כל מה שחשוב ויפה

תערוכות חדשות לאלכס ליבק, יונתן גולדמן ונעה יקותיאלי במוזיאון וילפריד ישראל

פורטפוליו News: ביום שישי ה-4/4 נפתחו שלוש תערוכות חדשות במוזיאון וילפריד ישראל שבקיבוץ הזורע.

אלכס ליבק, צלם העיתונות הוותיק והמוכר, נסע ליפן בעקבות רעידת האדמה ב-2011 וצילם תמונות המעבירות באופן פואטי את גודל האסון. בתערוכה ״שלוש שנים אחרי״ הדגש בצילומים אינו על מראות של הרס, אלא על התחושה המתעוררת למראה מקום שהיה מלא חיים והפך לנוף חשוף. מתוך מאות צילומים שצילם  באזור במהלך ארבעה ביקורים באזור האסון ביפן, נבחר מקבץ המעביר באופן מובלע את ממדי ההרס, ואת הקושי האנושי להתמודדות אתו.

_MG_8013

אלכס ליבק

נעה יקותיאלי מתייחסת לצורך שלנו לשמר זכרונות. בתערוכה תקים האמנית מיצב העוסק בזכרון ובמיוחד בשברי זכרונות של חיים שנהרסו כהרף עין כתוצאה מאסונות טבע. המיצב יורכב מחפצי ready made ומכ-200 עבודות העשויות בטכניקה של חיתוכי נייר, המנציחות את המציאות שהייתה, אך באותה עת, מדגישות את ארעיותה. העבודות נוצרו בהשראת אסונות טבע שהתרחשו במאה השנים האחרונות במקומות שונים בעולם (הצונאמי ביפן, טורנדו וסופות חול בארצות-הברית,הצפות בסין וכו׳). האסון, אף שהוא מקומי, יוצר חוויה אוניברסאלית המעוררת הזדהות וחמלה, ויוצר מעין מכנה משותף, לאנשים ממקומות פיזיים, רגשיים והיסטוריים שונים.

יונתן גולדמן בתערוכה L.A.N.D מציע פרשנות חדשה למעבר בין מימד הקול למימד הראיה. תוך חיבור בין ציור, פיסול, עבודות הצבה וסאונד, עובר הצופה מסע מונחה בחלל המכוון לייצר חוויה חושית רב ממדית. הדימוי המרכזי בתערוכה הוא הר צף, דימוי האופייני לציורי הנוף הסיניים, אך מקבל פרשנות חדשה בעבודותיו של גולדמן. ההר הצף מופיע בתערוכה באופנים שונים: בתחילתה כדימוי מצויר, בהמשכה כדימוי הנוצר מרישום פס קול של ים באמצעות קורות עץ, ובסופה כמעבדה לגידול הרים מיניאטוריים מוארים הצפים בתוך צנצנות מעבדה. התערוכה היא תהליך של יצירה, שבה בוחן האמן את האפשרות לייצר יבשות חדשות, נטולות מטענים מן העבר, כאפשרויותקיום חדשות.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden