כל מה שחשוב ויפה

אחוזת מספריים ונטולת עכבות לקחתי שלוש חולצות והתחלתי בפירוק חסר רחמים ובחיבור אינטואיטיבי

בשנה שעברה לימדתי בשנקר קורס במסגרת התואר השני ביחד עם עוד שתי מרצות. אחת מהן הייתה מאיה ארזי, אחת האנשים מלאות הסטייל, שכל דבר עליהן תמיד נראה בדיוק, לא מתאמץ, בטוב טעם – או במילים אחרות, במקרה שלה כל הקלישאות נכונות. באמת.

ולמה אני מספר את זה? כי הערב תשיק ארזי בבית בנמל (comme il faut) את ״לב״, קולקציית חולצות טי מקסימה ומקורית, המורכבת מאוסף טישרטים שאגרה במשך שנים ולוקט במיטב חנויות צדקה בלונדון, שווקי פשפשים באיטליה, סניפי H&M לפני שהגיעו ארצה, ועוד. ארזי לקחה מספר טישרטים שונות על מנת להרכיב טישרט אחת מדויקת: היא חיברה דפוסים, שרוולים וצווארונים יחד עם המעצבת סיון נשרי, ובסך הכל הן יצרו 30 חולצות, כל אחת היא אחת ויחידה, עשויה מתחילתה ועד סופה בעבודת יד (לצד ״לב״ יוצגו גם הקופסאות המעוצבות של יאיר רקנאטי בהשראת גולגלות, לבבות, פולחן, יום המתים והלב הקדוש).

ואם זה לא מספיק, את צילומי הקולקצייה צילם הצלם הכה מוכשר דוד עדיקא, וגם כאן – הכל מדויק, בדיוק במקום, בא לי למסגר כל צילום ולתלות בבית; מסוג המקרים הנדירים שיש הלימה מושלמת בין התוכן לבין היצוג שלו. ואם זה לא היה ברור עד עכשיו – אם משהו מהטישירטים האלו היה עולה עלי, הייתי קונה הכל (יש לי מזימות לעתיד אבל זה כבר להמשך הפוסט). בכל אופן, הנה כמה דוגמאות לפני שנתחיל:

mayaadika2 mayaadika1

Yuval:

שלום

Maya:

שלום!

Yuval:

מה שלומך?

Maya:

יופי

Yuval:

מעולה. אני רוצה רגע להתחיל דווקא ממשהו ליד, שהוא לא הדבר עצמו אלא כמעט: הצילומים הנפלאים. מה זה הדבר הזה?

Maya:

הא… זה שיתוף פעולה עם חברי הטוב דויד עדיקא ולמעשה הגשמת חלום

Yuval:

הם פשוט מהממים. למה הגשמת חלום? תמיד רצית שהוא יצלם אותך?

Maya:

לא ממש אותי, אלא בשבילי. כלומר – הרבה זמן רצינו לעשות משהו יחד וזו היתה הזדמנות מושלמת. אליו היו הצילומים הכי straight forward שעשיתי עד כה – בלי איפור, שיער וכל הטררם של צילומי אופנה. פשוט- חולצה, קיר ואנחנו.

Yuval:

טוב זה לא חוכמה, אין פנים… אבל יש לב!

Maya:

הרבה

Yuval:

תגידי משהו על השם

Maya:

מתישהו לפני כמה שנים הסטודנטים שלי הסבו את תשומת ליבי שבכל שבוע יש לי משהו עם לב – שרשרת, דפוס… ואז כשחשבתי איך לקרוא למה שאני עושה זה היה ברור שזה יהיה השם והלוגו (שעיצבה ענת שטיינדלר הסופר מוכשרת, שלמדה איור באותו זמן איתי ברויאל קולג׳)

Yuval:

וואלה. אמרת סטודנטים, אמרת רויאל קולג׳, תספרי קצת על עצמך כמה מילים, איפה למדת ומתי ומה עשית מאז לטובת מי שלא מכיר

Maya:

למדתי בשנקר עיצוב אופנה וסיימתי ב-97׳. מיד אחרי הלימודים המשכתי לתואר שני ב-Royal College of Art בלונדון לשנתיים מדהימות. משם לעבודה ב-Vallentino ברומא ו-Maxmara באיטליה, ואז חזרתי לארץ והייתי מעצבת ראשית של קום איל פו ובמקביל לימדתי בשנקר.

אה, וגם 3 ילדים…

Yuval:

פרט שולי… מתי עזבת את קום איל פו ואחרי כמה שנים?

Maya:

עזבתי אחרי שש שנים ועברו מאז בערך שבע

Yuval:

וואלה. אז אפשר להגיד שמאז התרכזת בהכשרת דור העתיד של מעצבי האופנה? ומה קרה שהחלטת לחזור לקדמת הבמה?

Maya:

התרכזתי בלהיות אמא ובמקביל ההוראה בשנקר הפכה להיות חלק מרכזי בחיים שלי ומאוד מילאה אותי. לא הרגשתי ש"מגרד לי באצבעות" לעצב,  תמיד ידעתי שמתישהו זה יגיע, אבל זה היה ממש לא מתוכנן – ואז ביום נואש אחד לא מזמן בחיפוש בארון הגדוש במדף הטישירטים אחרי האחת – רפויה מספיק, נינוחה ומהוהה עם דפוס ראוי ואורך מדוייק החלטתי לעשות דבר. אחוזת מספריים ונטולת עכבות לקחתי שלוש חולצות תמימות ממדף המוקצות והתחלתי בפירוק חסר רחמים ובחיבור אינטואינטיבי, לחתוך את החלק המוצלח ביותר של כל כל חולצה – הדפוס, הצווארון, השרוולים ולחבר בינהן מחדש.

כך – משלוש יצאה אחת. כעבור עוד שעתיים וחצי של תפירה ביד לבשתי חולצה שנראתה חסרת מאמץ ויש בה בדיוק את מה שחיפשתי – אוויר. וכך, בעבודה משותפת עם המעצבת סיוון נשרי, יצרנו 30 חולצות, כל חולצה היא אחת ויחידה עשויה מתחילתה ועד סופה בעבודת יד בחיבור והרכבה באופנים שונים.

mayaadika4 mayaadika3

Yuval:

איך הייתה הפעם הראשונה? כי לגזור טי שירט אהובה נראה לי כמו משהו בלתי אפשרי, גם אם לא לבשנו אותה כבר הרבה זמן

Maya:

זה נכון, אבל מצד שני יש בזה משהו מאוד משחרר ויצירתי – לגזור חולצות ולחבר אותן בצורה אינטואיטיבית מחדש, בלי למדוד ולתכנן יותר מידי. אחרי שלבשתי את החולצה הזו קיבלתי כל כך הרבה תגובות שהבנתי שעליתי פה על משהו, ושאני צריכה לעשות את זה יותר בגדול.

Yuval:

את יודעת מה יקרה עכשיו, אגב? מה שאני הולך לעשות: להגיד לך שיש לי כל מיני טישירטים כאלו ולשאול אם תוכלי לעשות לי מהן טישירט חדשה?

Maya:

ברור! קדימה, תביא!

Yuval:

וואלה. זה היה הרבה יותר פשט ממה שחשבתי… אנחנו עוד נחזור לזה. מה הייתה החולצה ההיא? כי נדמה לי שאני זוכר אותה, את החולצה הראשונה

Maya:

החולצה מורכבת מדפוס של Emily the strange ,טי שירט מהוה של בעלי ועוד אחת של acdc. לכל אחת לחוד היתה גיזרה מזעזעת אבל יחד הן הפכו להיות משהו משהו

Yuval:

אז איך זה באמת קורה? כי את אומרת ״בצורה אינטואיטיבית״ אבל בכל זאת יש לך עין לאסתטיקה, קומפוזיציה, צבע, צורה. אני מסתכל על התמונות ולכאורה זה לא היה אמור לעבוד, ובכל זאת – זה עובד. ממש קסם

Maya:

תודה! כנראה שקורה משהו כשיוצרים משהו חדש, כמעצבת מנוסה. זה הרבה ניסוי ותעייה/תהיה אבל גם משהו מאוד ברור לי ומגובש בטעם שלי במהלך העשייה.

Yuval:

אני יודע שזה קשה אבל תגדירי את הטעם שלך. מה מאפיין אותו?

Maya:

הווו… אוהבת צבע, הומור, קלילות, תחכום, ישן-חדש, צירופים מעולמות שונים.

Yuval:

איך זה בא לידי ביטוי בטישירטס. ספרי איזה סיפור או שניים על כמה מהחולצות שגזרת – מתי קנית אותן? איפה? למה? את בטח זוכרת את הסיפור של כל אחת מהן

Maya:

נכון… כשגרתי בלונדון והייתי סטודנטית דיי ענייה הייתי קונה בשוק פורטובלו חולצות טי של קבוצות ספורט לא ידועות בצבעים נהדרים. לבשתי אותן המון ועם הזמן הפסקתי, אבל לא יכולתי להיפרד מהן וכך הן עברו איתי ארצות ודירות ושמרתי אותן לרגע האמת. גם בבולוניה היה שוק פשפשים נהדר ולא ידוע שגם בו מצאתי אוצרות

Yuval:

איזו הכי היה לך קשה לגזור?

Maya:

רק את החולצה הראשונה. משם זה כבר זרם בשצף קצף. אגב, קיבלתי כבר תוספות נהדרות מחברים וכל מי שרוצה מוזמן להעביר אליי חולצות טי משומשות ששכבו יותר מידי זמן בארון.

Yuval:

את ממש מצילה את כדור הארץ… פתאום אני קולט שלא שאלתי שום דבר על סיוון. מה את יכולה לספר עליה, איך נוצר החיבור ביניכן ומה תפקידה בכוח

Maya:

בלי כוונה אני ממש אקולוגית, והאמת שיש בזה משהו ממש מספק. וסיוון היתה המונחית המוכשרת שלי בפרויקט הגמר בשנה שעברה, וכשנפגשנו לא מזמן סיפרתי לה על מה שהתחלתי לעשות ולשמחתי היא גם התלהבה מהרעיון והתחלנו לעבוד יחד – אנחנו נפגשות, פורסות בכל הסלון המון חולצות וכל אחת מתחילה לעשות חיבורים בין הצבעים והגזרות. זה מבוסס על החולצה הראשונה אבל כל אחת יוצאת שונה וחד פעמית.

Yuval:

והכל בעבודת יד, מה שנקרא

Maya:

ממש הכל! אנחנו לא משתמשות בכלל במכונת תפירה. כל התהליך נעשה ביד – מהגזירה של החולצות, חיבור במליון סיכות ואז תפירה ביד, כולל את הלוגו של הלב… הרבה מאוד שעות עבודה (מהנה) על כל חולצה.

mayaadika7 mayaadika5

Yuval:

זה פשוט מקסים הפרויקט הזה. מכל בחינה. עוד שאלה לפני שמסיימים – איך נוצר החיבור ליאיר רקנאטי?

Maya:

(-:

יאיר הוא בעלה של לאה פרץ, ראש המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. במשרד של לאה היתה קופסה מעוטרת של גולגולת בשלל צבעים שעשויה כולה מחרוזים ונצנצים. אני התעלפתי כשראיתי אותה בפעם הראשונה ולאה סיפרה לי שיאיר, שפרש לא מזמן משירות במשרד החוץ, עושה את הקופסה הזאת ועוד. מיד ידעתי שאני רוצה לעשות משהו משותף איתו – לא ידעתי בדיוק מה, אבל פגשתי אותו באיזו פתיחה של תערוכה של שנקר והצעתי לו לעשות משהו יחד. הוא מאוד שמח על הרעיון ואז פניתי לקום איל פו והצעתי להן שנתארח בבית בנמל (ממש סגירת מעגל מבחינתי)

Yuval:

כלומר, הביחד הוא רק תצוגה או שיש משהו ממך בקופסאות ומשהו ממנו בחולצות?

Maya:

אני חושבת שיש משהו משותף בדרך הפעולה של הפירוק וההרכבה וגם בצבעוניות. מה שמשותף ממש הם כמה תיקים שהכנו שעשויים מג׳ינס משומשים עם עיטור גולגלות של יאיר.

Yuval:

נייס! לפני שמסיימים, בואי נדבר תכל׳ס: איפה ומתי אפשר לקנות, וכמה עולה?

Maya:

ובכ ן- מסיבת ההשקה החגיגית תהיה ביום רביעי ה-14/5 החל מ-19:00 בבית בנמל תל אביב של קום איל פו, שם נמכור את החולצות ואת הקופסאות המעוטרות. המכירה תמשיך בחמישי-שישי-שבת בשעות הפתיחה של החנות. כולם מוזמנים! אה, המחירים נעים בין 350-650 ש״ח

Yuval:

לדעתי ביום חמישי כבר לא יהיה מה לקנות

Maya:

כמו שאומרים באיטלקית – Magari, שהמילון מפרש את זה – מי ייתן, לו יהי!

Yuval:

יאללה יאללה. תודי שיש כמה חולצות שאת מתה שלא יקנו וישארו שלך

Maya:

ברוררררר! אבל זה גם ממש יעשה אותי גאה ומאושרת לראות אנשים שאני אוהבת לובשים אותן.

Yuval:

לגמרי!

mayaadika6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. Orit Freilich

    Dear Maya and Sivan and the on and only David-
    My heart belong with this lovelty beutiful sustainable project
    🙂

  2. יעל

    הייתי היום בחנות קום איל פה בנמל. ממש לא התרשמתי מהחולצות.הן נראות כמו גיבוב חסר טעם . מה הקטע עם הדוגמנית קייט מוס,מה היא קשורה. המטרה לשוות לחולצות יופי,דרכה? קייטט משדרת רזון חולני,מראה אנורקטי,שלא לדבר על שימוש בסמים. יכולת למצוא דוגמנית יותר בעייתית ודיספונקציונאלית.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden