כל מה שחשוב ויפה

עדיין אופטימיים: אמנים מציירים דודו גבע

פורטפוליו News: תערוכה לציון עשור למותו של יוצר הקומיקס הישראלי דודו גבע תיפתח ב-15/2 בגלריה ויטרינה במכון טכנולוגי חולון. התערוכה, עדיין אופטימיים: אמנים מציירים דודו גבע, תציג 120 מאיירים ישראליים שהשיבו לחיים את דמויותיו המיתולוגיות של גבע – הברווז, צמד הבלשים אהלן וסהלן, הפקיד יוסף, האביר זיק ועוד – בעקבות יוזמה של המאייר צחי פרבר ופרופ׳ דנה אריאלי, דקאן הפקולטה לעיצוב במכון.

10940503_10153045241050421_8071465332099462292_n

לרגל התערוכה וכחלק מאירועים לציון עשור לפטירתו של גבע, רואה גם אור ספר בהוצאת זמורה ביתן דביר – בעריכת מיכל פז קלפ ובעריכה אמנותית של צחי פרבר – ובו מבחר מהעבודות שיוצגו בתערוכה. בספר נכללים טקסטים של צחי פרבר ונעמי מאירי-דן ושיחה בין דנה אריאלי ותמיר שפר על דודו גבע. עיצוב הספר נעשה על ידי גולן גפני מסטודיו קרן וגולן.

דוד פולונסקי

דוד פולונסקי

דודו גבע (1950-2005) היה נרקומן של עבודה. הוא יצר עשרות ספרים ואלפי עמודי עיתון של קומיקס ישראלי פרוע, משעשע ועצוב. מאוד עצוב. עבד ללא לאות וללא הפסקה. את הכל הוא עשה במו ידיו, ללא טכנולוגיה ממוחשבת. הכל נבע מראשו הקודח. נראה היה כאילו הדמויות והסיטואציות עוצבו בשלמותם במוחו עוד לפני שהונחו על הנייר. הקו שלו היה מדויק ולא דרש כמעט תיקונים. תחילה עבד בצוותא עם טקסט של שותפים ולאחר מכן כתב טקסט משלו, חד ויוצא דופן, מהיר וקליל, גם כשביטא עצב, כאב או כיליון.

לדברי אריאלי, עבודותיו של גבע כאמן קומיקס רלוונטית גם כיום, במיוחד לאחר הפיגוע שבוצע לאחרונה במערכת עיתון הקומיקס הצרפתי, שארלי הבדו. ״דודו גבע היה מכור לחברה הישראלית ומחובר לעיתונות היומית בצורה חסרת תקדים. הוא האמין שלקומיקס יש כוח להשפיע על המציאות והצליח לפענח את התרבותי והפוליטי בישראל על ידי המדיה הזאת. אני נזכרת למשל בשניים מהגיבורים היחסית שוליים שלו נימר וטאהר, שמגיעים לפיגוע התאבדות בשיאה של האינתיפאדה השנייה ובפיהם טהרת הזמרה העברית: ׳שני חברים יצאו לדרך, בים בם בום!!׳. הייתה לו יכולת יוצאת דופן לשקף את המציאות שלנו, שבאופן אבסורדי כמובן חוזרת על עצמה גם בימינו״.

צחי פרבר: ״דודו גבע ניסה תמיד להבין את עולמם הפנימי של נדכאי החיים, של אנשי השוליים, של המפסידנים, של הנשכחים והחלשים. מעולם לא ניתק את החוט המוביל לילדות, שהייתה מקור חולשתו וכוחו. הוא היה ילד נצחי שסירב לגדול, אך לא פחד להיעלם. לקראת העשור למותו רציתי להחזיר מעט לגיבור הילדות האישי שלי שגרם ושגורם לי עדיין כל-כך הרבה עונג״.

התערוכה תפתח לקהל הרחב ביום ראשון ה-15 בפברואר בשעה 19:00 ותינעל ב-22/4. בערב הפתיחה של התערוכה תופיע להקת נאג׳ חמאדי והשחקן יוסי פולק יקריא קטעי מכתבים שכתב דודו גבע ז״ל.

hpiven

חנוך פיבן

רשימת המשתתפים המלאה: יוסי אבולעפיה, אלית אבני שרון, דפנה אוודיש, רומן אומנסקי, אורה איתן, דן אלון, עמוס אלנבוגן, גיא אלנתן, גיל אלקבץ, עדי אלקין, עידו אמין, זאב אנגלמאיר, ליאור ארדיטי, ג'ודית אשר, בהיירב, מיכל בוננו, אבי בלייר, אסף בן ארוש, נעמה בנזימן, עובדיה בנישו, אביאל בסיל, תמי בצלאלי, איתן ברטל, תמי ברנשטיין, טדי גולדנברג, גרי גולדשטיין, דניאל גולדשטיין, איה גורדון נוי, רינת גלבוע, מושיק גלוסט, גלנדון ואיזבלה, יאיר גרבוז, ליאורה גרוסמן, עירית דגני, רונית ש' דינצמן, תמר הוכשטטר, עומר הופמן, עידו הירשברג, דדי וגנר, יונתן וקסמן, נטלי וקסמן שנקר, ינון זינגר, עופר זנזורי, אילנה זפרן, דקל חברוני, אסף חנוכה, גיא חרל"פ, יובל טוך, יניב טורם, דוד טרטקובר, ליאת יניב, טל כהן, יותם כהן, יזהר כהן, עומרי כהן, שלמה כהן, יובל כספי, אבנר כץ, קרן כץ, טל לזר, שחר לייבוביץ, ענבל לייטנר, מושיק לין, גילי לפלר, יוחנן לקיצביץ, יונתן לקס, לילך מדר, מיקי מוטס, ניר מולד, גיא מורד, תמר מושקוביץ, קרן מאי מטקלף, נעמי מלול אוהד, ג'ני מליחוב, רועי מרגליות, אלברט נאמן, שחר נבות, נער לי נגן, נעם נדב, הילה נועם, מרב סלומון, גלעד סליקטר, עדי סנד, אמיתי סנדי, ולדיק סנדלר, ציפי ספרן, עודד עזר, איה עמיקם, אמנון דוד ער, אורית עריף, יערה עשת, דוד פולונסקי, יונתן פופר, חנוך פיבן, אורי פינק, עינת פלד, דן פרבר, צחי פרבר, ינאי פרי, ליאב צברי, בועז קדמן, לי קורצווייל, דובי קייך, מישל קישקה, ציפה קמפינסקי, דני קרמן, רעיה קרס, הדר ראובן, עופרה רודנר, איתי רייכרט, איציק רנרט, ארבל רצין, יעל רשף, נמרוד רשף, לימור שנורמכר, רחלי שלו, עידו שמי, דנה שמיר, הילית שפר, תמיר שפר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden