כל מה שחשוב ויפה

מחשבות על נעליים: ערב השקה

פורטפוליו News: ביום חמישי ה-30 באוקטובר בשעה 19:0 יתקיים בבית בנימיני ערב ההשקה של הספר ״מחשבות על נעליים״. הספר הוא אסופת מאמרים שיצאה לאור בהוצאת בצלאל ורסלינג, בעריכת גל ונטורה, אורי ברטל ועינת לידר מהמחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל. במהלך הערב יתקיימו ההרצאות הבאות: ד״ר אליה ברטל – ״ג׳וליה רוברטס והנעליים של פרויד – מחשבות מותרות״ ופרופ׳ עזרי טרזי – ״טכנו רוקוקו והמהפכה השלישית של תעשיית הנעליים״.

צילום: ארכיון בצלאל

ליה מיזרב. צילום: ארכיון בצלאל

אסופת המאמרים מציגה סקירה של תפקידן ההיסטורי, הפוליטי, החברתי, התרבותי, האתנוגרפי, התקשורתי והכלכלי של הנעלים. נעלים, ככל מוצר אופנה, אינם רק מוצר פונקציונאלי אלא מהווים אלמנט סמיוטי המצביע על מסומנים אחרים כדוגמת קונספטים, רעיונות ואידיאולוגיות. לאורך ההיסטוריה נעליים היוו תמיד חלק מכינון זהויות וגבולות סוציו-אקונומיים ומגדריים, והעידו על מעמדו הכלכלי-חברתי, על העדפותיו התרבותיות ולעיתים אף על המיניות של האדם הנועל אותן. באמצעות המיתוסים, הסיפורים, הסרטים והאמנות הפכו הנעלים לאובייקט התשוקה האולטימטיבי וסמל לפטישיזם, וככזה הן נוגעות, מעוררות ומפעילות אותנו רגשית. אך אובייקט זה, שמיוצר, נמכר, נלבש או ננעל כפרקטיקה יום-יומית, מתפקד גם כסימן בעל כוח המייצר רעיונות חברתיים, ומפעיל מחד גיסא תהליכים כלכליים ומאידך גיסא תהליכים פוליטיים חדשים הנוגעים בסוגיות של מגדר ומיניות.

האסופה מבוססת על הכנס ״של נעליך מעל רגליך: נעליים בתרבות החזותי״, שנערך בבצלאל במאי 2013 במשותף על ידי המחלקה להיסטוריה ותיאוריה והמחלקה לצורפות ואופנה.

בית בנימיני רח׳ העמל 17, תל אביב. הכניסה חופשית.

מחשבות על נעליים הזמנה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden