כל מה שחשוב ויפה

האנימציה הישראלית הבינה שהיא לא חייבת להיות ״כייפית״ כדי שיתייחסו אליה

אפתח בווידוי קטן. למרות האהבה שלי לאיור, המסע שעשיתי עם התחום בשנתיים האחרונות, היוצרים שהכרתי, הראיונות שפרסמתי, וכן הלאה – יש תחום אחד שקשור אליו בדרך כזו או אחרת, שלא הצלחתי להתחבר אליו כמו שרציתי: אנימציה. אולי בגלל שאני מגיע מהעיצוב הגרפי הקלאסי, אולי בגלל הקושי להתיישב ולהתמסר למסך בזמן שיש כל כך הרבה גירויים מסביב, ואולי בגלל שבתי הספר שמלמדים את התחום עדין לא פיצחו את האופן שבו צריך להציג את עבודות הבוגרים. ואולי כי כמעט אף אחד לא כותב על זה כמו שהייתי רוצה לקרוא על זה.

ולמה אני מספר את זה? כי אולי יש תקווה. תכירו את מונפש, אתר עצמאי ולא מסחרי שהוקם על ידי יוני שלמון, חן חייפץ ודניאלה קופלר כדי לשמש מגזין ובמה לחשיפת אנימציה ישראלית. ביקשתי מקופלר לספר על הרציונל שמאחורי האתר, על התוכניות לעתיד ובהזדמנות זו גם להגיד כמה מילים על היצירה המקומית. כמי שטוען כל הזמן שתחום שלא מציגים אותו ולא כותבים עליו נמצא בבעיה, אני שמח שהשלושה הרימו את הכפפה ומקווה שהם לא יפלו במקום הכי קשה בתחום הכתיבה – ההתמדה.

בושמת אגיוף ואלון זיו. בראש הפוסט: קובי ווגמן

בושמת אגיוף ואלון זיו. בראש הפוסט: קובי ווגמן

Yuval:

הי דניאלה

Daniella:

יובל! מה נשמע?

Yuval:

לא רע בכלל. ואת?

Daniella:

סבבה לגמרי. עוד שניה מסיימת להכין קפה מס' 3 והיד עוד נטויה… (-:

Yuval:

אני מבין שלמרות שיום ראשון רק התחיל לא משעמם אצלך

Daniella:

משעמם זו לא מילה שנמצאת בלקסיקון שלי. תזכיר לי מה זה?

Yuval:

הבנתי אותך. שנעבור לברכות? מזל טוב על האתר החדש!

Daniella:

תודה רבה! (דרך אגב, יש מצב שתיכף תצטרף אלינו חן, השותפה השלישית)

Yuval:

בכיף. תספרי באמת מי עומד מאחורי האתר מה פתאום הוא נולד עכשיו?

Daniella:

הנה חן! אז מי אנחנו – יוני שלמון, חן חייפץ ואני. שלושה אמני אנימציה, בוגרי בצלאל משנים שונות.

Yuval:

מתי סיימתם פחות או יותר? ומה כל אחד עושה, ככה בכמה מילים?

Daniella:

יוני הוא הותיק בינינו – סיים ב-2006. אני סיימתי ב-2011 וחן ב-2012. יוני הוא ראש המחלקה לאנימציה במנשר; אני בימאית אנימציה ומאיירת, פרילנסרית וגם עובדת על קו פרודוקציה ישראלית-גרמנית בהתהוות; וחן היא אנימטורית פרילנסרית וגם צלמת מדהימה.

Yuval:

אז מה פתאום אתר?

Daniella:

התחלנו לעבוד על האתר לפני כמה חודשים, כשהבנו שבעצם אין אף אחד שכותב על אנימציה. יש והיו כמה אנימטורים כותבים, יוני ביניהם, אבל הם פונים תמיד לקהל האנימטורים, לפורום הסגור של אנשי המקצוע. המטרה שלנו היא להוציא את האנימציה מחוץ לקהל הזה, לכל מי שמתעניין באנימציה וגם למי שלא יודע שהוא מתעניין באנימציה.

Yuval:

על פניו רעיון מעולה! באמת. את יכולה לתת כמה דוגמאות לתכנים שכבר קיימים באתר (עם לינקים) שבאים לענות על הצורך הזה?

Daniella:

בוודאי. בפן החדשותי, למשל, נסקר דברים שקורים בענייני אנימציה מתחת לרדאר כמו הסקירה הזו שכתבנו על התכנית שהיתה לפסטיבל חיפה. בפן של כתבות העומק, אנחנו רוצים לספר על סרטים שמעניינים אותנו במיוחד, ונבקש מהיוצרים גם לספר על איך הם הפיקו את הסרטים שלהם – לדוגמא בכתבה הזו על אילוזיה. בעתיד אנחנו מתכננים גם ראיונות עם אנימטורים, בימאים, אנשי ארט וכל העוסקים במרץ בתחום.

אוריה נאה ואודי אסולין

אוריה נאה ואודי אסולין

Yuval:

מעניין אותי מהצד שלך, או שלכם, איך אתם מסבירים שאין כמעט מי שכותב על התחום? הוא הרי סופר פופולרי

Daniella:

זו שאלת מיליון הדולר. איכשהו, האנימציה התקבעה בתור תחום לילדים, או תחום פרסומי, אבל לא כמדיום אמנותי וגם לא ממש כז׳אנר לגיטימי של קולנוע. היא איכשהו הצליחה ליפול בין הכיסאות של קולנוע – שיש הרבה אנשים שכותבים עליו, ועיצוב.

Yuval:

קצת מזכיר לי את תחום האיור

Daniella:

חן אומרת שגם כשהתחילו לצלם, בתחילת ההיסטוריה של התחום, אף אחד לא התייחס לצילום כאמנות עד שעבר מספיק זמן והוא ביסס את מעמדו כז׳אנר אמנותי עצמאי. אנימציה בהחלט מזכירה את האיור, הם סוג של אחים. מה שחשוב לדעת בקשר לאנימציה הוא שההפקה שלה לוקחת הרבה יותר זמן ומשאבים מאיור.

Yuval:

זה נכון… מה אתן יכולות להגיד על סצינת האנימציה המקומית? אני מודה שאני לא מספיק מכיר כמו שהייתי רוצה

Daniella:

קודם כל שהיא מעולה. מגוונת, מעניינת, מתעסקת במון נושאים, ואחת לכמה שנים – יש קפיצה אדירה באיכויות ההפקה שלה בארץ. זה מאד מרשים בעינינו. יש המון סרטי גמר שיוצאים – סרטי סטודנטים, אבל הרבה פחות הפקות עצמאיות של סרטים שיוצאים אחרי שאנשים מסיימים ללמוד, לצערנו. ויש עליה הולכת וגדלה בפרסומות שנעשות בז'אנר הזה.

Yuval:

ומבחינת התוכן והסיפורים? יש משהו מאפיין את המקום? יש כזה דבר אנימציה ישראלית? כלומר, לא האם עושים פה אנימציה, אלא מה משותף למה שנעשה פה?

Daniella:

אם בקולנוע הישראלי היתה מגמה לעסוק במקומי ויש נטיה לנסות להשתחרר מזה עכשיו, איכשהו באנימציה זה קצת הפוך: תמיד היתה נטיה לעסוק באוניברסלי. בתקופה האחרונה יותר ויותר סרטים עוסקים גם ביחס לדת, לפוליטיקה, נושאים חברתיים. האנימציה הישראלית התחילה להתייחס לעצמה ברצינות קצת בשנים האחרונות. להבין שהיא לא חייבת להיות ״כייפית״ כדי שיתייחסו אליה.

אנחנו גם מאד בעד הכיף, כמובן! שלא יצטייר אחרת… (:

Yuval:

ומבחינת אסתטיקה? לוק כללי? האם אפשר להבחין בהיעדר תקציבים? האם העידן הדיגיטלי מכתיב אסתטיקה בתחום?

Daniella:

לאו דווקא. כמו בכל תחום, יש אופנות. בסרטי סטודנטים דווקא יש גיוון עצום, ויש יוצרים שיש להם כתב יד מאד מאד ברור שהולך איתם לאורך כל הדרך. בפרסומות, אם כבר, יש הרגשה שהתקציב או העדרו יקבעו את האסתטיקה. לי אישית יש הרגשה שכמו בהרבה תחומים, ליוצרים בישראל יש דרכים משל עצמם לגוון ולהיות מסוגלים למצוא פתרונות מאד יצירתיים בתקציבים נמוכים.

עומר בן דוד

עומר בן דוד

Yuval:

מה אם כך האופנה היום?

Daniella:

עכשיו נשב ונתווכח פה שעות אם מושן-גרפיקס הם אופנה וטרנד או לא…אין לנו תשובה חד משמעית…זה קצת תלוי במוסד הלימודים. טוב, הסכמנו שיש עליה בשנה האחרונה באנימציה קלאסית… ושסטופ מושן אף פעם לא באופנה ותמיד נשאר באופנה…

Yuval:

לא נתווכח. שאלה אחרונה: יש לכן רעיון איך אפשר לפתור את עניין תערוכות הבוגרים בתחום? כי זה תמיד משהו בעייתי, כל כך הרבה סרטונים, תנאי צפייה לא מוצלחים, קוצר זמן וכן הלאה

Daniella:

אנחנו לגמרי מסכימים. בשביל זה אנחנו כאן. אנחנו מקווים ליצור אתר שיהיה המקום אליו תגיע כשאתה רוצה לראות מה נעשה כאן בתנאים נוחים, בבית! מאחר שהמגמה היא להעלות את הסרטים לרשת, אחרי שהם מסיימים סבבי פסטבלים ואפילו לפני – הרעיון הוא ללכוד אותם, לטובת הקהל. להראות מה מגניב ביצירה הישראלית, ומי האנשים שעשו אותה. התפיסה שלנו אומרת שכדי שהקהל יבין איזה אוצרות יש לו ביד, הוא באמת צריך להיות מסוגל להגיע למקום שיתן חוויית צפיה מסודרת יותר, נגישה יותר, עם הסברים וכלים לחקור את המדיום יותר לעומק. אנחנו באמת חושבים שברגע שתיווצר מודעות לז'אנר – הקהל ירצה עוד.

Yuval:

סבבה. משהו חשוב נוסף להגיד לפני שמסיימים?

Daniella:

כמו כל האנימטורים, שאגב כמעט תמיד עובדים בצוותים – אנחנו אנשי קהילה מובהקים: אנחנו נשמח להשתתפות הקהל מכל סוג. אנחנו מאד מזמינים אנשים לשלוח לנו סרטים שהם יצרו או ראו ורוצים לדבר עליהם, לשאול שאלות, ליצור קשר. אנחנו פתוחים לשיתופי פעולה. (:

Yuval:

אחלה. מבטיח לעקוב!

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden