כל מה שחשוב ויפה

אורי גרשט. ״רסיסים״

פורטפוליו News: ״רסיסים״, תערוכת יחיד של אורי גרשט, זוכה פרס הקרן ע״ש נתה דושניצקי־קפלן (2014), תפתח ביום שישי ה-12/12/2014. אוצר: ד״ר דורון לוריא.

אורי גרשט-השתקפויות, מראות איחוי J03 , 2014

אורי גרשט. השתקפויות, מראות איחוי, 2014

בתערוכה בוחן גרשט את גבולות הצילום ומאתגר את מגבלותיו הטכנולוגיות, תוך שהוא נוגע בשאלות יסוד אודות תפיסה אופטית, תפיסת הזמן והיחס בין הדימוי הצילומי למציאות. מוטיב מרכזי בעבודתו הוא השילוב בין חורבן לבין אסתטיקה של יופי ופריחה, לעיתים אפילו הרס מרהיב בצורה עוצרת נשימה.

נקודת המוצא של גרשט היא ציורים של זרי-פרחים באגרטל של יאן ברויגל האב מהמאה ה-17. גרשט ראה אותם במוזיאון לתולדות האמנות בווינה ונמשך לניגוד שבין התחושה הריאליסטית המדויקת שהם מייצרים, לבין העובדה שמדובר במציאות דמיונית, בלתי אפשרית: הפרחים הללו פורחים בעונות שונות של השנה, בארצות וביבשות שונות, ולכן האמן לא יכול היה פשוט לשבת מול האגרטל ולצייר את הפרחים שבו. ציורים אלה של ברויגל (אחדים הוצגו במוזיאון תל-אביב בתערוכה ״כולם היו בניו – שושלת ברויגל״) – יוצרים רגע אוטופי, שבו יש כביכול פריחה אינסופית. אבל פרחים אלה, שחייהם קצרים במיוחד, נידונו כידוע לפריחה ולאחריה לנבילה הבלתי נמנעת. כך גם חיי אנוש, להם משמשים פרחים אלה אלגוריה.

את המציאות הכוזבת הזאת, של הפריחה המלבלבת בעיצומה, בחר גרשט להקצין, כשייצר בסטודיו שלו זרי פרחים ״בסגנון ברויגל״, ואז הטמין בתוכם מטעני-דינמיט זעירים ופוצץ אותם לרסיסים, תוך שהוא מתעד את התהליך באמצעות מצלמות HD (חדות גבוהה), במהירות בלתי-נתפסת של 2,500 פריימים בשנייה.

אורי גרשט-השתקפויות, מראות שווא E01    2014

אורי גרשט. השתקפויות, מראות שווא, 2014

בשלב הבא, החל גרשט ליצור פרחים מלאכותיים, כחיקוי מדהים ומושלם לפרחיו של ברויגל. מסביבם בנה קירות-מראה. הפעם לא הפרחים הם שפוצצו, אלא המראות ושוב תועד כל התהליך בווידאו וב״צילומי סטילס״. הוא בחר להשתמש בעדשות מיוחדות שהגדילו את אפקט ההשתקפות ויצרו מצבים של חוסר ודאות לכאורה. כך נוצרו אינספור התפוצצויות, השתקפויות ונקודות מבט קליידוסקופיות של צבע וצורה, שאפילו ליוצר אין שליטה מלאה עליהם. התוצאות, בשני המקרים, כורכות יופי וקטסטרופה זה בזה ועוסקות בשאלות של טבעי ומלאכותי, שבריריות ומוות, מניפולציה, דברים שהעין אינה מספיקה לתפוס.

בתערוכה יוצגו סרטי-וידאו של התפוצצויות הפרחים והמראות בסלואו מושן לצד צילומי-ענק של ההתפוצצויות. בנוסף מוצגות תמונות של אולד מאסטרס – אגרטלים עם פרחים, שאיתן גרשט מתכתב.

אורי גרשט-פרחים מתפוצצים 01- 2008

אורי גרשט. פרחים מתפוצצים 01, 2008

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden