כל מה שחשוב ויפה

גפילטערמה: מקדש הגפילטע פיש החד-פעמי של רוני לוית

״נכון שכשאומרים ׳אוכל פולני׳ חושבים מייד על גפילטעפיש?״, שואלת המעצבת רוני לוית. ״ובכן, בעבור שבוע האוכל הפולני זה הרגיש חסרון… האם רק גפילטע פיש זה מטבח הפולני? הרי יש היום סצנה קולינרית מדהימה בווארשה, והאוכל הפולני הוא כבר ממש לא קציצה אפורה בלי טעם. אבל… הקציצה הזו כל כך אהובה, כל כך שנואה וכל כך ציורית. המנה הזו מחזיקה בתוכה קונוטציות וסמלים רגשים רבים, עד שהיא הפכה לאייקון ובכך ייתרונה״.

gefilterama

כך נולד גפילטערמה – מקדש גפילטע פיש חד-פעמי – נסיון לחגוג את המהות של הגפילטעפיש ולרכב על גל הרגשות שהוא מעורר. לוית, ביחד עם, הפסאז׳ והמכון הפולני, חברו יחד כדי ליצור בשבוע האוכל הפולני 2014 מסעדת פופ-אפ חד-פעמית של גפילטע פיש. במשך חמישה ימים יהפוך הפסאז׳ באלנבי 94 בתל אביב, למקדש גפילטע פיש: בכל יום יוגש במקום תפריט מיוחד שיככבו בו מיני גפילטע מסורתיים וחדשניים; על קירות הבר תוצג תערוכת מחווה לדג ולגלגוליו; ואמנים ומעצבים נוספים – כמו זאב אנגלמאיר, נועם לווינסון ויואב גתי – ימכרו במקום מיני מזכרות גפילטע משובבות עין ונפש.

roni_04

״אני חובבת אוכל וחובבת סבתות״, מוסיפה לוית, ״וגפילטעפיש אני אוכלת בשמחה (רק אם סבתא שלי הכינה אותו כמובן). אבל האהבה אליו בכלל באה מההרגשה שלמרות שאני ישראלית לגמרי עם סושי וסביצ׳ה וחריימה וכל דגי העולם, אני עדיין לא רוצה להפרד מהעולם שסבא וסבתא שלי השאירו מאחור, כי זאת לא אני שביקשתי להתנתק ממנו. אני רוצה לשמור ממנו קצת, אולי ממש ממש קצת.

״הגפילטע, שה-ע׳ היידישיית בשמו כבר עושה צליל של איכס בפי רבים, בעיניי הוא לא רק סופר פוד, הוא סופר אימג'! אליפסה עם עיגול, אפור עם כתום. זה לוגו! המאכל כבר מיתג את עצמו. וזו התערוכה – מחקר על אוכל שהוא סמל, אליפסה על עיגול״.

roni_03

התערוכה היא מחווה לדג האהוב/שנוא שנועדה, ברוב כבוד וחיבה, לייצר חגיגה ממהותו החשובה/נלעגת. התוצרים מייצרת פירוק והרכבה קונספטואליים של המאכל ועולם הדימויים שנקשר בשמו (כולל ביטויים ביזאריים במיוחד שלו), תוך שימוש בצורתו האייקונית והתייחסות למושגים שהוא מסמל – יהדות, גלותיות, מטבח אשכנזי, צנע, הקרע העדתי ועוד.

גפילטערמה, 4-30/12, בין השעות 17:00-23:00
פתיחה: 29/11 בין השעות 17:00-20:00
פסאז׳, אלנבי 94, תל אביב

roni_07

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. רועי

    מהפרויקטים היפים שנראו פה!

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden