כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021

שבוע העיצוב חולון 2014

פורטפוליו News: שבוע העיצוב חולון 2014 יתקיים בחול המועד פסח בתאריכים 16-19 לאפריל. במרכזו של השבוע עומדת תערוכה חדשה ומקורית במוזיאון העיצוב חולון: משחקים במוזיאון העיצוב. בגלריות העירוניות יתקיימו תערוכות עיצוב וכך גם ברחבי העיר, במכון טכנולוגי חולון, במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, בקניון חולון ובאזור התעשייה – במרכז עזריאלי החדש ובפיטרו. במתחם המדיטק יתקיימו פעילויות עיצוב לקהל הרחב.

התערוכה משחקים במוזיאון העיצוב במוזיאון העיצוב חולון, תציג ותחקור שני שדות מתוך רבים אחרים בהם פועלים מעצבים לילדים: שדה האיור העכשווי ועולם מגרשי המשחקים. אוצרים: גלינה ארבלי ויובל סער.

התערוכה מבקשת להציג את האופנים שבהם מאפשרים יוצרים צעירים לפרוס כנפיים ולעוף אל מחוזות הדמיון – אל ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, בין אם על ידי קריאת איורים בספר או תוך כדי ישיבה על נדנדה בגן המשחקים. מסע זה מתאפשר כשהוא מעוצב בשימת לב קפדנית על ידי מתכננים, מעצבים, מאיירים ואדריכלים ששמים אל מול עיניהם את הילדות והמשחקיות כערכים שאין להתפשר עליהם.

בחלל הראשון (הגלריה התחתונה) תוצג תערוכה שאצר יובל סער, העוסקת בדמותו של הילד בשדה האיור המקומי, כפי שהוא משתקף ב-24 ספרים ילדים עכשוויים. 24 הסיפורים שמוצגים בתערוכה מציגים סוגים שונים של ילדים, של ילדות ושל ההורים שלהם; של חלומות, חששות, פנטזיות ופחדים. אלה סיפורים שדומים לסיפורים שהופיעו בספרי ילדים מזה שנים, אולם מה שמייחד אותם הוא האיורים שמופיעים בהם, מלווים את העלילה, מאירים צדדים נוספים שלה ומוסיפים שכבות ורבדים נוספים של משמעות שלא קיימים בהכרח בטקסט הכתוב.

מתוך התערוכה משחקים במוזיאון העיצוב. אורית ברגמן, יומגדול עם צפרנגול, הוצאת כתר

מתוך התערוכה משחקים במוזיאון העיצוב. אורית ברגמן, יומגדול עם צפרנגול, הוצאת כתר

בחלל השני (הגלריה העליונה) תוצג תערוכה שאצרה גלינה ארבלי, העוסקת בהיכרות מחדש עם עולם מגרשי המשחקים ההולך ונעלם. גן המשחקים הוא הביטוי הממשי של עולם הדמיון, הדרך שבה ניתן לאפשר הנאה ממשית. גנים אלו נועדו לתת תשובה לצורך של הילדים לשחק באוויר הפתוח, לנוע בחופשיות ולחוש בחדוות המשחק והתנועה במרחב. הפעילות של הילדים על מתקני המשחק תורמת להם בתחום המוטורי, החברתי, הרגשי והקוגניטיבי. בחלל זה תוצג תמונת מצב של המרחב המשחקי והעירוני מרגע היוולדו אי שם בין המאות ה-16 וה-17 ועד ימינו, תוך התייחסות לצמיחתו של המרחב המשחקי העירוני מגנים לפארקים ציבוריים דרך שטח מוגדר ועד למרחבי הרפתקאות. לצד ההיסטוריה העולמית, נציג את יוצרי ומתכנני גני המשחקים, שאולי כמו הגנים הנעלמים, גם הם כמעט ונשכחו.

בתווך, בין שני העולמות הללו, ייחשף בתערוכה פרויקט אינטראקטיבי חדש שבמסגרתו יוצבו שתי עמדות זהות במוזיאון העיצוב חולון ובמוזיאון העיצוב בלונדון שיאפשרו למבקרים בחולון ובלונדון לחלוק עולם וירטואלי משותף, במקביל. כחלק מהפרויקט – שמתקיים הודות לתמיכת תוכנית ה-BIARTS לחילופי תרבות של המועצה הבריטית, משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט בישראל – ומוצג לרגל שבוע העיצוב יחד עם המעבדה לאינטראקציה של המכון טכנולוגי חולון, יוכלו המבקרים בשני המוזיאונים לצייר, לסרוק ציורים ולגלות מה קורה להם כשהם נשלחים לעולם וירטואלי משותף.

בגלריות שברחבי העיר יתקיימו התערוכות הבאות:

בגלריית המשכן בית מאירוב תוצג התערוכה פלטפורמה, תערוכתו הראשונה של מעצב הנעליים, עודד ארמה. בתערוכה זו יציג ארמה את קולקציית קיץ 2014 ואת תהליכי העבודה ליצירת הקולקציה. כמו כן יוצגו שיתופי פעולה אמנותיים של ארמה עם אמנים ומעצבים מובילים בהם דינה שנהב, זוכת פרס משרד התרבות לשנת 2014, האמן רונן רז ואחרים. אוצר: ד"ר גיא מורג צפלביץ.

בגלריית החווה תוצג התערוכה תור הזהב, הצוללת אל חוויית הילדות של כל אחד מאיתנו ובוחנת כיצד צובעת הנוסטלגיה את זיכרונות הילדות שלנו בזהב, ומכסה במעטה נוצץ צלילים וקולות מעולמות אחרים. העבודות בתערוכה, פרי שיתוף פעולה ייחודי בין האמנים סמי די ורונן שהרבני, משחקות על קו התפר בין זיכרון למציאות ומביאות למפגש המערער על מיתוס הילדות הזהובה. אוצרת: שירי שוץ חקלאי.

תערוכת החוצות בשדרות דב הוז הומור בראש חוצות (אוצר: יורם א. שמיר) תציג מגון רחב של כרזות ופרסומי חוצות שהיוו מכשיר עיקרי להעברת מסרים של גופים פוליטיים, כלכליים ותרבותיים לפני עידן המדיה האלקטרונית.

בגלריית "חנקין" תוצג התערוכה מכתמים, שבה תציג צעתבת הטקסטיל דליה ברקי עבודות המשלבות בין טכניקות עטור טקסטיל וצביעה לבין צילום והדפס דיגיטלי על בד וניר.

בגלריית ויטרינה תוצג התערוכה פקס ישראליאנה. אוצרי התערוכה, אסף כהן וגו'אנה אסרף, מציגים אוסף של יצירות מודרניסטיות ישראליות מקום המדינה ועד 1977, המציגות את הלך הרוח של התקופה – מינימליסטית, מתומצתת, סוציאליסטית – בניסיון למצוא את המכנה המשותף, שבין סך כל תחומי הביטוי של היוצרים המודרניסטים שפעלו בישראל.

פנחס עשת. מתוך התערוכה פקס ישראליאנה

פנחס עשת. מתוך התערוכה פקס ישראליאנה

העיצוב יוצא לרחוב הוא פרויקט של המכון הטכנולוגי חולון לרגל שבוע העיצוב בחולון. במסגרת הפרויקט יציגו סטודנטים מהפקולטה לעיצוב מיני תערוכות במרחב האורבני בעיר חולון: בקניון חולון, בבתי עסק ברחובות סוקולוב ושנקר בעיר, במתחם המדיטק ועוד. כך למשל בקניון חולון יוצגו סוסי נדנדה התלויים מעל ראש הצופים באווירה ובהשראת קרוסלה בלונה פארק. עוד יוצג בקניון שלב חצי הגמר "תוכנית ריאליטי לכיסאות" שבו יוצגו חמישה כסאות ישנים שעברו מניפולציות שונות. ליד הכיסאות יוצב קלפי בחירות כאשר הקהל יתבקש להצביע ולהשפיע על הזוכה.

כיכר ויצמן בעיר ורחבת מוזיאון העיצוב חולון יהפכו במשך ארבעה ימים למתחם משחקי ילדות מהרחוב בעיצוב חדש. קלאס, 5 מקלות, דמקה, חמור, תופסת, גולות ועוד יהפכו לאטרקטיביים  בדרכים גרפיות ותלת ממדיות. ברחובות העיר ובגני סיפור תתקיים "ספריית פופ אפ": תערוכה נודדת של ספרי ילדים עם איורים של סטודנטים מהמכון טכנולוגי חולון המחוברת לאופניים. בעת הגעת הספרייה למקום היעד היא נפתחת למספר זרועות הפרוסות לעיני הצופה המאפשרות לו קריאה באמצע הרחוב. "צעצועים לבעלי חיים" היא מיני תערוכה שתוצג בשתי חנויות ברחוב שנקר., ובה יוצגו עיצובים חדשניים למוצרים לבעלי חיים,  שפותחו לאזור הבית ולמשחק בחוץ.

"אנימציה פעם והיום", בספריית מדיטק חולון תציג על מסכים מספר סרטוני אנימציה שנעשו במחלקה לתקשורת חזותית במכון, לצד פנקסי אנימציה המיועדים לדפדוף של הצופה ולחשיפתו לדרך שבה עשו סרטי אנימציה בעבר. עוד יציגו הסטודנטים את "וירוסים במתחם" – השתתפות "מחתרתית" בתוך חללי מוזיאון העיצוב והמדיטק. כך למשל מעקות צדדים יהפכו למתקן תרומה של כסף לעמותה, עמדה להכנת מטוסים מנייר ושיגורם ועוד.

כמדי שנה תתקיים תערוכת "באמצע" של המחלקה לעיצוב תעשייתי, שכשמה כן היא מתקיימת באמצע שנת הלימודים ומציגה חתך רוחבי של כלל פעילות המחלקה. התערוכה כוללת קרוב ל-200 עבודות סטודנטים מהשנה האחרונה, שנוצרו במגוון רחב של קורסים, שיתופי פעולה עם חברות מסחריות ושיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים וקהילתיים. התערוכה תתקיים בנמל יפו.

חברת "פיטרו" באזור התעשייה חולון מצטרפת אף היא לחגיגות שבוע העיצוב בחולון ומשיקה מיצב אינטראקטיבי בשם "משחק מנהלים". משחקי המנהלים של היום אינם עוד משחקים קטנים ומהודרים היושבים על שולחנו של המנכ"ל: הם נמצאים בכל מקום בסביבת העבודה, שהפכה למגרש משחקים של רעיונות ושל חדשנות. בתוך חללי התצוגה של פיטרו, יוכלו המבקרים לחוות ולגלות מוצרים יצירתיים ומפתיעים מעולם הריהוט המשרדי העכשווי תוך כדי פעילות ומשחק בניחוח של ילדות.

החלק הבינלאומי של שבוע העיצוב, שפונה לקהילה המקצועי בישראל, ייערך לאחר החג ב-22-24 באפריל. במסגרת שבוע העיצוב חולון 2014 תגיע מאוסטריה משלחת של כ-15 מעצבים ויצרנים מתחומי עיצוב שונים למפגשים מקצועיים עם מעצבים ישראליים, פנלים והרצאות. זוהי השנה השלישית שהמוזיאון מזמן למעצבים הישראלים אפשרות למפגשים אישיים עם אנשי מפתח בסצנת עיצוב של מדינה אחרת, והפעם הפוקוס הוא עולם ותעשיית העיצוב האוסטרית. האורחים יפגשו עם מעצבים שונים על פי תחומי עניין ויסיירו באזור התעשייה בחולון.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden