כל מה שחשוב ויפה

שאלה של השקפה של טל ארז

שאלה של השקפהטל ארז – אמן העונה של עונת התרבות בירושלים

 8-28 ביולי, מתחם התחנה הראשונה, כיכר דוד רמז, ירושלים

צילום: דוד ועקנין

צילום: דוד ועקנין

ירושלים היא אמונה, ירושלים היא סכסוך, ירושלים היא בית"ר,  ירושלים היא ההר, ירושלים היא חומה, ירושלים היא אלטרנטיבה, ירושלים היא ממסד, ירושלים היא שלג, ירושלים מאוחדת, ירושלים שסועה, ירושלים היא קובה חמוסטה, ירושלים היא געגוע וערגה.

החיפוש אחר הסיפור האחד שמגדיר את ירושלים התגלה כמשימה בלתי ניתנת להשגה. כלומר, יש המון סיפורים לעיר הזו, וכל אחד מהם טוען לכתר – כל אחד מבקש לדרוס ולהעלים את כל הסיפורים האחרים מהזירה, אבל אף אחד מהם לא מצליח לאגד את הסיפור המורכב והמרתק של העיר כולה.

בכדי לנסות להתבונן בסיפורים הרבים של ירושלים בדרך שונה ומבטלת היררכיה, דרך שיוצרת הקשרים ובידולים בו זמנית – בחר המעצב והאמן טל ארז במשקפת ה-ViewMaster הזכורה מהילדות ויצר עבורה 18 גלגלי תמונות ייחודיים. כל גלגל עוסק בפן אחר של ירושלים – מהדת וההיסטוריה, דרך האוכל וחיי הלילה ועד למנהגי החול והיומיום – ומספר אותו בפורמט של שבע תמונות בלבד. כמו בטוויטר או בטמבלר, החובה לספר את הסיפור במספר מוגבל וקבוע מראש של תמונות מזקקת ומדייקת את הנרטיב המתחלף. חלק מהגלגלים לוקטו מאינספור התמונות שצולמו בירושלים, אחרים צולמו במיוחד לפרויקט וצלמים מוכרים ומעוטרים כאלכס ליבק, זיו קורן, יורם אמיר, מנחם כהנא והילה הראל הוזמנו להכין גלגלים מעבודותיהם.

בתערוכת הפרויקט שתוצג במתחם תחנת הרכבת המתחדש במהלך יולי יוזמנו את המבקרים להעניק מבט אישי ואינטימי לנרטיבים השונים של העיר. המשקפת והגלגלים השונים יוצעו למכירה כבודדים או כמכלול, כך שכל אחד יוכל להרכיב לעצמו את ירושלים שלו – ירושלים של חול או ירושלים של קודש; ירושלים של חגיגה או ירושלים של מחאה או – כשם הגלגל של אלכס ליבק – ירושלים שהיא גם וגם וגם.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden