כל מה שחשוב ויפה

Comfort Zone: מאיירים מאירים

פורטפוליו News: התערוכה Comfort Zone, המציגה עבודות של 32 מאיירים עכשוויים המעניקים פרשנות למושג ״אזור נוחות״, תפתח ביום חמישי 1.1 בגלריה בנימין (רח צ׳לנוב 28, תל אביב). אוצרת ומרכזת: אביטל מנור.

קרן תגר. גבעתיים

קרן תגר. גבעתיים

המאיירים עבדו בפורמט ריבועי גדול וקבוע שנועד לתת מסגרת מגבילה של עבודה ולאתגר אותם ביציאה מאזור הנוחות שלהם. העבודות יושבות בתוך קופסאות אור ורבים מן היוצרים השתמשו באור כאלמנט מרכזי בעבודתם. ההחלטה להשתמש במדיום הזה היא רבת פנים: ראשית, נוסף ממד פיזי (גם של עומק הקופסה וגם של האור) המוציא, הן את היוצרים והן את המתבוננים, מהמקום הרגיל והנוח של איור קלסי דו ממדי, עוד התכתבות בין הצורה לנושא.
השימוש באור מוסיף גם ממד סימבולי של אירוניה עצמית – בעברית (ובעוד שפות), המושג איור מגיע מהפועל להאיר, לשפוך אור על משהו (באופן מסורתי טקסט) – המשרת גם הוא את נושא התערוכה בהדגשת השאלות הארספואטיות של המאייר/ת העכשווי/ת ובשבירת פרדיגמות וסטראוטיפים בתחום האיור (כמו למשל איור=ילדים/ילדותי).

אלה כהן. ללא כותרת

אלה כהן. ללא כותרת

מתוך הבריף שניתן למאיירים: ״צאו מאיזור הנוחות שלכם״, זו העצה שניתנת שוב ושוב כשמדובר בהצלחה או ביצירתיות; זה המשפט שסטודנט לעיצוב שומע ממוריו לאורך כל שנות הלימודים. בתערוכה נרצה להתמודד עם המושג ומשמעותו עבור דור חדש של מאיירים במדינת ישראל של ראשית המאה ה-21, דור שנולד וגדל לתוך מציאות דיגיטלית נרקיסיסטית, מציאות שבה בכל רגע אתה עומד למשפט החברה, לשבט או לחסד, על תמונות וסטטוסים – משפט בלתי נגמר שפסק הדין שלו משתנה ואף מתהפך, כל חלקיק שניה.

ינון זינגר. אי המתים

ינון זינגר. אי

המושג ״Comfort zone״ (באנגלית זה נשמע יותר טוב…) חולש על שדות סמנטיים רבים והוביל למגוון גדול בפרשנות האיורית. היו מאיירים שבחרו להתייחס בעבודתם לאספקטים חברתיים, כמו לדוגמה קרן תגר שבוחנת את האסתטיקה של השיכונים העירוניים, התפאורה המרדימה של החיים בארץ; או העבודה של טל גרנות המתייחסת לתרבות הצריכה המאלחשת כל פעילות אנדווידואלית; גם העבודות של ניב תישבי, שמרית אלקנתי, הילה נועם ועוד התייחסו לניכור והנרקיסיזם הכמעט כפוי בעידן הדיגיטלי.

חלק מהפרשנויות הן אישיות. יש עבודות שמתייחסות לעבודת המאייר עצמה, כמו לדוגמה עבודתה של ליהי יעקב, באופן ישיר, והעבודות של עינת צרפתי, נועה שניר, ושרי כהן בעקיפין; ועבודות שמתייחסות לאלמנטים ספציפיים בתרבות הישראלית, כמו עבודתו של אלון ברייאר, עבודתו של ינון זינגר, עבודתו של עופר גץ ועוד.

אלון ברייאר. חורף 91

אלון ברייאר. חורף 91

רשימת המשתתפים המלאה: יעל אלברט, איתן אלוא, שמרית אלקנתי, אביאל בסיל, אלון ברייאר, קטיה בריודין, טדי גולדנברג, ניר גולן, עופר גץ, טל גרנות, טימור דברה, אפרת דה-בוטון, נדב ויסמן, זוהר וינר, ינון זינגר, ליהי יעקב, אלה כהן, לירון כהן, שרי כהן, ענת לוי, רותם לניר, אולג מילשטיין, אביטל מנור, הילה נועם, ניצן פרידמן, עינת צרפתי, דניאל קוץ, טל שטדלר, נועה שניר, טל שפיר, קרן תגר, ניב תשבי.

שמרית אלקנתי. ללא כותרת

שמרית אלקנתי. ללא כותרת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אייל רונן

    מעוניין לקבל התראות בפייסבוק על ארועי פתיחה בגלריה שלכם ולהיות מוזמן לתערוכה של ה1.1.2015

    אייל

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden