כל מה שחשוב ויפה

ערימות הספרים שלנו יוצרות מגדל פיסולי דינמי שתמיד נמצא שם איתנו ועבורנו

את הרעיון לעיצוב הפסלון החדש של פרס ספיר לספרות – שייערך מחר, יום רביעי ה-5/2 – קיבל המעצב אלון רזגור מערמת הספרים האישית שלו, זו שנמצאת כמעט בכל בית. ״מרבית הספרים שבביתי מונחים בשורות על מדפים בספריה, אך תמיד ישנם את אלה שממתינים לי בערימה על שולחן הכתיבה או הכוננית שליד המיטה״, הוא מספר. ״אותה ערמה של ספרים שעדיין לא קראתי ושאני מאוד רוצה לקרוא, או הספרים שהתחברתי אליהם במיוחד וגם אם לא אקרא בהם שנית תמיד ארצה שיישארו אצלי – לידי.

״גם בבתים אחרים נמצא תמיד פסל של ערמת ספרים: פסל צנוע של מספר ספרים בודדים או פסל מכובד המורכב מהרבה מאוד ספרים. כל קורא מייצר לו פסל אישי המורכב מעושר של כריכות בעלות ממדים שונים וצבעים מגוונים. ערימות הספרים שלנו יוצרות מגדל פיסולי דינמי שתמיד נמצא שם אתנו ועבורנו. כל הפסלים האלה דומים זה לזה, אך גם שונים ומספרים את סיפורם האישי של בעליהם״.

razgour2

רזגור מספר שכמעצב הוא מרבה להתבונן כיצד אנו מתנהגים בסביבתנו הקרובה, הביתית. כך הוא שם לב שוב ושוב לאותן ערימות ספרים, איש-איש והערימה שממתינה רק לו. ״לפעמים היא ממתינה לנו ליד המיטה, לסיפור של לפני השינה; לפעמים היא ממתינה על השולחן בסלון, מזכירה לנו בזווית העין שעוד רגע נגיע אליה, נפתח את הספר ונשקע לתוך עולם הדמיון. אבל תמיד היא נמצאת שם לידנו – הערימה שהיא רק שלנו ומספרת את הסיפור שלה, שהוא בעצם הסיפור שלנו״.

וזה גם מה שהוא רצה להעביר בעיצוב, את הסיפור של אותה ערימת ספרים: צבעונית ומבטיחה, מאופיינת בערבול מרושל או מסודרת בארגון מופתי. הוא השתמש בצורות החזותיות של ערימות הספרים ואת אלו הוא תרגם לצורתו הסופית של הפסלון. כך הוא הגיע לרעיון של אלמנט פיסולי, שמקורו בהפשטה של צורת הספר: החל מצורת הספר הפתוח לקריאה ועד הצורה הבסיסית המרכיבה את האלמנט הפיסולי.

הפסלון, שגובהו 25-22 ס"מ, יוצר בטכניקה של הדפסת תלת-ממד והכיתובים השונים שעל הפסל חקוקים בתוך החומר. חוליית הבסיס התחתונה של הפסל עשויה ממתכת בחיתוך לייזר ועיבוד שבבי לצורך מתן משקל לביסוס הפסל. הפסל נצבע בציפוי מטאלי השונה מפסל לפסל על פי סוג הפרס: זהב – לזוכה הרשימה הקצרה, כסף – לארבעת מועמדי הרשימה הקצרה, ירוק תפוח – לפרס הביכורים.

מעבר לקורא, רזגור חשב גם על הזוכה בפרס, הסופר או הסופרת שמחר יזכו בפרס. ״רציתי שהפסל יזכיר לזוכה בפרס שהוא תמיד אתנו, מלווה אותנו, חשוב לנו; שהוא חלק מהבית שלנו, חלק מאתנו. חשוב לי שהפסל יהווה תזכורת למי שיזכה בו, שיזכור שהספר שכתב לא נוגע בנו רק באמצעות המילים שבו, אלא שהספר הוא אורח אצלנו בבית, בערימת הספרים שלנו. הספר שנכתב מחכה שניקח אותו מהערמה: נרים, נפתח, נדפדף ונישאב לתוכו בחוויית הקריאה״.

line

ואם אנחנו כבר פה, אפנה את תשומת ליבכם לתחרות שמארגן מפעל הפיס סביב לחמישה המועמדים לפרס ספיר, ושאני אחד השופטים שלה. צילום אחד באינסטגרם יכול לזכות אתכם במיני אייפד! כל מה שצריך לעשות זה לצלם תמונה שתוכל לשמש ככריכה של אחד מהספרים המועמדים ב״רשימה הקצרה״ של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס 2013, לתייג את התמונה לפי ההוראות ונכנסתם לתחרות. הפרטים המלאים בעמוד הפייסבוק של התחרות.

תהליך התהוות הצורה החופשית ממקור ההשראה – ספר פתוח

תהליך התהוות הצורה החופשית ממקור ההשראה – ספר פתוח

הערמת הצורות זו על גבי זו באופן המאזכר ערימת ספרים

הערמת הצורות זו על גבי זו באופן המאזכר ערימת ספרים

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden