כל מה שחשוב ויפה

פעם הייתי המעצב, הצלם, מעצב האריזה, הייצרן, האורז, המשווק והשליח. היום אני מנהל עסק

גם אם אתם לא יודעים מי זה שחר פלג, סביר להניח שנתקלתם במוצר או שניים שהוא עיצב: מעמד לפרח בצורת צינור מתכת מרובע, בסיס לסיר ממתכת בדמות אדם ששוכב ומחזיק את הסיר, מחזיק בקבוק יין בצורת שרשרת חוליות מברזל שעומדת בניגוד לחוקי המשיכה, ועוד ועוד. בשבוע שעבר הוא הוציא לשוק שבעה מוצרים חדשים, שבדומה לקו שלו, גם הם מאופיינים בחוש הומור. קחו לדוגמה את הכלי לביצה רכה שבראש הפוסט או את מפריד החלמון ביצה בווידאו הבא:

YouTube Preview Image

ביקשתי משחר שיספר איך קורה שפתאום הוא משיק שבעה מוצרים חדשים, מה הוא למד בעשר השנים מאז שסיים את הלימודים, ואיך נולדו כמה מהמוצרים שבקולקצייה החדשה (רמז: זה קשור למייבש כלים של איקאה).

Yuval Saar:

הי שחר. מה שלומך?

shahar peleg:

הכל בסדר, כל הזמן צצות לי הודעות מכל מיני מקומות עם כל הבאזזז הזה שיש עכשיו על המוצרים החדשים, ככה שאני כבר כמה ימים בקושי עובד ורק עונה לכולם… צרות טובות

Yuval Saar:

לגמרי. תגיד, שבעה מוצרים חדשים זה הרבה או מעט? איך זה עובד אצלך בדרך כלל?

shahar peleg:

זה הרבה להשקה. בדרך כלל זה 4 פלוס מינוס

Yuval Saar:

אז מה קרה הפעם?

shahar peleg:

מוצרים שהפיתוח שלהם היה ארוך מהרגיל, מוצרים שהפיתוח שלהם היה קצר מהרגיל, ומוצרים רגילים. כולם התנקזו לפה.

Yuval Saar:

קורה במשפחות הטובות ביותר… בוא תספר שניה על עצמך ועל העסק שהרמת, איך ומתי זה קרה

shahar peleg:

העסק כעסק התחיל לפעול ב-2005, אז בעצם הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים. לפני כן היו לי 2-3 מוצרים שנמכרו ב-2-3 חנויות, אבל כשהגעתי למסקנה שבזה אני טוב, ושזה מה שאני אוהב לעשות, הפסקתי עם ה"חלטורות" (שכל מעצב כמעט עושה בסיום הלימודים) והתחלתי לקחת את העסק ברצינות.

Yuval Saar:

מה למדת, מתי ואיפה?

shahar peleg:

למדתי עיצוב פנים במכון טכנולוגי חולון. משם יש לי תואר בעיצוב פנים. סיימתי ב-2005 (אם אני לא טועה…). עסקתי קצת בעיצוב פנים, במקביל למוצרים, במקביל לעוד דברים, כדי להתחיל לבנות את עצמי עד שכאמור נשארתי רק עם המוצרים.

Yuval Saar:

וואלה? עיצוב פנים? הייתי בטוח שעיצוב תעשייתי. קטעים. איך הגעת אם כך מפנים למוצרים?

shahar peleg:

בשנתיים האחרונות ללימודים לקחתי כל מיני קורסים בעיצוב מוצר, ולא רק שמאוד נהניתי, גם הייתי יחסית מאוד טוב. הרגשתי שזה מה שאני טוב בו ואולי בגלל שבאתי מעיצוב פנים, אני חושב שהחשיבה שלי הייתה טיפה שונה משאר החבר׳ה בקורסים האלו, שברובם היו מהמחלקה לעיצוב תעשייתי.אני חושב שמה שאני בעיקר טוב בו זה הרעיונות, ובעיצוב מוצר יש משהו מאוד מיידי ביישום של רעיונות לתוך מוצר…

Yuval Saar:

ללא ספק מהיר יותר מעיצוב פנים. עברו מאז תשע שנים, אני יודע שזו שאלה גדולה אבל מה הבנת מאז? מה שונה ומה דומה בשבעת המוצרים שהוצאת עכשיו לעומת אלו של לפני עשר שנים?

shahar peleg:

שאלה קשה. אני חושב שפעם עמד לנגד עיניי המוצר עצמו. העיצוב שלו. הקטע שלו. האפקט.

היום כמובן שכל אלו נמצאים, אבל הם חלק ממערכת הרבה יותר גדולה שלוקחת בחשבון המון פרמטרים אחרים כמו עלויות ייצור. מחיר לצרכן. עלויות שינוע ואחסנה. תיקשור המוצר וההבנה שלו. הנראות שלו על המדף בחנויות. העמידות והאיכות שלו ועוד עשרות פרמטרים שבסופו של דבר מרכיבים מוצר.

פעם הייתי המעצב, הצלם, מעצב האריזה, הייצרן, האורז, המשווק והשליח, והיום אני מנהל עסק. לטוב ולרע, על כל המשתמע מכך

Yuval Saar:

התבגרת…

shahar peleg:

כן. גדלתי בתוך ולתוך העסק הזה, ואני חושב שזה חלק גדול ממי שאני היום. הרבה מתוך תחושות בטן האינטואיציה…

Peleg-YolkFish-(2)

Yuval Saar:

אז איך זה עובד היום? מה המעורבות שלך בתהליך העיצוב?

shahar peleg:

היום אני בעיקר ברעיונות ובניתוב של התהליך. יש לי איזה וויז׳ן של איך זה אמור להיות בסוף, ואת ההחלטות העיצוביות אני לוקח אחרי חשיבה משותפת עם המעצב שעובד על אותו הפרוייקט. למרות שההחלטה הסופית היא שלי, העבודה בסטודיו מאוד שיתופית וכל אחד חווה את דעתו. בסופו של דבר צריך לקבל את ההחלטות הנכונות למוצר ולא דווקא את מה שאני או מישהו אחר חושבים…

Yuval Saar:

אז איך זה עובד מספר שתיים: יש לך מעצבים קבועים בתוך הסטודיו? אתה עובד עם מעצבים חיצוניים? כל אחד יכול להציע לך משהו? יש לך רעיון ואתה מעביר אותו הלאה?

shahar peleg:

כל התשובות נכונות 🙂

גם וגם וגם וגם

Yuval Saar:

דבר איתי במספרים

shahar peleg:

הרוב הגדול של העבודה היא אינהאוס. יש פה שלושה מעצבים שעוסקים בפיתוח של המוצרים של הסטודיו. יש גם מעצבים מבחוץ שבאים עם רעיונות או מוצרים וגם שם התחלנו בשנתיים האחרונות לפעול.

כל המוצרים שיש לנו נכון להיום נוצרו אינהאוס בסטודיו, אבל ב"בציר" האחרון יש מוצר ראשון שבא מבחוץ, משתוף פעולה בין הסטודיו שלנו עם המכון טכנולוגי חולון

Yuval Saar:

איזה מוצר? ואיך זה קרה?

shahar peleg:

המוצר הוא TABLE SET, סט של מלח-פלפל-שמן זית, שנעשה בקורס של המכון הטכנולוגי יחד איתנו, ובו נתבקשו הסטודנטים לעצב מוצרים עבור פלג דיזיין. המוצר הזה, של סטודנט בשם שחר ניסים, היה מהפרוייקטים הבולטים, ולאחר סיום הקורס המשכנו יחד איתו לפתח את המוצר כדי להפוך אותו למוצר אמיתי על המדף.

Peleg-Table-Set-(1)

Yuval Saar:

זה באמת מוצר מקסים. מה אתה יכול לספר על השינוי שהוא עבר משלב הרעיון בקורס לשלב המוצר התעשייתי?

shahar peleg:

זה הרבה לספר 🙂

התוצרים של קורס כזה, בגבולות הידע והזמן שעומדים לרשות הסטודנטים, לא יכולים להנפיק מוצר מוגמר. התוצר יכול להיות "מבושל" עד רמה מסויימת, אבל אח"כ צריך לפרוט את הדברים ולטפל ולסגור את כל הפינות: פיתוח העיצוב לרמה של מוצר מוגמר, בחירת חומריות, שיטת ייצור, מגבלות ייצור ופתרונות טכניים ועיצוביים במוצר עצמו כדי להתאים אותו לייצור, אריזה (בטח במוצר כזה שעשוי קרמיקה וזכוכית), בדיקות, דוגמאות, שינויים שצריך כמעט תמיד אחרי שרואים דוגמה אמיתי תראשונה וכו'…

Yuval Saar:

ובכל זאת, שינוי אחד מעניין שאתה יכול לספר עליו

shahar peleg:

הרבה השתנה. תסתכל על תמונת הלפני ואז תראה…

IMG_23012014_191049_0

Yuval Saar:

אכן הרבה השתנה…

shahar peleg:

אבל הגרעין שנשאר מאוד נוכח הוא הרעיון (הטוב) שלו 🙂

Yuval Saar:

לגמרי. מה אתה יכול לספר על הג׳מבו? איך הוא נולד?

Peleg-Jumbo-(4)

shahar peleg:

הוא בא מזה שראיתי שאצלנו בסטודיו יש מתקן ייבוש של איקאה כמו שיש בהרבה מקומות, אבל הוא צובר מים ולכלוך בתחתית, ועלה לי הרעיון לעשות מתקן ייבוש שמנקז את המים בחזרה לכיור. אחרי בריינסטורמינג בסטודיו החלטנו שצורה של פיל תהיה הכי מתאימה לתפקיד. היה פה הרבה מאוד תהליך של פיתוח והרבה התעסקות עם העיצוב של הפיל תוך מתן פתרונות עיצוביים לבעיות טכניות שעלו מהמוצר עצמו.

בסופו של דברי התפקיד שלנו זה לקחת רעיון (טוב), להלביש עליו עיצוב (טוב), ולהוציא מוצר שיראה טוב ופשוט, שיסתיר מאחוריו את המאמץ הגדול ואת העבודה הרבה שהושקעה בו.

Yuval Saar:

מקסים!

shahar peleg:

תודה 🙂

Yuval Saar:

אתה מוכר גם בעולם, נכון? לא רק בישראל

shahar peleg:

נכון. ברוב העולם בעצם…

Yuval Saar:

זה תמיד נחמד, כמי שנוסע לא מעט, להיכנס לאיזו חנות ופתאום לקבל מין דרישת שלום מאיזה מוצר משלנו. באיזו מדינה אתה מוכר הכי הרבה? סתם מעניין אותי

shahar peleg:

רוב המכירות הן לאירופה, שם בולטות גרמניה, צרפת ואיטליה, אבל גם היפנים מוכרים אותנו לא רע בכלל. ובהמשך להערה שלך, הרבה אנשים חוזרים מחו"ל עם "דרישת שלום" מאיזה מוצר משלנו, וזה נכון, אני מעצב עבור אנשים כמוני וכמוך, "רגילים", ולכן הרבה פעמים אנשים חווים תחושה של "מוצר שלנו" כשהם נתקלים בו בחו"ל, ואותי זה מאוד משמח…

Yuval Saar:

תגיד, המוצרים כבר בחנויות? ומה טווח המחירים שלהם?

shahar peleg:

כולם נעים בין 20 ש"ח (למדבקות ברכה בצורת קרעים לניירות עטיפה)  ל-68 ש"ח לפיל של הסכו"ם, למעט הסט השולחני של המלח-פלפל-שמן זית, שמחירו 140 ש"ח.

Yuval Saar:

סבבה. עוד משהו חשוב להגיד לפני שמסיימים ולא אמרנו?

shahar peleg:

שאני לא עושה את כל זה לבד. יש לי צוות מצויין של מעצבים ולוגיסטיקה שעושים עבודה מעולה, כמו גם שותפים אחרים לדרך שאני עובד איתם בשיתוף פעולה שמצמיח הרבה סיפוק והצלחה

זהו 🙂

Yuval Saar:

אני מאחל לך עוד הרבה השקות כאלו

shahar peleg:

תודה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

4 תגובות על הכתבה

 1. ענת ש

  מרתק ומעורר השראה! כייף לקרוא

 2. גיא גרניט

  דברים נהדרים!
  הייתי שמח לראות סקיצות

 3. אורלי הראל-קנמון

  תענוג לראות את ההתפתחות והצמיחה של שחר ושל מוצריו המקסימים…והכי כיף לקנות אותם…ולעצב איתם שולחנות.
  אני אישית מכורה לוואזות המגנטיות וללוח המודעות המגנטי… מפרגנת מכל הלב

 4. אביב

  ניתן להזמין מוצרים של פלג דיזיין מהאתר coolgift.co.il

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden