כל מה שחשוב ויפה

אני לא אמן, אני מעצב / אני לא מעצב, אני אמן

פורטפוליו News: המגזין המקוון ערב-רב יקיים רב שיח תחת הכותרת ״אני לא אמן, אני מעצב / אני לא מעצב, אני אמן״, בהשתתפות טל גור – מעצב; מושון זר-אביב – מעצב, מרצה ואקטיביסט מדיה; דוד טרטקובר – אמן ומעצב, חתן פרס ישראל לעיצוב; ונירית נלסון – אוצרת ומנהלת אמנותית של ה-JCVA רזידנסי. רב השיח בהנחיית רונן אידלמן יתקיים ביום שישי ה-6/2 בשעה 13:30 בבית הנסן בירושלים.

מושון זר-אביב, Turing Normalizing Machine

מושון זר-אביב, Turing Normalizing Machine

היחסים בין אמנות לעיצוב וההבדלים ביניהם הם לעתים מבולבלים, סותרים ולרוב פשוט זוכים להתעלמות. אלא שעיצוב ואמנות הם דיסציפלינות שונות, עם ערכים נבדלים ופרקטיקות שונות. מה שייחשב, לדוגמה, מחמאה בעבור מעצב, עלול להיות ביקורת קטלנית בעבור אמן (״זה פלקטי״, ״זה אסתטי״, ״המסר ברור״). אותו פרויקט עשוי להתקבל באופן שונה לחלוטין אם מי שיצר אותו נחשב אמן או מעצב, או אם יוצג בגלריה, במוזיאון או בחלל מסחרי.

ועדיין, המשותף בין הדיסציפלינות רב על הנבדל: גם אמנים וגם מעצבים יוצרים קומפוזיציות חזותיות על בסיס ידע משותף, אם כי הסיבות שלהם לכך עשויות להיות שונות לחלוטין. ההנחה המקובלת היא שאמנות שואלת שאלות, ואילו עיצוב עונה להן; שעיצוב בא כדי למלא צורך, ואילו אמנות אינה ממלאת שום צורך למעט הצורך הפנימי ליצור ולאתגר את הצופה. אבל האם החלוקה הפשוטה הזאת נכונה ורלבנטית גם היום? האם חשוב לבחון את ההבדלים? מעצבים רבים רואים את עצמם כאמנים, אבל כמה אמנים רואים עצמם כמעצבים מעבר, אולי, לצורכי פרנסה?

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden