כל מה שחשוב ויפה

מעט מן החומר: מפגש לא קונבנציונלי בין אור וחומר

פורטפוליו News: התערוכה ״מעט מן החומר - מפגש לא קונבנציונלי בין אור וחומר״, תציג פרשנות של מעצבים צעירים על אור וחומר בגופי תאורה ומאור שעיצבו במו ידם. התערוכה, שתיערך בשיתוף עמותת לצאת מהקופסא, תיפתח ביום חמישי 18.12 בנווה שכטר, תל אביב

בין המציגים בתערוכה:

כרם קמינסקי – גופי התאורה DUETS
בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון. מאז הקמתו מתמקד הסטודיו בעיקר בעיצוב של גופי תאורה ייחודיים המיוצרים בסדרות קטנות. הסטודיו שם לו לדגש ערכי אסתטיקה גבוהים, חוש הומור ורגש כאבני יסוד ביצירה. גופי התאורה הנחלקים לשתי סדרות, עשויים ברובם מעץ ומכילים לעיתים חלקים הנעשים בעבודת יד. השימוש בחומר כלשהו כפילטר לאור המופץ דרכו, מקנה לגופים את אופיים הייחודי ומהווה את מקור ההשראה המרכזי בגופי התאורה. סדרת גופי התאורה מייצרת דיאלוגים שונים בין עץ גושני המתפקד כגוף המנורה, לבין יריעת הפורניר המתפקדת כאהיל. היריעה הדקיקה והאלסטית של הפורניר מושחלת דרך חריץ בגוש העץ המקבע את תצורתה.

סטודיו ויהי – מנורת מעונן חלקית ומנורת קקון
סטודיו ויהי מספר סיפור אישי המדגיש את הפן האנושי של תהליך הייצור. ארבע ידיים עוקבות אחר נטיותיו של החומר, מלטפות, מלפפות, מכופפות, אוספות את שכבת העץ הדקה לכדי גוף אחד. הגופים המוארים אוצרים בתוכם את זיכרון אותן פעולות. מנורת מעונן חלקית היא רצועה מתמשכת של פורניר שבתנועת ליפוף ספירלית מייצרת מבנה שמחזיק את עצמו. נקודות החיבור מייצרות כיסי אור היקפיים כמו רמזים של שמש מבעד ענן ורגליה כמו שורשי אויר מברזל מוחלד שנושקים לקרקע. מנורת קקון היא מנורת אווירה עצמאית שהכבל הוא הזנב שלה. הנחתה החופשית על מישור מייצבת אותה בזווית ומייצרת אלומת אור אלכסונית כלפי מעלה.

מיטל קוממי – מנורות אוריגמי
מיטל קוממי, שמנהלת את סטודיו קאמידורו (קאמי=נייר /דורו =חומר ביפנית), נעה בחיפוש מתמיד אחר חומרים בלתי צפויים לקיפול, אלה המשמרים את קווי המתאר המקוריים באמנות עתיקת היומין אך בו בעת מייצרים עניין בשל החומריות השונה והאסתטיקה החדשה, באמצעות שילוב טכנולוגיות וטכניקות. עיקר שאיפתה הוא שימור האסתטיקה היפנית לצד שילוב תנועתיות גיאומטרית המזמנת את קהל המשתמשים לחוות חווית תנועה ופליאה בו בעת. מרבית האובייקטים מכילים צירים אינטגראליים בחומרים משתנים, פרי פיתוח הסטודיו, ומאפשרים שינוי צורני לכדי מופעים משתנים בחלל.
Manyfold – גוף תאורה בהשראת אמנות קיפולי הנייר משלב פיתוח טקסטיל מתקפל בדפוס משי מוקשח, מרושת תאורת לד איכותית נטענת. השילוב בין השניים מאפשר שינוי צורני וניידות נגישה. Versatility – גוף תאורה המשלב בסיס עץ ואהיל בד מקופל בטכניקת דפוס משי, מאפשר שינוי צורני על ידי היפוך הבד ומזמן משחקיות לכדי מופעים חדשים וחשיפת אור משתנה.

עדי דרסלר – מנורות מסוכר
עדי דרסלר בוגרת המחלקה לעיצוב פנים במכון טכנולוגי חולון, מפתחת ומייצרת גופי תאורה מסוכר. הרעיון נולד בפרויקט הגמר שעסק בה ובאחותה התאומה. מכאן נולד הרעיון של ״לגדל״ את החומר – גבישי הסוכר. כיום היא מייצרת גופי תאורה שונים, כולם עשויים סוכר בשילוב פרטי מתכת שמעוצבים על ידה.

עמית סטולרזי – מעמד עטים ונורה קלאסית
עמית סטולרזי הקים את סטודיו SturlesiDesign בשנת 2009. עד שנת 2013 הסטודיו עסק בעיקר במתן שירותי פיתוח מוצר ליזמים וחברות ועיצוב מוצרים בסדרות קטנות ו- one-off. באותו הזמן, ובעקבות חיפוש אחר פיתרון אסתטי ודקורטיבי לתאורת חירום, נולדה סדרת iLLuminite. כיום קיימים כ- 10 דגמים ומעל 30 וריאציות של המנורות. בין הגופים בסדרה: מעמד עטים – סדרת מנורות אווירה משרדיות עם פונקציה כפולה, עשויה מבטון, פרספקס, אלומיניום ותאורת לד; סדרת חיות וחורף – סדרת מנורות אווירה או מנורות לילה בהשראת חיות, לבית ולמשרד, הנותנות אור עדין ועיצוב נקי בגובה העיניים, ועשויות מבטון, פרספקס ותאורת לד; נורה קלאסית – ״טייק-אוף״ לנורת הליבון האייקונית הנותנת אור עדין ועיצוב נקי בגובה העיניים – עשויה אף היא מבטון, פרספקס ותאורת לד.

חן ביקובסקי – Pop-up light
חן ביקובסקי, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון, יצרה סדרת מנורות לילה בהשראת ספרי פופ אפ, שמטרתה להחזיר את ההתרגשות, ההפתעה והתמימות של עולם הפופ אפ לחיי היומיום שלנו. החוויה מועברת דרך מנורות לילה, שמדגישות רגע קסום – מעבר בין יום ללילה, מעבר ממציאות לחלום. גופי התאורה עשויים ממשטחי פלסטיק כאשר ההשראה הצורנית נלקחה מעולם האוריגאמי. אלמנט הפופ אפ נוצר בעבודה זו באופן מפתיע על ידי משחק באור ובמנגנונים מכניים.

בנוסף יציגו גם תום לוי – A matter of light, סטודיו CHEHA– פמוט FLAT ויותם שפרוני – קאט-אאוט של נייר ופרספקס.

התערוכה תיפתח ביום חמישי, 18 בדצמבר, בשעה 19:00 בנווה שכטר, רחוב שלוש 42 נווה צדק, פינת רחוב אילת 57, תל אביב – יפו. התערוכה תוצג במשך שלושה שבועות, בימים ראשון-חמישי בין השעות 9:00-17:00.

ערב פתיחת התערוכה הוא חלק מאירוע חנוכה שנווה שכטר יקיים: מעט מן האור – מפגש של אמנות ושירה על משמעות האור כמקור סובלנות. במהלך האירוע תתקיים הופעה אינטימית של הזמרת והיוצרת אתי אנקרי, כלת פרס ליבהבר לעידוד סובלנות דתית לשנת תשע״ה, שצלילי ומילות שיריה מאירים את החושך שנפער בינינו לבין עצמנו. בנוסף, תיערך הדלקת נרות חגיגית בהנחיית הרב רוברטו ארביב והשייח׳ איהאב בלחה – מפגש מעורר השראה בין אור לחושך בדתות השונות. באירוע תושק גם מעבדת הנייר – שלוש מעצבות נייר שישבו בחלל עבודה בנווה שכטר וישולבו במחזור ג׳ של טרמינל העיצוב, תכנית שנתית לליווי עסקי.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden