כל מה שחשוב ויפה

פקס ישראליאנה

פורטפוליו News: לקראת שבוע העיצוב חולון 2014, שיתקיים בחול המועד פסח בין התאריכים 16-19/4/14, תיפתח בגלריית ויטרינה במכון טכנולוגי חולון התערוכה פקס ישראליאנה. אוצרי ההתערוכה, שתוצג בין התאריכים 8-30/4, הם אסף כהן וג׳ואנה אסרף מסטודיו פאבליק סקול, סטודיו לעיצוב גרפי והוצאת ספרים עצמאית.

בתערוכה יוצג אוסף של יצירות מודרניסטיות ישראליות שנוצרו מקום המדינה ועד 1977, תוך הצגת הלך הרוח של התקופה: מינימליסטית, מתומצתת, סוציאליסטית. זהו ניסיון לחשוף את הקאנון הנסתר של המודרניזם הישראלי ולהציג מניפסט מינימליסטי המפנה גב למקושט והמנופח, להציג שפה מתומצתת, כמעט פרימיטיבית, שמשתמשת בצורה אבסטרקטית ובכך חושפת תפישות משותפות ואוניברסליות נגד התרבות הפופולרית, הקפיטליסטית והעכשווית.

פנחס עשת. מתוך התערוכה פקס ישראליאנה

פנחס עשת

בתערוכה יוצגו מגוון יצירות המציגות את סך כל תחומי הביטוי של היוצרים המודרניסטים שפעלו בישראל בתחומי הארכיטקטורה, אמנות, ליריקה ומוזיקה. בין היוצרים שעבודותיהם יוצגו בתערוכה: יעקב אגם, אלימה, יצחק דנצינגר, דני קרוון, דן רייזינגר, דוד דה מאיו, דורה גד ועוד.

המונח ״פקס ישראליאנה״ מקורו בציטוט מספרו של רן שחורי על מעצבת הפנים דורה גד, שהייתה בין המעצבות הפעילות בתקופה שלאחר קום המדינה ועד סוף שנות ה-70. הביטוי שבו השתמש שחורי נועד לתאר את הנוכחות האירופאית הנקייה שהביאה עימה דורה גד למציאות הישראלית המיוזעת והקולנית. גד הייתה חלק מקבוצה של מעצבים, אדריכלים, אמנים, קולנוענים ומוזיקאים שעשו שימוש במודרניזם האירופאי בתקופה שבה מדינת ישראל הצעירה גיבשה את זהותה וניסתה לנסוק מעבר ללבנט, וחיזקו את תפישתה בעיני העולם המערבי כמדינה מודרנית שוחרת שלום.

במקביל לתערוכה יושק ספר הנושא את שם התערוכה שיהווה אינדקס אלפביתי של האנשים שיצרו בה. למחקר הפרויקט שותף צבי אלחייני, מייסד ארכיון אדריכלות ישראל.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden