כל מה שחשוב ויפה

כנס התחדשות עירונית - למי ולמה?

פורטפוליו News: ״כנס התחדשות עירונית – למי ולמה?״ יתקיים ביום רביעי ה-10/12 בין השעות 15:30-19:30 בבית הנסן (רחוב גדליהו אלון 14, ירושלים). במסגרת הכנס, שייערך ביוזמת התכנית לתואר שני בעיצוב אורבני בבצלאל ועמותת ״במקום- מתכננים למען זכויות תכנון״, יוצג דו״ח ״התחדשות עירונית – היבטים חברתיים בתכנון״.

התחדשות עירונית

נחיצותה וחשיבותה של התחדשות עירונית המאפשרת שיקום של מתחמים וותיקים והחייאת מרכזי ערים אינה שנויה במחלוקת, והיא אחד הנושאים המדוברים ביותר בארץ ובעולם בתחום התכנון. אלא שבישראל מתמקדות הרשויות בציפוף המרחב העירוני הקיים על ידי תוספת של יחידות דיור, בעיקר על ידי תכניות פינוי-בינוי, המאופיינות בבעיות חברתיות רבות. תכניות אלה עוסקות בהריסת דירות קטנות ודיור זול קיים, ובנייה של דירות גדולות ויקרות יותר. כך הן עלולות להביא לדחיקה של הדיירים הקיימים אל מחוץ לשכונה המתחדשת בניגוד לרצונם, ולעודד כניסת דיירים אמידים יותר במקומם – תהליך הידוע בשם ג׳נטריפיקציה.

דו״ח ״התחדשות עירונית – היבטים חברתיים בתכנון״ נכתב על ידי אדריכלית מעמותת במקום, לאורך כשנה וחצי של מחקר מקומי ובינלאומי ועבודה עם תושבים בשכונות המיועדות להתחדשות עירונית. את הדו״ח תציג ד״ר יעל פדן בכנס שיעסוק בהמלצות לגיבוש מדיניות תכנון חברתית שתביא לביצוע התחדשות עירונית בראייה חברתית. לצד הדו״ח יוצגו פרויקטים סטודנטיאליים מטעם התכנית לתואר שני בעיצוב אורבני ומטעם המחלקה לאדריכלות בבצלאל. הפרויקטים שיוצגו ימחישו התחדשות עירונית וידגימו דרכים אפשריות להתמודדות עם סוגיות של אי-צדק חברתי ואי-שוויון בתחום הדיור מחד, ולגיבוש פתרונות תכנוניים אלטרנטיביים מאידך.

לצד הדו״ח תשיק עמותת במקום את זכותון פינוי בינוי, חוברת שנועדה להציג בפני התושבים מידע מסודר ובהיר על תכניות פינוי בינוי, על האפשרויות הניצבות בפני התושבים ועל השאלות החשובות שכל דייר ודיירת צריכים לשאול את עצמם כאשר תכנית לפינוי-בינוי מקודמת בסביבת מגוריהם. הזכותון מופץ ללא עלות וניתן להשגה בגרסה אלקטרונית ומודפסת.

הדו"ח, שתציג ד״ר פדן, כולל המלצות עקרוניות לשינוי יסודי, מושכל ואפשרי של מדיניות, המוכתבת גם מראייה חברתית. לצד פרק ההמלצות העקרוניות שמימושן מחייב תהליך ארוך טווח, מציג הד"וח, גם שורה של המלצות מעשיות ומידיות שמציגות דרכים אפשריות לשיפור המסלולים הקיימים להתחדשות עירונית.

בבסיסו של שינוי המדיניות המתבקש, ממליץ הדוח על תסקיר חברתי שיקדים כל פעילות תכנונית, יבדוק את מצבה הסוציו-אקונומי של האוכלוסייה הקיימת וימפה את צרכיה בפרמטרים שונים (ולא בפרמטר הכלכלי בלבד). התסקיר החברתי הנדרש יהווה בסיס לגיבושם של פתרונות תכנוניים הולמים. שינוי המדיניות יחייב גם שינוי בגישה למימון הפרויקטים האלה, שידרשו מימון ציבורי. יחד עם זאת מצביע הדו״ח על כך שהפחתת עוצמתו של השוק תאפשר לשחקנים אחרים להתבטא, ובראשם התושבים הקיימים.

הנחת היסוד של ההמלצות המעשיות היא כי גם במצב הנוכחי, בו פרויקט התחדשות עירונית אמור להתבצע במימון יזמי בלבד, פרויקטים שאינם קיצוניים ברמת השינוי יהיו ידידותיים יותר לתושבים הקיימים ויפחיתו את רמת הג'נטריפיקציה. זאת בין אם על ידי ציפוף מתון יותר של הבינוי המוצע או על ידי מתן פתרונות מעשיים שיגובשו בעקבות לימוד הצרכים של התושבים הקיימים ובשיתופם.

תוכנית הכנס:

15:30 התכנסות

16:00 הרצאת אורח:

Prof. Dr. Philipp Misselwitz, Chair of Habitat Unit at the Institute of Architecture of the Technische Universität Berlin
Coproducing the urban: New approaches towards building resilient cities

17:00-17:15 הפסקה

17:15 השקת דוח התחדשות עירונית – היבטים חברתיים בתכנון – אדריכלית ד״ר יעל פדן מעמותת במקום – מתכננים למען זכויות תכנון

17:45 פאנל מגיבים לדו"ח בהשתתפות:

  • פרופ' פנינה מוצפי-הלר מאוניברסיטת בן גוריון
  • מר מייק לייטר, תושב שכונת עיר גנים
  • גב׳ שולמית גרטל, מנהלת תחום היבטים חברתיים בתכנון ובניה במשרד הרווחה והשירותים החברתיים.

 

18:15-18:30 הפסקה

18:30 הצגת פרויקטים של סטודנטים:

  • פרויקטים במסגרת התכנית ללימודי תואר שני בעיצוב אורבני בבצלאל
  • פרויקטים במסגרת המרכז המשותף לצוות התחדשות עירונית של מנהל קהילתי יובלים ולמחלקה לארכיטקטורה בבצלאל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden