כל מה שחשוב ויפה

שלוש בחמש: מוזיאון העיצוב חולון מציין חמש שנים לפתיחתו

פורטפוליו News: מוזיאון העיצוב חולון מציין חמש שנים לפתיחתו עם שלוש תערוכות חדשות, שיפתחו לקראת שבוע העיצוב חולון ב-25 במרץ: רעיון מגירה / אלסי – תערוכה מקורית שתציג מעל ל-50 דגמים שמעולם לא הגיעו לקו הייצור, מתוך אוסף מוזיאון אלסי; שרפרפים / יעקב קאופמן – תצוגה של יותר מ-300 שרפרפים (מתוך 450) שיצר המעצב בשני העשורים האחרונים; מתבנית לשבר / סטודיו קאהן – הצגת תהליך פיתוח מלא ושלם של שלושה חפצים מוכרים בשדה העיצוב הישראלי: מלחייה, שרשרת וקערת פירות.

Denis Santachiara, Coffee maker, Alessi, 1982

Denis Santachiara, Coffee maker, Alessi, 1982

היכולת לזהות את הרגעים שבהם נבחרת סקיצה אחת לפיתוח או ככיוון להתקדמות, היא אחד מהמפתחות החשובים לשיח המחקרי בתחום העיצוב. שלוש התערוכות החדשות יעסקו, כל אחת בדרכה, בתהליך העריכה שעובר חפץ כשהוא עושה את דרכו מהסקיצה הראשונית ועד לתצורתו הסופית.
בגלריית ד״ר שולמית כצמן (בקומת הכניסה) תוצג התערוכה ״רעיון מגירה״ של החברה האיטלקית אלסי, מחברות העיצוב הוותיקות והיוקרתיות בעולם הפועלת מאז שנת 1921. אוצרת התערוכה: פרנצ׳סקה אפיאני.

התערוכה היא הזדמנות יוצאת דופן להצצה אל מאחורי הקלעים של החברה. יוצגו בה מעל ל-50 דגמים, שתהליך הפיתוח שלהם נעצר לפני שהגיעו לקו הגמר, דגמים של המעצבים והאדריכלים הטובים והמפורסמים בעולם, ביניהם: פיליפ סטארק, זאהה חדיד, פטרישיה אורקיולה, האחים בורולק ואטורה סוטסאס. לצד כל דגם יוצגו סקיצות והדמיות מתוך שלבי הפיתוח וטקסט המתאר את תהליך העבודה, משלב הפנייה או היזמות ועד לרגע שבו מחליטים החברה או המעצב, לעצור את תהליך הפיתוח ולהקפיא את הרעיון. נקודת המבט הייחודית של התערוכה חושפת את החלק הפחות מסחרי של מוזיאון אלסי ואת המנגנון הפנימי שבלב אחד ממותגי העיצוב המובילים בעולם.

במסדרון ההיקפי יוצג ציר זמן היסטורי עם נקודות ציון חשובות בהתפתחות חברת אלסי, במסגרתו יוצגו אובייקטים שישקפו את אבני הדרך של החברה והפיכתה למה שהיא היום. מוזיאון אלסי ממוקם במפעלי החברה ומונה 25,000 אובייקטים ו-19,000 עיצובים שונים. אוסף המוזיאון מהווה חתך רוחב של שדה העיצוב העכשווי ומשקף פרספקטיבה נדירה לאלפי הגישות השונות בעולם העיצוב. התערוכה מתוך אוסף מוזיאון אלסי מתקיימת תודות לסיוע של חברת אלסי וחברת טולמנ׳ס. הפריטים בגלרייה יוצגו על גבי תצוגה שעוצבה במיוחד בשיתוף חברת אבן קיסר.

יעקב קאופמן. צילום: איתי בנית

יעקב קאופמן. צילום: איתי בנית

בגלריה העליונה תוצג התערוכה ״שרפרפים״ של יעקב קאופמן, מבכירי המעצבים בישראל. אוצרת: גלית גאון. בתערוכה יוצגו מעל 300 שרפרפים מתוך 450 פריטים שנוצרו בסטודיו של קאופמן בשני העשורים האחרונים. ״התערוכה תציג אותם כמהלך שלם ורציף הדומה לתהליך הפיתוח שלהם״, אומרת גאון. ״במבט ראשון הם נדמים כמו מוטציות משוכפלות של רהיט קטן, כמו ספר אנימציה לדפדוף מהיר. במבט שני וממוקד, מתגלה מערכת מסועפת של בדיקות שאין בה התחלה וסוף, קצה או שוליים והיא מתפתחת ללא סוף…״.

קאופמן מציע לצופה חשיפה למהלך העיצוב, ללא עריכה. מעין כתיבה אוטומטית של חפצים בתלת מימד, והימנעות מודעת מבחירה מיון או צמצום. במבט נוסף מתגלה לעין מארג מפורט ומרתק של ערכי עיצוב. זוהי עבודה מחקרית מרתקת השקולה למהלך כתיבת דוקטורט מחקרי בתחומים תיאורטיים אחרים. ״זו אמנם תערוכת שרפרפים אבל השרפרף הוא רק סיבה לעסוק במבנה…״, אומר קאופמן. ״זו צורה של הבעה כמו המלבן של הצייר.

״אני יוצר תחילה שרפרף אחד או שניים וכל אחד מהם מניב בעיה שהפתרון שלה הוא הבא. כמו כתיבה אוטומטית שבה מילה אחת מושכת אחרת וזו את הבאה אחריה ויחד הן בוראות משפט ומפתחות תחביר. כמו אוביקט שנזרק לזבל והשאריות שלו יוצרות את האוביקט הבא אחריו. העיסוק שלי הוא במבנה. אני יוצר מבנה – הוא יכול להיות מנורה עומדת, שרפרף או מתלה. יש בזה משהו אוניברסלי ואולי אחד מהם ייצור את האשליה שלכך הוא נועד. אבל לעתים הוא מתגלגל למשהו אחר – אני יכול ליצור פמוט אבל אולי אחר כך יהפוך לשרפרף. שרפרף גרוע יכול להיות אולי מנורה טובה ואולי לא זה ולא זה״.

סטודיו קאהן. צילום: ערן תורג׳מן

סטודיו קאהן. צילום: ערן תורג׳מן

במעבדת העיצוב תוצג תערוכה מתוך אוסף המוזיאון: ״מתבנית לשבר״ של סטודיו קאהן. תצוגה זו מתארת תהליך פיתוח מלא ושלם שנעשה בחמש השנים האחרונות, של שלושה חפצים מוכרים: מלחיה, שרשרת וקערת פירות. התצוגה תציג על ציר זמן אחד את כל שלבי הפיתוח: ממודל ראשון דרך מודל מודפס, תבניות גבס ראשונות, תבניות סופיות ועד מתקני ייבוש ייחודיים ויציקות מעורבות – לצד טקסטים, סרטים ושרטוטים.

התצוגה מדגישה את היכולת של מעצבים תעשייתיים לקיים הליך יצירתי-חדשני וייחודי גם בחפצים יום יומיים. מצד אחד יכולתם לנוע בחופשיות בין תחומי תוכן וטכנולוגיה בדרך המזמנת עבורם הזדמנויות לחשיבה פורצת דרך, ומצד שני שיטות העבודה שלהם שהן מהלך סדור ובעל משמעת פנימית ניכרת, המוביל אותם לפיתוח תכנון מפורט ולייצור בעל אופי מוצרי שלם גם בחומרים שבהווייתם שייכים לטיפולוגיה של קראפט.

התערוכות מתקיימות לרגל שבוע העיצוב חולון שייערך בעיר ובמתחם המדיטק בחול המועד פסח, ימים ראשון עד חמישי, 9-5 באפריל. שבוע העיצוב חולון, המתקיים זו הפעם החמישית, הוא חלק מחזון העיר להוות מוקד לאומי לעיצוב וכן זירה בינלאומית לחדשנות בתחום זה. יחד עם תערוכות אלו ומגוון אירועים נוספים לכל המשפחה בשיתוף המכון הטכנולוגי חולון יוצגו תערוכות שונות בגלריות העירוניות. כחלק משבוע העיצוב יתקיים גם כנס מקצועי בהשתתפות מעצבים איטלקיים וישראלים שיעסוק בנקודות החיבור שבין אוכל לעיצוב. הכנס יתקיים בתאריכים 24-26 במרץ, בשיתוף שגרירות איטליה בישראל ולשכת המסחר והתעשייה ישראל-איטליה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden