כל מה שחשוב ויפה

בישול על אש גלוייה: מנגל מתקפל

כשהיה סטודנט בשנתו השנייה במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, עיצב רועי מגדסי מנגל מתקפל במסגרת קורס "בישול על אש גלוייה", שהנחה ערן לדרמן. מאז עברו שנתיים ומגדסי – כיום בן 27, נמצא בשנתו הרביעית (והאחרונה) ללימודים. בקיץ האחרון הוא הגיש את העבודה לתחרות מעצבים צעירים בגרמניה, בקטגוריית outdoor. ביחד עם 15 מעצבים נוספים הוא הוזמן להציג ביריד עיצוב בקלן, שם זכה ב"פרס הקהל". לאחר הזכייה העבודה הוצגה באתר Designboom, ומשם העסק החל להתגלגל ולתפוס תאוצה, והיא פורסמה באתרים נוספים כמו Gizmodo ו-Wired.

Roee_Magdassi-(1)

כל הצילומים: עודד אנטמן

Roee_Magdassi-(8)

באמצעות המנגל המתקפל ביקש מגדסי ליצור חווית בישול חדשה בטבע: שלוש יתדות הננעצות באדמה, ורשת הנמתחת ביניהן. עם סיום השימוש הוא מתקפל לתוך קייס קורדורה, וניתן לנשיאה בקלות בתוך כל תיק. מגדסי מספר שכבר בתחילת הקורס הוא החליט שהוא רוצה ליצור גריל מתקפל. הכיוון היה לעצב גריל, שהיתדות שלו הן פרשנות מודרנית לכלי העבודה העשויים אבני צור של האדם הקדמון, ע"י שמירה על המורפולוגיה, אך ביציקת אלומיניום (הסקיצה השמאלית בדף הסקיצות).

״כשהתחלתי לצלול עמוק יותר לתוך הפרוייקט, הבנתי שיש צורך בשינוי קיצוני כדי להפוך את המוצר לפרקטי, ואז החל ׳מאבק׳ בין הרצון לשמור על האסתטיקה הרצויה, לבין הצורך להפחית בגודל ובמשקל כדי שהגריל יהיה מתאים למטרה שלה הוא יועד (נשיאה ובישול בשטח)״.

Roee_Magdassi-(2)

בסופו של דבר הוא נטש את הרעיון המקורי, ופנה לעולם המחנאות, במטרה ליצור אובייקט "High-end" לטיילים שאוהבים להשקיע בציוד שלהם. הוא התחיל לפשט את הצורה, דיקק את היתדות, והשתמש בפרופיל Y פשוט כגוף שלהן. אחרי מספר מודלים ונסיונות הוא צמצם את מספר היתדות מארבע לשלוש כדי לאפשר גמישות ודינמיות בתהליך ההתקנה של הגריל, למנוע נעיצה והוצאה חוזרות ונשנות של היתדות, עד מציאת המקום המתאים והמנעות מאבנים ואדמה קשה.

כך, מבחינת תהליך ההתקנה של הגריל, אחרי נעיצת היתד הראשונה אפשר לחבר את הרשת אליה, ואז את היתד השנייה אפשר למקם בכל זוית מסביב ליתד השנייה. לאחר התקנת היתד השנייה, נותרות שתי אופציות למיקום היתד השלישית (בעלת הראש הכסוף), כאשר ליתד זו יש מנגנון מתיחה, המאפשר להתקין אותה בכיוון המוכתב, אך במרחקים שונים בהתאם לפני השטח.

Roee_Magdassi-(3)

תהליך נוסף שעבר שינויים והיפוכים רבים היה מנגנון הנעילה. ״לאחר נסיונות רבים הבנתי שהפתרון הטוב ביותר הוא גם הפתרון הפשוט ביותר – נעילה גיאומטרית, שתהיה נוחה לתפעול ותהיה עמידה יותר בטמפרטורות גבוהות, ולאורך זמן. בהגשה הסופית בקורס התייחסתי לגריל כעשוי טיטניום – חומר קל וחזק. לאחרונה החלה התעניינות וביקוש גדול למוצר, בעיקר בארצות הברית, ובימים אלו אני במגעים עם מספר גופים בשאיפה להוציא את המנגל לייצור. ברור לי שבמעבר לייצור סדרתי, שיהיה נגיש לקהל הרחב, יהיה צורך במספר שינויים כמובן, ובין היתר מעבר לחומר יותר נגיש כמו נירוסטה או סגסוגות אחרות.

״מבחינת שימוש, לאחר הצלייה המנגל מתלכלך כמו כל מנגל מתקפל אחר, ומובן שלא ניתן לנקות אותו בצורה מושלמת (בהנחה שמדובר בבישול בטיול בשטח ולא בפיקניק). הפתרון שלי מגיע מכיוון המארז – קייס עשוי קורדורה (בד אטום העשוי סיבים סינתטיים וטבעיים משולבים) שאליו מתקפל הגריל בצורתו המינימלית. מארז זה מבודד לגמרי את המנגל המלוכלך שבתוכו מתכלות התיק שהוא נמצא בו. עם ההגעה חזרה אל הבית, המנגל נשטף בקלות במדיח הכלים, והקייס במכונת הכביסה״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden