כל מה שחשוב ויפה

בדרכו שלו: תערוכת כרזות של המעצב הגרפי אברם גיימס

ממאמצי ההסברה של המדינה במלחמת העולם השנייה, דרך חברת התעופה הבינלאומית "בריטיש איירווייס" ושידורי ה-BBC: במשך למעלה מ-60 שנה עיצב אברם גיימס את פניה של בריטניה באינספור כרזות שביססו את מעמדו כאחד המעצבים הגרפיים החשובים של המאה ה-20. התערוכה "בדרכו שלו" שתוצג החל מה-15/10 בשנקר, מאפשרת להתרשם מעבודתו יוצאת הדופן ולהכיר את השפה האישית הייחודית המאפיינת את יצירתו. אוצרים: חתני פרס ישראל לעיצוב, פרופ' ירום ורדימון – דיקן הפקולטה לעיצוב בשנקר, ופרופ' דן ריזינגר, שזכו להכיר את גיימס בדרכו המקצועית והאישית.

תרומת-דם-לצבא_אברם-גיימס-1943 []

גיימס נחשב לאחד המעצבים הגרפים הבולטים של המאה ה-20, שבמשך למעלה משישה עשורים ביטא את קולה של בריטניה במגוון תחומים. הוא הרבה לעצב כרזות, אריזות ושלטים לחברות ענק בינלאומית, בהן "בריטיש איירווייס", "גינס" ו-Shell, כמו גם לרכבת התחתית בלונדון, לעיתון ה-Times ולרשת ה-BBC.  השפה הייחודית של גיימס צמחה מתוך תפיסתו של "מקסימום משמעות, מינימום אמצעים", המחברת בין מודרניזם עיצובי לשימוש בסמלים איקונים ובולטים. אינספור הכרזות שעיצב משקפות יכולת וירטואוזית של יוצר עצמאי בעל חותם אישי מובהק, המבטא מסרים ישירים ברעיונות גרפיים בלתי נשכחים, בצבעוניות נפלאה ובטיפוגרפיה בהירה.

בתקופת מלחמת העולם השנייה שימש גיימס כמעצב הכרזות הרשמי של מערך ההסברה הבריטי ובמידה רבה עיצב את פניו של דור שלם, שנדרש לעמוד באתגרי התקופה ולהתגייס למען הגנת האומה. במהלך השנים לימד גיימס במוסדות עיצוב מובילים, בהם ה-Royal College of Art בלונדון. על הישגיו ותרומתו לתרבות החזותית העניק לו בית המלוכה את אות מסדר האימפריה הבריטית (OBE). בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל הוזמן גיימס לעצב בולים וחותמות עבור הדואר (בהם לציון המכביה ה-3), כרזות לעידוד התיירות בישראל ועבור תערוכת כיבוש השממה.

במסגרת התערוכה תתארח ביום שלישי, ה-22.10, בשעה 12:00, בתו של גיימס – נעמי – ב"צהריים בשנקר" ותספר על עבודתו. תערוכת הכרזות של אברם גיימס תוצג בגלריה לורבר (בנין מיטשל, ידע-עם 8, רמת-גן) בין ה-15-31.10. שעות פתיחה: ימים א'-ה' – 20:00-10:00, ימי ו' – 13:00-10:00.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden