כל מה שחשוב ויפה

איור עכשיו. מפגש 95: שירה ברזילי

כשמאיירת האופנה שירה ברזילי (בת ה־32) החלה את הלימודים במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, היה בה משהו יוצא דופן לעומת שאר הסטודנטים: היא הייתה בת 17! ״גדלתי בארצות הברית במרילנד ולמדתי בתיכון יהודי פרטי שהתוכנית שלו הייתה, שבשנה האחרונה הבוגרים באים לעשות סמסטר אחרון בקיבוץ בארץ. מכיוון שאני ישראלית הם פשוט הציעו לי לסיים את הלימודים מוקדם יותר״, היא מספרת.

״סיימתי את התיכון וחזרנו ארצה. התפנתה לי שנה וההורים שאלו אותי מה אני רוצה לעשות. אמרתי שאני רוצה ללמוד עיצוב אופנה בשנקר, כמו כל ילדה בת 17… הלכתי לבחינות ואני לא אשכח איך לאה פרץ וכל הסגל הסתכלו עלי ושאלו אותי מה את עושה פה. כנראה שהייתי נורא שאפתנית וחדורת מטרה: אמרתי שאני הולכת להיות מעצבת אופנה, שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים ושהגיל לא משנה. התקבלתי. אני הכי צעירה שלמדה בשנקר, נראה לי עד היום…״.

לאחר שנת לימודים אחת התגייסה ברזילי לצבא וחזרה לאחר שנתיים לשנקר, שם סיימה את הלימודים ב־2005. מאז היא מתמקדת בתחום איור האופנה ובמקביל להיותה עורכת גרפית במגזין גו סטייל, היא יצרה את Koketit, דמות מאויירת שמשמשת כפלטפורמה לבלוג אופנה ב-xnet, למותג קעקועים זמניים, ולשיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות כמו H&M ורוברטו קוואלי, וחברות מקומיות כמו קסטרו, רנואר, קניון האופנה של גינדי, ערוץ האופנה ועוד. בנוסף יהיה אפשר לפגוש בעבודות שלה בשבוע האופנה חולון 2014 שיתקיים בחודש הבא, אבל על זה עדין מוקדם מלספר.

צילום: זוהר שטרית

צילום: זוהר שטרית

״אחרי שסיימתי את הלימודים התחלתי לעבוד אצל מעצבת אופנה והבנתי שההבטים הפרקטים של התחום פחות מדברים אלי. התהליך של עיצוב אופנה, ללכת ולתפור בדים, הרגשתי שזה לא אני. נכנסתי למשבר ומכיוון שהייתי צעירה נורא, החלטתי לנסוע מכאן. גרתי בלוס אנג׳לס במשך שנה ובמהלך כל הביקורים בגלריות, במוזיאונים ובחנויות הספרים הענקיות נחשפתי לתחום איור האופנה, שתמיד אהבתי וחלמתי עליו, אבל לא ידעתי שהוא קיים ושיש מקצוע כזה. אז הבנתי שזה המקום שלי.

״חזרתי לארץ והתחלתי לעבוד בזה קצת, פרילאנס, איורים פה ושם לכל מיני מעצבים, ומגזין ׳את׳ שנתנו לי את ההזדמנות הראשונה לעשות הפקת אופנה מאויירת שלמה. ממש במקרה התקבלתי להיות מעצבת גרפית במגזין גו (כיום גו סטייל), ומהר מאד מצאתי את עצמי שם והתחברתי למקום. אחרי שנה וחצי / שנתיים נהייתי העורכת הגרפית של המגזין, ותוך כדי המשכתי לעשות פרויקטים באיור אופנה״.

shirab2

״תוך כדי עבודה פתחתי את הבלוג ב־xnet. קוקטית היא מילה בצרפתית שהפירוש שלה הוא גנדרנית. זו דמות שאני מציירת בכל ספרי הסקיצות שלי מזה שנים, והחלטתי לשים אותה בפרונט, לתת לה שם ולבנות לה אופי ואישיות. ככה נהייתי בלוגרית שמזמינים אותה לאירועים והשקות, ודרך הבלוג יצרתי מערכת יחסים עם תעשיית האופנה הישראלית, פתחתי פתח לעולם התקשורת של עולם האופנה. היום הבלוג הוא משהו כל כך חשוב מבחינתי, זה כרטיס הביקור שלי. פעם היו מסתובבים עם כרטיסי ביקור מודפסים, היום המדיה החברתית היא כרטיס הביקור שלך.

״עם הזמן התחלתי לצלם ולהעלות לאינסטגרם את האיורים שאני מציירת במקום תמונות של עצמי ושל החיים שלי. ראיתי שזה יותר מעניין, יותר יחודי, שאני מקבלת הרבה יותר לייקים על האיורים שלי. כל העניין של אינסטגרם, פייסבוק והבלוג יצר פתח לעוד עבודות, לחשיפה גדולה יותר, והדמות של קוקטית הלכה והתפתחה להפקות אופנה גדולות יותר, כמו לדוגמה הפנייה שקיבלתי ממש לא מזמן מ־H&M, שביקשו להפוך את קוקטית לפרנזטורית של קולקציית הקפסולה שלהם, concious denim. בנינו קונספט וכל חלון הראווה בעזריאלי הוא היום ציורים שלה. זו פאשניסטה מאויירת, יש לה חיים משל עצמה, והיא חיה יותר טוב ממני… היא נהנית מהחיים ואני מתפעלת אותה מאחורי הקלעים״.

shirab3 shirab4

״הרעיון לאייר ולמכור קעקועים זמניים צץ לפני שנה ביום ההולדת של האחיין שלי. אמא שלי קנתה את הקעקועים של הילדים בשוק. הדבקתי על עצמי אחד ונורא התלהבתי, כי לי אין קעקועים, אבל הוא היה כל כך מכוער שעשיתי אחד ועוד אחד והחלטתי לעשות קעקועים יפים משל עצמי ולשווק אותם לקהל מבוגר יותר. לקח לי שנה עד שהם יצאו לאוויר העולם, התחבטתי בכל ההשלכות של להקים עסק, אבל זיהיתי שזה הולך להיות טרנד היסטרי. כשדיברתי עם אנשים הם לא כל כך הבינו מה אני רוצה מהחיים שלהם.

״כל הקונספט הוא לייצר קעקועים טרנדים שמדמים קעקועים אמיתיים ויחסית פשוטים. אני מאמינה בפשוט, הרבה פעמים אתה רואה אנשים שהולכים לקעקע את עצמם והם נורא מסתבכים כי זה נשאר על הגוף לנצח והם נורא רוצים שתהיה לקעקוע משמעות אז הם הורסים את הערך הוויזואלי של הקעקוע כי הם רוצים שהוא יכלול יותר מידי דברים. בקעקוע זמני אתה יכול לא לחשוב על המשמעות ולהתפרע. אתה יכול לשים אננס על הצוואר וזה בסדר, זה יירד עוד שבוע. זה מאפשר לך לבטא את עצמך, לשחק, כמו להחליף טבעות ושרשראות. בעתיד אני רואה את קוקטית מתפתחת לעוד מוצרים: צלחות שכבר יש, פאטרנים, מיתוג של הדמות, מחברות. השמים הם הגבול״.

shirab5

״בארץ, איור אופנה הוא סוג של ׳בליינד ספוט׳ בין עולם האופנה לעולם האיור. משום מה שני העולמות לא מתחברים. עולם האיור נורא מרוכז בעצמו, ובתי הספר מכוונים למקומות אחרים. עולם האופנה יותר פתוח, אני חווה את זה על בשרי, מעצם היותו תמיד מחפש את הדבר הבא, השונה. בגלל שבאתי מאופנה וגדלתי על איור החיבור נראה לי נורא טבעי.

״אני חושבת שעולם האיור קצת נרתע מעולם האופנה, ועולם האופנה גם הוא סגור בתוך עצמו במובן מסוים. החיבור הוא כמו יהודים אמריקאים שפוגשים ישראלים… יש מחסום שפה. אמרו את זה מאיירי אופנה לפני: איור זה הרי משהו כל כך ישן שהוא כבר חדש. כל המגזינים הציגו בעבר איורים, כל השערים של ווג היו מאויירים לפני הצילום. איור אופנה היה מדיום מאד מפורסם בתחילת המאה, ורק בשנים האחרונות הודות לרשתות חברתיות ולבלוגים יש של רנסנס למאיירי אופנה בכל העולם.

״היום יש מבחר גדול של מאיירי אופנה בעולם ולכל אחד יש את הסגנון שלו, את השפה שלו. הבעיה היא שרוב האנשים מעדיפים ללכת במסלולים קיימים אבל לאיור אופנה אין מסלול בארץ, ואתה די צריך לפלס לעצמך את הדרך וזה די מרתיע אנשים. כשחזרתי מאל-איי הבנתי שאני אהיה זו שאצטרך לפלס את הדרך, להגיע לאנשים שמושכים בחוטים ולתקשר עם העולם כדי שזה יקרה״.

פוסט זה פורסם כהמשך למחקר על התערוכה אומת האיור וכחלק מהעבודה לקראת שבוע האיור 2015. בלינק אפשר למצוא את כל הראיונות שהתפרסמו עד כה.

shirab7

shirab8 shirab6

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden