ViewMaster הזכורה מהילדות ויצר עבורה כ-20 גלגלי תמונות ייחודיים. כל גלגל עוסק בפן אחר של ירושלים – מהדת וההיסטוריה, דרך האוכל וחיי הלילה ועד למנהגי החול והיומיום – ומספר אותו בפורמט של שבע תמונות בלבד. כמו בטוויטר או בטמבלר, החובה לספר את הסיפור במספר מוגבל וקבוע מראש של תמונות מזקקת ומדייקת את הנרטיב המתחלף.
חלק מהגלגלים לוקטו מאינספור התמונות שצולמו בירושלים, אחרים צולמו במיוחד לפרויקט וצלמים מוכרים ומעוטרים כאלכס ליבק, זיו קורן, יורם אמיר, מנחם כהנא והילה הראל הוזמנו להכין גלגלים מעבודותיהם.

בתערוכת הפרויקט שתוצג במתחם תחנת הרכבת המתחדש במהלך יולי יוזמנו את המבקרים להעניק מבט אישי ואינטימי לנרטיבים השונים של העיר. המשקפת והגלגלים השונים יוצעו למכירה כבודדים או כמכלול, כך שכל אחד יוכל להרכיב לעצמו את ירושלים שלו – ירושלים של חול או ירושלים של קודש; ירושלים של חגיגה או ירושלים של מחאה או – כשם הגלגל של אלכס ליבק – ירושלים שהיא גם וגם וגם.

טל ארז (יליד 1981) הוא מעצב, אמן וחוקר עיצוב. עבודותיו המגוונות נעות על התפר שבין עיצוב לייצור המוני לבין פרויקטים אמנותיים וחד פעמיים ומבקשות לחשוף את ההקשרים החברתיים והפוליטיים של מקצוע העיצוב. הוא בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון ובעל תואר שני (בהצטיינות) מהתוכנית לעיצוב קונטקסטואלי באקדמיה לעיצוב איינדהובן, הולנד. במקביל לעבודתו כמעצב וכאמן הוא מלמד עיצוב במכללה האקדמית הדסה בירושלים ובחוג לעיצוב פנים, המסלול האקדמי של המכללה למנהל בראשון לציון.

ניהול אמנותי: איתי מאוטנר
תודה מיוחדת לג'ון סטם

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden