כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו

לכבוד יום ההולדת ה־13 (!) של פורטפוליו - שהתקיים בחודש ינואר - החלטנו שמגיעה לנו מתנה שווה במיוחד: אתר חדש. ואם כבר אתר חדש אז גם כתובת חדשה: prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

איור עכשיו. מפגש 66: ליאת יניב

שני ספרי ילדים איירה ליאת יניב בהוצאת עם עובד: בשנת 2010 את ״יוסי ילד שלי מוצלח״ של ע. הלל, והשנה את ״הטיול הקטן״ של נעמי שמר. בשניהם היא השתמשה בטכניקה הכי רחוקה מהעידן הדיגיטלי: היא הדביקה גזרי עיתונים ויצרה מהם את האיורים יוצאי הדופן, שכבר הפכו סימן ההכר שלה.

יניב, בת 36, היא בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בצלאל (2004). היא מציגה (ומוכרת) את עבודותיה בתערוכות בארץ ובעולם, ועטיפה לספר ״שלושה בסירה אחת״ שאיירה משתתפת בתערוכה נודדת בעולם שמבוססת על רשימת ספרים שיצר הגרדיאן הבריטי, שפנה ל-100 מאיירים מרחבי העולם במטרה להילחם באנלפבתיות. במקביל היא עובדת עם לקוחות כמו הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וחוגלה קימברלי וכיום היא לומדת בחממה, לימודי ההמשך של תיאטרון הקרון בירושלים.

אני מרגישה צבע בצורה פיזית, חס ושלום מחשב, אני לא מתחברת אליו. זה שיחות שלי עם עצמי, שלי הן נורא ברורות. אני מרגישה שהמחשב מפריע לי גם אם ברור לי שזה לא קצב שאפשר להתפרנס ממנו, אבל למזלי זה עובד ונמכר

lyaniv2

העיסוק בנייר החל כשיניב יצאה לחילופי סטודנטים בדנמרק במסגרת הלימודים בבצלאל. היא קיבלה תרגיל לעצב 20 קישוטים לחג המולד, ותהתה איך היא מתמודדת איתו מבחינה תקציבית. ״בכל שבוע הגיעו לפתח הדלת שלי ז׳ורנלים איכותיים בחינם, של הסופר הקרוב, של המאפייה, כל אחד שם מפיק דברים יפהפיים ברמות מטורפות. לא ידעתי שאני הולכת לעשות עם זה משהו אבל התחלתי לאגור. כשקיבלתי את תרגיל הקישוטים לחג המולד החלטתי לעשות אותו עם מה שיש לי בבית. אז הבנתי שיש בעיתונים מאגר מטורף של צבעים, שלא צריך לקנות כלום. זו בכלל שיטה שאני משתדלת לדגול בה בחיים שלי.

״כשחזרתי לארץ החלטתי שאני אוספת עיתונים. בהתחלה, בבצלאל, עשיתי פרויקטים מעיתונים שצבעתי באקריליק אבל זה נראה זוועה. הבנתי שהדבר הכי נכון זה להשתמש בדבר עצמו. ברגע שהתחלתי להשתמש בקוביות הקטנות של הניר קרה משהו אחר, שגם שמר על איכות ספר הסקיצות שלי, וגם על רמת הגימור שלפעמים אני חושבת שהיא יותר מדי פיין. כיום יש לי אוסף של עיתוני הארץ מ-2003 ממויין לתתי גוונים, מאגר מאד גדול. ויש גם מאגר קטן שזה החיתוך הסופי. זה מנעד מטורף של צבע. פיתחתי טכניקה ואני לא יכולה להפסיק עם זה. לפעמים אני אומרת אולי נעיף הכל מהבית אבל מצד שני אני מאוהבת בזה. יש פה בעיה…״.

ThreeMenInaBoat

״העבודה על ספר מתחילה בסקיצות בעפרון, ורק אחרי שמאשרים קומפוזיציה ולייאאוט ויש סקיצה מאושרת אני יושבת להדביק וסותמת את הפה שנתיים, מתמסטלת מהדבק… ועדין, היו קטעים שלא הייתי מרוצה מהצבעוניות והחלפתי אותם על המקום. זה דיאלוג שלי עם צבע, אני ממש מרגישה צבע. אני מרגישה אותו פיזית, חס ושלום מחשב, אני לא מתחברת אליו. זה שיחות שלי עם עצמי, שלי הן נורא ברורות. אני מרגישה שהמחשב מפריע לי גם אם ברור לי שזה לא קצב שאפשר להתפרנס ממנו, אבל למזלי זה עובד ונמכר״.

atreeforme

״כשעבדתי עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עשיתי את כל החוברות באילוסטרייטור, אף אחד לא חיכה שאני אדביק הכל. מה שהיה יפה זה שהם הלכו על דמויות מקיפולי נייר. אני משתמשת במחשב, זה כלי, הוא קיים, אבל בעבודה על הספרים לא עברתי על האיורים אחרי הסריקה, גם לא תיקוני צבע. הרבה פעמים אנשים אומרים שבעיתון הארץ אין צבע, אבל אז הם רואים את המקור ומתעלפים. הם אומרים שהארץ הוא לא עיתון צבעוני. לזכותם של הארץ ייאמר שהם לא דוחפים טקסט על משטחי הצבע. אגב, הצבע שהכי קשה להשיג זה ורוד, וגם כשיש, הכי קשה זה להשיג ורוד יפה. חשוב רק להגיד שאני לא מקבלת מהם כלום, אני משלמת מחיר מלא על מנוי…״.

yossi-my-wonderful-child

״העידן הדיגיטלי הביא לכך שיש היום הרבה יותר מאיירים מוכשרים, זו גדילה בקצב ממש מטורף, אבל לצערי זה עדין לא בא לידי ביטוי בחנויות הספרים. בנוסף יש לי יותר קשר עם העולם, אני בקשר עם מאיירים, זו יכולה להיות קבוצת סקייפ ולאו דוקא הכרות פיזית בפגישה אחר הצהרים. התוצאה היא שכיום, בעיני, אין כזה דבר איור ישראלי. יש איור טוב או שיש איור לא טוב. זהו. זה נראה לי נורא ברור לאנשים שחיים בעידן הדיגיטלי״.

strange-feeling-nachum-gutman

פוסט זה פורסם כחלק מהמחקר לקראת התערוכה אומת האיור שעתידה להתקיים בבית האמנים בתל אביב בשנת 2014. בלינק אפשר למצוא את כל הפוסטים שהתפרסמו עד כה בנושא.

rhombussleevelesspulloverman02

3 תגובות על הכתבה

  1. שרי

    מהממת!

  2. איתמר וכסלר

    התרשמתי מאוד (!)

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden