כל מה שחשוב ויפה

כאן עובדים בכיף

אחת המגמות שאפשר להבחין בהן בשנים האחרונות בעולם המשרדים הוא הטשטוש המכוון בין עבודה להנאה. לדוגמה, המשרדים של גוגל בתל אביב ובעולם כולו: הם מבקשים לעודד יצירתיות, מקוריות וחשיבה רעננה, באמצעות שפע של אלמנטים בלתי צפויים לחלוטין. במשרדים בתל אביב למשל אפשר למצוא מגלשה שדרכה העובדים יכולים לרדת לקומה שמתחתם, כמו גם טרקטור ישן, חסקה, עצים ועוד. כך, בשנים האחרונות מקום עבודה לא חייב להיות קר ומנוכר, ואפילו לא חייב להראות כמו משרד. הדגש – או הסאבטקסט – של העיצוב הזה, הוא יצירת סביבת עבודה שמעודדת יצירתיות. האם זה באמת עובד, זו כבר שאלה אחרת.

כחלק משבוע העיצוב חולון השיקה בשבוע שעבר חברת פיטרו, שפועלת בעולם הריהוט המשרדי, מיצב אינטראקטיבי של המעצב טל גור, שעוסק במשחק, ריהוט משרדי ומה שביניהם. נקודת המוצא של המיצב – הפתוח לקהל הרחב – היא שמשחקי המנהלים של היום אינם עוד משחקים קטנים ומהודרים היושבים על שולחנו של המנכ״ל: ״הם נמצאים בכל מקום בסביבת העבודה, שהפכה למגרש משחקים של רעיונות ושל חדשנות״.

pitaro2

פיטרו. צילומי החלל: ניצן הפנר

״הפנייה מפיטרו והבקשה היתה לנסות ולהביא את התמה של שבוע העיצוב חולון – ילדוּת – אל תוך חלל התצוגה של החברה, תוך כדי התיחסות לריהוט שהיא משווקת, ומבלי לשבש את הפעילות ושגרת העבודה היומיומית״, מספר גור.

״הריהוט המשרדי שפיטרו משווקת אינו עוסק בשום אופן בילדוּת וגם לא ניתן לומר שילדוּת היוותה מקור השראה בתהליך העיצוב והפיתוח של המוצרים״, הוא מספר על האתגר שניצב בפניו. ״לכן, הצעתי להתערב בחלל התצוגה ע״י פעילויות משחקיות שקשורות לילדוּת ובאופן ישיר יותר או פחות לפעילות ולשגרת העבודה במשרד. סוגי הפעילות השונים התמשקו בהמשך לכמה נושאים שמאפיינים את השיחה והדיון המתקיימים כיום לגבי סביבת העבודה המשרדית כמו אקוסטיקה, ארגונומיה ומודולריות, שבאים לידי ביטוי במוצרים שמשווקת פיטרו. הז׳אנר של ׳משחקי מנהלים׳ שמיזער את גודלם והעלה את המשחק לשולחן המנהל, ובכך גם צמצם את מרחב הפעילות, עשה תפנית בהצבה בחלל וחזר לממדים המקוריים״.

pitaro1

פיטרו. צילומי החלל: ניצן הפנר

כמעצב שלא מזוהה עם עיצוב משרדי או עם עיצוב למשרדים, מה היה חשוב לך במיוחד להעביר?

״מבחינתי ההזמנה לשחק היא אמיתית ואותנטית ונותנת הזדמנות לכל אחד לשחרר את הילד שבו ולתת לו לשחק. היא מזכירה לנו כי המשחק מהנה בכל שלב ושלב בחיינו, ושלבנות מגדל גבוה מקוביות לא נמאס אף פעם ותמיד מאתגר מחדש. לרוב הציניות ורצינות היתר שלנו המבוגרים היא שמונעת מאתנו את ההנאה שבמשחק.

״זה לא חדש שמשחק הוא נושא רציני ומרכיב הכרחי בחשיבה יצירתית ובשלבי עבודה ופיתוח כאלו ואחרים. אפשר וקל לדבר על כך רבות אך לעשות, לפעול ולשחק הלכה למעשה, משום מה גורם לנו למבוכה. אז בין ישיבה למייל אפשר לתופף ולקשקש על הקיר ולשחרר קצת את העניבה…״.

pitaroo

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden