כל מה שחשוב ויפה

הצטרפו לסיוע בהוצאתו לאור של הספר ״צבי נרקיס - אותיות עבריות״

פורטפוליו News: במשך למעלה משנה יהודה חופשי נהג לפגוש אחת לשבוע את צבי נרקיס בביתו שבירושלים, במטרה להעמיק את הידע אודות ההיבטים השונים בעבודתו, תהליכי המחקר שערך כבסיס לעבודת העיצוב, והקשרי הזמן והתרבות שבהם פעל. במהלך המפגשים הוא ערך תיעוד מצולם של הארכיון העשיר והמקיף שיצר. בתום המפגשים נאספו למעלה מ-3,000 תצלומי-גלם, חלקם נדירים שטרם ראו אור, וכן תיעוד בווידאו הכולל כ-120 שעות וידאו גולמי.

״תוך כדי התוודעות לאיכויותיו הנדירות ולהיקפו האדיר של הארכיון שהותיר נרקיס ז״ל, הלכה והתעצמה ההכרה בחשיבות של הוצאתה לאור של מונוגרפיה זו״, מספר חופשי בעמוד ההדסטארט שפתח במטרה לגייס מימון לאחד הפרויקטים המוצדקים בתרבות העברית. ״בואו להיות שותפים במימוש פרויקט ייחודי ורב-חשיבות זה ולסייע בתמיכתכם בהוצאתו לאור של הספר והחומרים שהותיר אחריו צבי נרקיס ז״ל״.

IMG_1493A

הספר יבחן את עבודתו של צבי נרקיס בעיצוב הגופנים שהפכו לחלק מהקאנון העיצובי במהלך העשורים האחרונים, ביניהם נרקיס בלוק, נרקיס קלאסי, נרקיסים, נרקיס תם, נרקיס חדש ועוד. כולם מבטאים את תחיית האות העברית ברוח חזונו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה. הפרקים המחקריים מתמקדים ברקע האידאולוגי והטכנולוגי שעמדו בבסיס גיבוש צורת האותיות שעיצב נרקיס, והשפעתן על העיצוב הגרפי בישראל. פרקים אלה יעסקו בהרחבה גם בחלקו של הידע המעשי והתיאורטי הרב שהיה בידי נרקיס בקליגרפיה עברית ובהיסטוריה של התרבות היהודית, כבסיס לעיצוב הגופנים שיצר.

Web Web

פרקים נוספים יתמקדו בעיסוקו של נרקיס בעיצוב כרזות, בולים, מטבעות ושטרות כסף עבור בנק ישראל, כולם אמצעים להנכחת הערכים הלאומיים ולביסוסם בידי הממסד השלטוני במדינה בראשית דרכה. הספר יכיל גם חלקים תיעודיים, בהם תכתובות ומסמכים רלוונטיים, כמו גם תיעוד של מחקר חזותי מקיף שערך נרקיס בספריה הלאומית במפעל הפליאוגרפיה לאורך יותר משנתיים, שבו למד את סגנונות הכתב השונים בני מאות שנים מצפון אפריקה, תימן, מרכז ומערב אירופה. חלק מיוחד בספר יוקדש לשני פרויקטים אדירי היקף שיזם נרקיס – עיצוב גופן חדש לשני ספרי תנ״ך ועיצוב הספר כולו: תנ״ך כתר ירושלים ותנ״ך חורב.

YouTube Preview Image

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden